faza din meciul flora - farul
Farul a câştigat şi returul cu Flora Tallinn şi s-a calificat în play-off-ul Conference League. Foto: Captură Digi Sport

Farul Constanţa s-a calificat în play-off-ul Europa Conference League la fotbal, miercuri seara, după ce a învins echipa estoniană Flora Tallinn cu scorul de 2-0 (2-0), pe Stadionul Lillekula din Tallinn, în manşa secundă a turului al treilea preliminar al competiţiei.

Campioana României s-a impus prin golurile marcate de Rivaldinho (4) şi Constantin Budescu (18), după ce câştigase şi prima manşă, cu 3-0.

Farul a controlat jocul mai ales în prima repriză şi a făcut diferenţa în primele 20 de minute, dar în repriza a doua ales un joc de temporizare, fără a-şi mai asuma riscuri, în faţa unei formaţii modeste.

După un şut expediat de Artean în primul minut, Farul a deschis scorul în min. 4, când Tudor Băluţă a recuperat o minge, iar din şutul său blocat, balonul a ajuns la Rivaldinho, care a reluat simplu în plasă.

Flora a avut şansa egalării la scurt timp (6), dar Aioani a respins şuturile lui Hussar şi Ojamaa.

Au urmat ratări la cele două porţi, mai întâi Adrian Mazilu a şutat în portar, după ce a scăpat singur cu acesta (7), apoi Kuraksin (8) a ratat din mijlocul careului Farului, Miller (9) a tras pe lângă poartă.

Mazilu a fost imprecis de la 18 metri (10), dar Farul a reuşit să îşi dubleze avantajul (18), când Budescu a înscris cu o execuţie de excepţie, şut cu exteriorul sub transversală, după o recuperare a lui Sîrbu.

Ambele echipe au făcut erori în defensivă şi pe construcţie, astfel că ocaziile s-au succedat de o parte şi alta. Aioani a respins şutul expediat de Ojamaa (27), a reţinut mingea trimisă de Alliku (30) şi a parat şutul tras de Kallaste (38).

Kiki a fost imprecis din careu (34), iar Rivaldinho (40) a şutat în portar din poziţie ideală.

În repriza secundă, Farul a mai ratat prin Boli (55), Fabio Vianna (60), Vînă (62, 83), dar mai ales prin Rivaldinho (69), din faţa porţii.

Gazdele şi-au creat două oportunităţi, prin acelaşi Ojamaa (84 şi 86).

La gazde, mijlocaşul Konstantin Vassiljev, care a împlini 39 de ani în ziua meciului, a fost integralist.

Farul va juca în play-off contra învinsei dintre Qarabag FK (Azerbaidjan) şi HJK Helsinki (Finlanda), duel care are loc în turul al treilea preliminar al Europa League. Echipa azeră a câştigat cu 2-1 în prima manşă. Farul va juca prima manşă pe teren propriu, pe 24 august, iar manşa secundă este programată pe 31 august, informează Agerpres.

Flora Tallinn - Farul Constanţa 0-2 (0-2)

Au marcat: Rivaldinho (4), Constantin Budescu (18).
Cartonaşe galbene: Larie (58).
Tallinn, Stadionul Lillekula: 1.010 spectatori
Europa Conference League - turul al treilea preliminar (manşa secundă)
În prima manşă: 0-3.

Au evoluat echipele:

FLORA: 33. Evert Grunvald - 26. Kristo Hussar, 2. Maerten Kuusk, 43. Markkus Seppik (23. Mihhail Kolobov, 55), 25. Ken Kallaste (27. Michael Lilander, 55) - 14. Konstantin Vassiljev (căpitan), 10. Martin Miller - 74. Danil Kuraksin (13. Nikita Mihhailov, 55), 9. Rauno Alliku, 8. Henrik Ojamaa (67. Bruno Vain, 87) - 20. Sergei Zenjov (30. Tristan Pajo, 73).
Antrenor: Jurgen Henn.
Rezerve neutilizate: 1. Ingmar Paplavskis, 77. Kristen Lapa - 4. Marco Lukka, 24. Henrik Purg, 66. Robert Veering.

FARUL: 12. Marian Aioani - 22. Dan Sîrbu, 17. Ionuţ Larie (căpitan), 3. Mihai Popescu (21. Kevin Boli, 46), 25. David Kiki (13. Fabio Vianna, 50) - 6. Tudor Băluţă (24. Constantin Grameni, 46), 16. Dragoş Nedelcu (5. Diogo Queiros, 70), 18. Andrei Artean - 26. Adrian Mazilu (8. Ionuţ Vînă, 46), 9. Rivaldinho, 10. Constantin Budescu.
Antrenor: Gheorghe Hagi.
Rezerve neutilizate: 1. Alexandru Buzbuchi, 34. Ştefan Muşat - 19. Luca Andronache, 23. Nicolae Carnat, 66. Darius Grosu, 77. Enes Sali, 99. Damien Dussaut.

Arbitru: Luka Bilbija; arbitri asistenţi: Damir Lazic, Marko Peric; al patrulea oficial: Dragan Petrovic (toţi din Bosnia-Herţegovina)
Observator UEFA pentru arbitri: Costas Kapitanis (Cipru); Delegat UEFA: Edgars Pukinsks (Letonia)

Editor : Liviu Cojan