Galerie Foto JO 2020: Împăratul Japoniei a declarat deschise Jocurile Olimpice de la Tokyo

flacara olimpica de la tokyo
Flacăra olimpică va arde la Tokyo până la 8 august 2021 Foto: Profirmedia

Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Tokyo a început vineri pe Stadionul Olimpic din capitala Japoniei, la ora locală 20:00 (14:00, în România).

Jocurile, amânate cu un an din cauza pandemiei de coronavirus, au fost declarate oficial deschise în cadrul acestei ceremonii, în jurul orei 23:00 (17:00, ora României), de împăratul Japoniei, Naruhito. Flacăra olimpică a fost aprinsă jumătate de oră mai târziu de japoneza Naomi Osaka, numărul doi în tenisul mondial, şi va arde până în ultima zi a competiţiei polisportive, pe 8 august.

 

Naomi Osaka aprinde flacăra olimpică de la Tokyo Foto: Profimedia

Împăratul Naruhito a declarat deschise JO2020

Împăratul Japoniei, Naruhito, a declarat deschise Jocurile Olimpice 2020 de la Tokyo, în cadrul ceremoniei de deschidere a competiţiei, desfăşurată pe Stadionul Olimpic din capitala Japoniei.

„Declar deschise Jocurile de la Tokyo”, a rostit solemn împăratul, potrivit formulei consacrate, pe un stadion pe care au fost prezenţi doar circa 1.000 de invitaţi, din cauza Covid-19, care i-a obligat pe organizatori ca evenimentul să aibă loc aproape în întregime cu porţile închise.

Agenda Olimpică 2020 a trasat ca politică publică de organizare a Jocurilor Olimpice valorificarea la maximum a centrelor şi facilităţilor existente de către oraşele gazdă, pentru reducerea lucrărilor de construcţii şi pentru limitarea emisiilor de carbon. Respectând acest angajament, autoritatea centrală a metropolei Tokyo a construit 8 clădiri noi, 10 au statut temporar fiind utilizate exclusiv pe durata olimpiadei, iar 25 au fost reamenajate.

Mascota ediţiei Tokyo 2020, Miraitowa, a fost creată utilizându-se coloristica albastru-indigo şi modelul specific Ichimatsu, o perspectivă omagială pentru tradiţia respectată şi pentru inovaţia modernă a culturii nipone.

Organizatorii au cheltuit 13 miliarde de euro pentru buna desfăşurare a Jocurilor, dintre care 2,3 miliarde au reprezentat doar costurile amânării cu un an a Jocurilor.

Schimbare de portdrapel la Tokyo la delegația României

Canotoarea Simona Radiş, care concurează la dublu vâsle feminin, este portdrapel al României la ceremonia de deschidere de la Tokyo, în locul Mădălinei Bereş. Explicatia COSR: „Din cauza prognozelor meteo nefavorabile, cursele de canotaj de duminică, printre care şi calificările din probele de 8+1, au fost reprogramate a avea loc mâine dimineaţă. În aceste condiţii, Mădălina Bereş, componentă a echipajului de 8+1, va trebui să fie odihnită pentru cursa din calificări, iar ceremonia de deschidere este programată a se încheia aproape de miezul nopţii.”

JO 2020: Purtătorii de drapel ai celor 206 delegaţii la ceremonia de deschidere

Purtătorii de drapel ai celor 206 delegaţii la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Tokyo, care are loc vineri, pe Stadionul Olimpic din Tokyo, în ordinea defilării lor:

Grecia: Anna Korakaki (tir sportiv)/Eleftherios Petrounias (gimnastică artistică)
Echipa olimpică a refugiaţilor: Yusra Mardini (nataţie)/Tachlowini Gabriyesos (athletism)
Islanda: Snaefridur Sol Jorunnardottir (nataţie)/Anton McKee (nataţie)
Irlanda: Kellie Anne Harrington (box)/Brendan Irvine (box)
Azerbaidjan: Farida Azizova (taekwondo)/Rustam Orujov (judo)
Afghanistan: Kimia Yousofi (atletism)/Farzad Mansouri (taekwondo)
Emiratele Arabe Unite: Yousuf Almatrooshi (nataţie)
Algeria: Amel Melih (nataţie)/Mohamed Flissi (box)
Argentina: Cecilia Carranza Saroli (yachting)/Santiago Raul Lange (yachting)
Aruba: Allyson Ponson (nataţie)/Mikel Schreuders (nataţie)
Albania: Luiza Gega (atletism)/Briken Calja (haltere)
Armenia: Varsenik Manucearian (nataţie)/Hovhanes Bacikov (box)
Angola: Natalia Santos (handbal)/Matias Montinho (yachting)
Antigua şi Barbuda: Samantha Roberts (nataţie)/Cejhae Greene (atletism)
Andorra: Monica Doria Vilarrubla (canoe slalom)/Pol Moya (atletism)
Yemen: Yasameen Al-Raimi (tir)/Ahmed Ayash (judo)
Israel: Hanna Minenko (atletism)/Yakov Toumarkin (nataţie)
Italia: Jessica Rossi (tir)/Elia Viviani (ciclism)
Irak: Abbas Waheeb Al-Kaabi (tir)/Mohammed Al-Khafaji (canotaj)
Iran: Haniyeh Rostamiyan (tir)/Mohammadsamad Nik Khahbahrami (baschet)
India: Chungneijang Mery Kom Hmangte (box)/Manpreet Singh (hochei pe iarbă)
Indonezia: Nurul Akmal (haltere)/Rio Waida (surfing)
Uganda: Kirabo Namutebi (nataţie)/Shadiri Bwogi (box)
Ucraina: Olena Kostevici (tir)/Bogdan Nikişin (scrimă)
Uzbekistan: Nigora Tursunkulova (taekwondo)/Bakhodir Jarolov (box)
Uruguay: Deborah Rodriguez (atletism)/Bruno Cetraro Berriolo (canotaj)
Marea Britanie: Hannah Mills (yachting)/Mohamed Sbihi (canotaj)
Insulele Virgine Britanice: Elinah Phillip (nataţie)/Kyron McMaster (atletism)
Ecuador: Maria Alexandra Escobar Guerrero (haltere)/Julio Cesar Castillo Torres (box)
Egipt: Hedaya Wahba (taekwondo)/Alaaeldin Abouelkassem (scrimă)
Estonia: Dina Ellermann (echitaţie)/Tonu Endrekson (canotaj)
Eswatini: Robyn Young (nataţie)/Thabiso Dlamini (box)
Etiopia: Abdelmalik Muktar (nataţie)
Eritreea: Nazret Weldu (atletism)/Ghirmai Efrem (nataţie)
El Salvador: Celina Marquez (nataţie)/Enrique Jose Arathoon Pacas (yachting)
Australia: Cate Campbell (nataţie)/Patty Mills (baschet)
Austria: Tanja Frank (yachting)/Thomas Zajac (yachting)
Oman: Issa Samir Hamed Al Adawi (nataţie)
Olanda: Keet Oldenbeuving (skateboard)/Churandy Martina (atletism)
Ghana: Nadia Eke (atletism)/Sulemanu Tetteh (box)
Insulele Capului Verde: Jayla Pina (nataţie)/Jordin Andrade (atletism)
Guyana: Chelsea Edghill (tenis de masă)/Andrew Fowler (nataţie)
Kazahstan: Olga Rîpakova (atletism)/Kamşîbek Kunkabaev (box)
Qatar: Tala Abujbara (canotaj)/Mohammed Al Rumaihi (tir)
Canada: Miranda Ayim (baschet)/Nathan Hirayama (rugby în VII)
Gabon: Aya Girard de Langlade Mpali (nataţie)/Anthony Mylann Obame (taekwondo)
Camerun: Joseph Emilienne Essombe Tiako (lupte)/Albert Mengue Ayissi (box)
Gambia: Gina Bass (atletism)/Ebrima Camara (atletism)
Cambodgia: Bunpichmorakat Kheun (nataţie)/Sokong Pen (atletism)
Macedonia de Nord: Arbresha Rexhepi (judo)/ Dejan Georgievski (taekwondo)
Guineea: nu a comunicat
Guineea-Bissau: Taciana Cesar Judo Augusto Midana (lupte)
Cipru: Andri Eleftheriou (tir)/Milan Trajkovic (atletism)
Cuba: Yaime Perez (atletism)/Mijain Lopez Nunez (lupte)
Kiribati: Kinaua Biribo (judo)/Ruben Katoatau (haltere)
Kîrgîzstan: Kanîkei Kubanîşbekova (tir)/Denis Petraşov (nataţie)
Guatemala: Isabella Maegli (yachting)/Juan Maegli (yachting)
Guam: Regine Kate Tugade (atletism)/Joshter Andrew (judo)
Kuweit: Lara Dashti (nataţie)/Talal Alrashidi (tir)
Insulele Cook: Kirsten Andrea Fisher-Marsters (nataţie)/Wesley Tikiariki Roberts (nataţie)
Grenada: Kimberly Ince (nataţie)/Delron Felix (nataţie)
Croaţia: Sandra Perkovic (atletism)/Josip Glasnovic (tir)
Insulele Cayman: Jillian Crooks (nataţie)/Brett Fraser (nataţie)
Kenya: Mercy Moim (volei)/Andrew Amonde (rugby în VII)
Cote d'Ivoire: Marie-Josee Ta Lou (atletism)/Cheick Sallah Cisse (taekwondo)
Costa Rica: Andrea Carolina Vargas (atletism)/Ian Sancho Chinchila (judo)
Kosovo: Majlinda Kelmendi (judo)/ Akil Gjakova (judo)
Insulele Comore: Amed Elna (atletism)/Fadane Hamadi (atletism)
Columbia: Caterine Ibarguen (atletism)/Yuberjen Herney Martinez Rivas (box)
Congo: Natacha Ngoye Akamabi (atletism)
RD Congo: Marcelat Sakobi Matshu (box)/David Tshama Mwenekabwe (box)
Arabia Saudită: Tahani Alqahtani (judo)/ Husein Alireza (canotaj)
Samoa: Alex Rose (atletism)
Sao Tomé şi Principe: D'Jamila Tavares (atletism)/Buly da Conceicao Triste (canoe sprint)
Zambia: Tilka Paljk (nataţie)/Everisto Mulenga (box)
San Marino: Arianna Valloni (nataţie)/Myles Nazem Amine (lupte)
ROC (Comitetul Olimpic Rus): Sofia Velikaia (scrime)/Maxim Mihailov (volei)
Sierra Leone: Maggie Barrie (atletism)/Frederick Harris (judo)
Djibouti: Aden-Alexandre Houssein (judo)
Jamaica: Shelly-Ann Fraser-Pryce (atletism)/Ricardo Brown (box)
Georgia: Nino Salukvadze (tir)/Laşa Talahadze (haltere)
Siria: Hend Zaza (tenis de masă)/Ahmad Saber Hamcho (echitaţie)
Singapore: Mengyu (tenis de masă)/Kean Yew Loh (badminton)
Zimbabwe: Donata Katai (nataţie)/Peter Purcell-Gilpin (canotaj)
Elveţia: Mujinga Kambundji (atletism)/Max Heinzer (scrimă)
Suedia: Sara Algotsson Astholt (echitaţie)/Max Salminen (yachting)
Sudan: Esraa Mohamed Ahmed Mohamed (canotaj)/Abobakr Abass (nataţie)
Spania: Mireia Belmonte (nataţie)/Saul Craviotto (canoe sprint)
Surinam: Renzo Tjon-A-Joe (nataţie)
Sri Lanka: Milka Gehani Elpitiya Badaldge Dona (gimnastică)/Chamara Repiyallage (judo)
Slovacia: Zuzana Rehak Stefecekova (tir)/Matej Benus (canoe slalom)
Slovenia: Eva Tercelj (canoe slalom)/Bojan Tokic (tenis de masă)
Seychelles: Felicity Passon (nataţie)/Rodney Govinden (yachting)
Guineea Ecuatorială: Alba Mbo Nchama (atltism)/Benjamin Enzema (atletism)
Senegal: Jeanne Boutbien (nataţie)/Mbagnick Ndiaye (judo)
Serbia: Sonja Vasic (baschet)/Filip Filipovic (polo pe apă)
Saint Kitts şi Nevis: Amya Clarke (atletism)/Jason Rogers (atletism)
Saint Vincent şi Grenadine: Shafiqua Maloney (atletism)
Santa Lucia: Levern Spencer (atletism)/Jean-Luc Zephir (nataţie)
Somalia: Ramla Said Ahmed Ali (box)/Ali Idow Hassan (atletism)
Insulele Solomon: Sharon Firisua (atletism)/Edgar Richardson Iro (nataţie)
Thailanda: Naphaswan Yangpaiboon (tir)/Savate Sresthaporn (tir)
Coreea de Sud: Yeon Koung Kim (volei)/Sunwoo Hwang (nataţie)
Taiwan: Hsing-Chun Kuo (haltere)/Yen-Hsun Lu (tenis)
Tadjikistan: Temur Rahimov (judo)
Tanzania: nu a comunicat
Cehia: Petra Kvitova (tenis)/Tomas Satoransky (baschet)
Ciad: Demos Memneloum (judo)/Bachir Ahmat Mahamat (judo)
Republica Centrafricană: Chloé Sauvourel (nataţie)/Francky Mbotto (atletism)
China: Zhu Ting (volei)/Zhao Shuai (taekwondo)
Tunisia: Ines Boubakri (scrimă)/Mehdi Ben Cheikh (volei)
Chile: Francisca Crovetto Chadid (tir)/Marco Grimalt (volei pe plajă)
Tuvalu: Matie Stanley (atletism)/Karalo Hepoiteloto Maibuca (atletism)
Danemarca: Sara Slott Petersen (atletism)/Jonas Warrer (yachting)
Germania: Laura Ludwig (volei pe plajă)/Patrick Hausding (sărituri în apă)
Togo: Claire Ayivon (canotaj)/Dodji Fanny (tenis de masă)
Dominica: Thea Lafond (atletism)/Dennick Luke (atletism)
Republica Dominicană: Prisilla Rivera Brens (volei)/Rodrigo Marte de la Rosa (box)
Trinidad-Tobago: Kelly-Ann Baptiste (atletism)
Turkmenistan: Gulbadam Babamuratova (judo)/Merdan Ataev (nataţie)
Turcia: Merve Tuncel (nataţie)/Berke Saka (nataţie)
Tonga: Malia Paseka (taekwondo)/Pita Taufatofua (taekwondo)
Nigeria: Odunayo Folasade Adekuoroye (lupte)/Quadri Aruna (tenis de masă)
Nauru: Nancy Genzel Abouke (haltere)/Jonah Harris (atletism)
Namibia: Maike Diekmann (canotaj)/Jonas Jonas (box)
Nicaragua: Sema Nancy Ludrick Rivas (haltere)/Edwin Orlando Barberena Mercado (tir)
Niger: Roukaya Moussa Mahamane (nataţie)/Abdoul Razak Issoufou Alfaga (taekwondo)
Noua Zeelandă: Sarah Hirini (rugby în VII)/Hamish Bond (canotaj)
Nepal: Gaurika Singh (nataţie)/Alexander Shah (nataţie)
Norvegia: Anne Tuxen (sărituri în apă)/Tomoe Hvas (nataţie)
Bahrain: Noor Yusuf Abdulla (nataţie)/Husain Alsayyad (handbal)
Haiti: Sabiana Anestor (judo)/Darrelle Valsaint Jr (box)
Pakistan: Mahoor Shahzad (badminton)/Muhammad Khalil Akhtar (tir)
Panama: Atheyna Bylon (box)/Alonso Edward (atletism)
Vanuatu: Riilio Rii (canotaj)
Bahamas: Joanna Evans (nataţie)/Donald Thomas (atletism)
Papua-Noua Guinee: Loa Dika Toua (haltere)/Morea Baru (haltere)
Bermude: Dara Alizadeh (canotaj)
Palau: Osisang Chilton (canotaj)/Adrian Justin Jimena Ililau (atletism)
Paraguay: Veronica Cepede Royg (tenis)/Fabrizio Zanotti (golf)
Barbados: Danielle Titus (nataţie)/Alex Sobers (nataţie)
Palestina: Dania Nour (nataţie)/Mohammed Hamada (haltere)
Ungaria: Aida Gabriella Mohamed (scrimă)/Laszlo Cseh (nataţie)
Bangladesh: Ariful Islam (nataţie)
Timor de Est: Imelda Ximenes Belo (nataţie)/Felisberto de Deus (atletism)
Fiji: Rusila Nagasau (rugby în VII)/Jerry Tuwai (rugby în VII)
Filipine: Kiyomi Watanabe (judo)/Eumir Marcial (box)
Finlanda: Satu Makela-Nummela (tir)/Ari-Pekka Liukkonen (nataţie)
Bhutan: Karma Karma (tir cu arcul)/Sangay Tenzin (nataţie)
Porto Rico: Adriana Diaz (tenis de masă)/Brian Afanador (tenis de masă)
Brazilia: Ketleyn Quadros (judo)/Bruno Rezende (volei)
Bulgaria: Maria Grozdeva (tir)/Iosif Miladinov (nataţie)
Burkina Faso: Angelika Ouedraogo (nataţie)/Hugues Fabrice Zango (atletism)
Brunei: Muhammad Isa Ahmad (nataţie)
Burundi: Ornella Havyarimana (box)/Belly-Cresus Ganira (nataţie)
Samoa: Tilali Scanlan (nataţie)/Tanumafili Malietoa Jungblut (haltere)
Insulele Virgine: Natalia Jean Kuipers (nataţie)/Adriel Sanes (nataţie)
Vietnam: Thi Lan Quach (atletism)/Huy Hoang Nguyen (nataţie)
Benin: Nafissath Radji (nataţie)/Privel Hinkati (canotaj)
Venezuela: Karen Leon (judo)/Antonio Jose Diaz Fernandez (karate)
Belarus: nu a comunicat
Belize: Samantha Dirks (atletism)/Shaun Gill (atletism)
Peru: Daniella Rosas (surfing)/Lucca Mesinas (surfing)
Belgia: Nafissatou Thiam (atletism)/Felix Véronique Denayer (hochei pe iarbă)
Polonia: Maja Wloszczowska (ciclism cros country)/Pawel Korzeniowski (nataţie)
Bosnia-Herţegovina: Larisa Ceric (judo)/Amel Tuka (atletism)
Botswana: Amantle Montsho (atletism)/Rajab Otukile Mahommed (box)
Bolivia: Karen Torrez (nataţie)/Gabriel Castillo (nataţie)
Portugalia: Telma Monteiro (judo)/Nelson Evora (atletism)
Hong Kong: Ying Suet Tse (badminton)/Ka Long Cheung (scrimă)
Honduras: Keyla Paola Avila Ramirez (taekwondo)/Julio Horrego (nataţie)
Insulele Marshall: Colleen Furgeson (nataţie)/Phillip Kinono (nataţie)
Madagascar: Damiella Nomenjanahary (judo)/Eric Herman Andriantsitohainia (haltere)
Malawi: Jessica Makwenda (nataţie)/Areneo David (tir cu arcul)
Mali: Seydou Fofana (taekwondo)
Malta: Eleanor Bezzina (tir)/Andrew Chetcuti (nataţie)
Malaezia: Liu Ying Goh (badminton)/Zii Jia Lee (badminton)
Micronezia: Taeyanna Adams (nataţie)/Scott James Fiti (atletism)
Africa de Sud: Phumelela Luphumlo Mbande (judo)/Chad Le Clos (nataţie)
Sudanul de Sud: Lucia Moris (atletism)/Abraham Guem (atletism)
Myanmar: Thet Htar Thuzar (badminton)/Ye Tun Naung (tir)
Mexic: Gabriela Lopez (golf)/ Rommel Pacheco Marrufo (sărituri în apă)
Mauritius: Marie Hanitra Roilya Ranaivosoa (haltere)/Louis Richarno Colin (box)
Mauritania: Houleye Ba (atletism)/Abidine Abidine (atletism)
Mozambic: Rady Adosinda Gramane (box)/Kevin Loforte (judo)
Monaco: Xiaoxin Yang (tenis de masă)/Quentin Antognelli (canotaj)
Maldive: Abdul Razzaq Fathimath Nabaaha (badminton)/Mubal Azzam Ibrahim (nataţie)
Republica Moldova: Alexandra Mircă (tir cu arcul)/Dan Olaru (tir cu arcul)
Maroc: Oumayma Bel Ahbib (box)/Ramzi Boukhiam (surfing)
Mongolia: Khulan Onolbaatar (baschet 3x3)/Duurenbayar Ulziibayar (judo)
Muntenegru: Jovanka Radicevic (handbal)/Drasko Brguljan (polo pe apă)
Iordania: Julyana Al-Sadeq (taekwondo)/Zeyad Eishaih Hussein Eashash (box)
Laos: Silina Pha Aphay (atletism)/Santisouk Inthavong (nataţie)
Letonia: Jelena Ostapenko (tenis)/Agnis Cavars (baschet 3x3)
Lituania: Sandra Jablonskyte (judo)/Giedrius Titenis (nataţie)
Libiae: Alhussein Ghambour (canotaj)
Liechtenstein: Julia Hassler (nataţie)/Raphael Schwendinger (judo)
Liberia: Ebony Morrison (atletism)/Joseph Fahnbulleh (atletism)
România: Simona Radiş (canotaj)/Robert Glinţă (nataţie)
Luxemburg: Christine Majerus (ciclism)/Raphael Stacchiotti (nataţie)
Rwanda: Alphonsine Agahozo (nataţie)/John Hakizimana (atletism)
Lesotho: nu a comunicat
Liban: Ray Bassil (tir)/Nacif Elias (judo)
Statele Unite ale Americii: Sue Bird (baschet)/Eddy Alvares (baseball)
Franţa: Clarisse Agbegnenou (judo)/Samir Ait Said (gimnastică)
Japon: Yui Susaki (lupte)/Rui Hachimura (baschet)

 

Știrea inițială

Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Tokyo începe vineri, de la ora 14:00 (ora României), pe Stadionul Naţional Olimpic din Tokyo, momentul culminant fiind parada delegațiilor. România este reprezentată la Jocurile Olimpice 2020 de 101 sportivi, iar canotoarea Mădălina Bereș și înotătorul Robert Glință sunt purtătorii drapelului național.

Mădălina Bereş este medaliată olimpică cu bronz la Rio 2016 şi campioană mondială cu barca de 8+1 a României, iar Robert Glinţă este primul înotător din România care a reuşit să câştige aur la Campionatele Europene.

Citiți și: Secretul lui Robert Glință, înotătorul de aur al României. Cum s-a antrenat „pe uscat”, în pandemie, când bazinele erau închise

Amânate în 2020 din cauza pandemiei, Jocurile Olimpice de la Tokyo sunt organizate anul acesta într-o atmosferă lipsită de fast, fără spectatori și sub aceeași amenințare apăsătoare a pandemiei. Mai mulți sportivi au fost depistați deja în satul olimpic ca fiind infectați cu SARS-CoV-2, iar amenințarea unei noi anulări a Jocurilor Olimpice a stăruit până în ultima clipă. Tokyo este în stare de urgență până la 22 august.

Spectacolul care însoțește ceremonia va fi un omagiu adus celor care, în această perioadă, au ajutat omenirea în lupta cu virusul.

Împăratul Naruhito va asista, vineri, la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice, însă nu va fi cazul şi pentru împărăteasa Masako. Membrii familiei imperiale nu vor lua parte la niciun alt eveniment legat de Jocurile Olimpice, din cauza pandemiei de Covid-19. Împăratul Japoniei, Naruhito, va fi însă cel care va declara deschisă cea de-a XXXII-a ediţie a Jocurilor Olimpice.

La festivitatea de deschidere de vineri vor asista aproape 950 de persoane. În absenţa spectatorilor, asistenţa va fi formată din oficiali, jurnalişti, artişti şi sportivi. Doar 15 lideri mondiali vor asista la deschiderea jocurilor. Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, dar şi Jill Biden, soţia preşedintelui Statelor Unite, vor fi la Stadionul Olimpic pentru ceremonia de deschidere.

Citiți și: Scandal înainte de debutul JO 2020. Responsabilul cu ceremonia de deschidere a fost demis din cauza unei glume legate de Holocaust

Jocurile Olimpice 2020 se vor încheia la 8 august, iar transmisiunile sunt asigurate de televiziunea națională și de canalul Eurosport.

Diferența de fus orar între Japonia și România este de 6 ore. 

Prin ce se remarcă Jocurile Olimpice de la Tokyo

Contextul internaţional al pandemiei generate de noul coronavirus a determinat amânarea desfăşurării olimpiadei pentru anul 2021, dar s-a păstrat titulatura oficială de Jocurile Olimpice Tokyo 2020. 

Ediția din acest an a Jocurilor Olimpice reuneşte peste 11.000 de sportivi care vor concura în 339 de probe, în 33 de sporturi. 

Vor fi prezente delegații din 205 țări și teritorii, iar pentru a doua ediție consecutiv, la Jocurile Olimpice va exista și o delegație a refugiaților.

Citiți și: Povestea celei mai în vârstă sportive de la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Va concura cu participanți cărora le-ar putea fi bunică

La ediţia din acest an vor fi cinci noi sporturi: baseball-softball, karate, surfing, escaladă şi skateboarding. Pe lângă faptul că au fost introduse noi sporturi, vor fi şi probe noi în sporturile actuale, inclusiv baschet 3x3, BMX freestyle şi probe mixte la nataţie, atletism, triatlon, judo şi tir cu arcul.

Ca o curiozitate, medaliile de aur, argint şi bronz care li se vor decerna sportivilor sunt realizate cu aportul japonezilor, în urma unei campanii de strângere a dispozitivelor electronice mici, cum ar fi telefoanele uzate. Astfel, medaliile au fost fabricate din metale reciclate.

În plus, podiumurile de la Tokyo 2020 sunt realizate din plastic reciclat. Japonezii au contribuit şi la acest proiect, strângându-se astfel cantităţi mari de plastic folosit.

Citiți și: Sportivii ruși medaliați la Jocurile Olimpice de la Tokyo vor asculta Ceaikovski în loc de imnul național

Este cea de-a doua ediţie a Jocurilor Olimpice găzduite de Tokyo, după cea din 1964, care a reprezentat o dovadă a transformării complete a Japoniei în perioada postbelică exemplificând, totodată, capacitatea sportului de a schimba lumea şi viitorul.

Ediția din acest an va fi și cea mai scumpă din istoria Jocurilor Olimpice și deja se prefigurează un eșec economic. O parte din sponsori s-au retras, iar pregătirile au costat 15,4 miliarde de dolari, de două ori mai mult decât planul iniţial.

Cum a fost adusă flacăra olimpică

Aducerea flăcării olimpice pentru ediţia din metropola niponă a început cu aprinderea acesteia în Olimpia, Grecia, la 12 martie 2020, fiind apoi transportată cu aeronava specială „Tokyo 2020 Go” în prefectura Miyagi.

A traversat Japonia sub sloganul „Speranţa ne luminează calea”, adunând laolaltă poporul nipon în jurul mesajelor concertate pe sprijinul, acceptarea şi încurajarea celuilalt.

Flacăra olimpică este deseori asociată cu un important mesaj încărcat de pace şi speranţă, fiind purtată pe un traseu specific pe teritoriul ţării gazdă a ediţiei, şi reprezintă unul dintre cele mai puternice simboluri ale Mişcării Olimpice.

Pentru ediţia Tokyo 2020, flacăra olimpică simbolizează, potrivit organizatorilor, răsăritul unei noi ere care emană speranţa ce ne va lumina calea şi care răspândeşte, deopotrivă, bucuria şi pasiunea niponă în jurul fenomenului dedicat Mişcării şi Jocurilor Olimpice.

Traseul pe care a fost purtată flacăra olimpică din 25 martie 2021, de la J-Village National Training Center din Prefectura Fukushima, pe durata a 121 de zile, a parcurs cele 47 de prefecturi ale statului nipon.

Cine sunt sportivii care reprezintă România

Delegaţia României include 101 sportivi, care vor concura în 17 probe: înot, atletism, canotaj, fotbal, gimnastică artistică, baschet 3x3, ciclism, lupte, tir sportiv, canoe, tenis de masă, box, scrimă, triatlon, tir cu arcul, judo şi tenis.

Atletism (10 sportivi): Florentina Costina Iusco şi Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), Marius Iulian Cocioran (50 km marş), Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii), Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklós (400 m), Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei). Antrenori: Teodoru Agachi, Nicolae Alexe, Valentin Anghel, Sergiu Mihai Octavian Măzăran, Oana Manuela Pantelimon, Mihai Corucle

Echipa feminină baschet 3x3 (4 jucătoare + 2 rezerve), probă la care România este cotată printre favorite: Ancuţa Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Ćuić; Rezerve – Anca Şipoş, Gabriela Irimia. Antrenor - Tatiana Gallová;

Box (2): Cosmin-Petre Gîrleanu (52 kg), Maria Claudia Nechita (57 kg). Antrenori: Dumitru Dorobanţu, Adrian Lăcătuş;

Canotaj – 9 echipaje (36 sportivi + 2 rezerve):

Opt rame cu cârmaci masculin (8+): Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu;

Opt rame cu cârmaci feminin (8+): Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea;

Patru rame fără cârmaci masculin (4-): Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari;

Patru rame fără cârmaci feminin (4-): Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu;

Doi rame feminin (2-): Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi;

Doi rame masculin (2-): Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă;

Dublu vâsle categorie uşoară feminin (L2x): Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă;

Dublu vâsle feminin (2x): Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş;

Dublu vâsle masculin (2x): Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache;

REZERVE: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei

Antrenori: Dorin Alupei, Antonio Colamonici, Vasile Ionel Măstăcan, Bogdan Liviu Codrici, Marius Bacaoanu Aanei, Ciprian Atomei

Ciclism (2): Vlad Dascălu (mountain bike), Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea). Antrenori: Paulo De La Fuente Perez, Georgios Georgiadis;

Fotbal (18 jucători + 4 rezerve):

PORTARI: Aioani Marian Mihai, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu;

FUNDAŞI: Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Ion Gheorghe, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore;

MIJLOCAŞI: Mihai Alexandru Dobre, Marius Mihai Marin, Dragoş Ionuţ Nedelcu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca;

ATACANŢI: Andrei Sîntean, George Danuţ Ganea, Valentin Gheorghe;

Antrenori: Mirel Matei Rădoi, Constantin Nicolae Dică, Florin Constantinovici Schreiber, Leontin Toader

Gimnastică artistică (3): Maria Larisa Holbură (individual compus), Larisa Andreea Iordache (bârnă), Marian Drăgulescu (sărituri). Antrenori: Ştefan Csaba Gál; Lăcrămioara Moldovan, Cristian Moldovan;

Înot (4): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber); Bianca Andreea Costea (50 m,100 m liber). Antrenori: Mugur Constantin Tomescu, Adrian Rădulescu;

Citiți și: David Popovici, înotătorul fenomen al României. Cu nervi de oțel, la 16 ani concurează la seniori și s-a calificat la Jocurile Olimpice

Canoe sprint (2): Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 - 1000 m). Antrenor - Florin Popescu;

Judo (3): Andreea Ştefania Chiţu (cat. 52 kg), Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg), Vladuţ George Simionescu (cat. +100 kg). Antrenori: Florin Bercean, Kohei Oishi;

Lupte (5): feminin – Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg), Kriszta Tünde Incze (cat. 62 kg), libere masculin – Albert Saritov (cat. 97 kg); greco-romane – Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg). Antrenori: Petrică Carare, Nikolay Ilich Stoyanov, Ion Vremere;

Scrimă (2): Ana Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie). Antrenori: Rareş Eugen Dumitrescu, Radu Nicolae Podeanu;

Tenis (2): Ioana Raluca Olaru, Monica Niculescu, Mihaela Buzărnescu. Antrenor: Stelian Călin Ciorbagiu;

Tenis de masă (4 + 1 rezervă): Daniela Dodean Monteiro (echipe), Bernadette Szocs (echipe, simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (echipe, simplu), Irina Ciobanu (echipe, rezervă), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt). Antrenori: Viorel Filimon, Andrei Filimon;

Tir sportiv (1): Laura Georgeta Ilie (10 m puşcă aer comprimat). Antrenor: Olimpiu Florin Marin;

Tir cu arcul (1): Mădălina Ştefania Amăistroaie. Antrenor: Viorel Habian;

Triatlon (1): Felix Pierre Duchampt. Antrenor: Ovidiu Nicolae Burghelea.

România a obţinut cea mai bună clasare în ierarhia pe medalii la Jocurile Olimpice de la Los Angeles, în 1984, locul al doilea, cu 53 de medalii cucerite, din care 20 de medalii de aur, 16 de argint şi 17 de bronz.

România va defila la ceremonia de deschidere cu toţi sportivii care doresc să participe, mai puţin cei care intră în concurs ziua următoare. Deschiderea oficială a Jocurilor Olimpice este vineri, 23 iulie, dar întrecerile au început încă de miercuri, înaintea ceremoniei de deschidere. România a început cu dreptul, cu o victorie la limită a naționalei de fotbal, joi, împotriva echipei Hondurasului.

Citiți și: Cine sunt sportivii României cu cele mai multe medalii câștigate la Jocurile Olimpice

Starurile Jocurilor Olimpice și marii absenți

Vedetele tenisului mondial Novak Djokovici, Naomi Osaka, dar şi Ashleigh Barty sunt aşteptate la Jocurile Olimpice, în timp ce alte nume importante ale sportului alb, precum Serena Williams, Simona Halep, Roger Federer sau Rafael Nadal, au renunțat la participare.

Aşteptată este şi marea campioană americană a gimnasticii, Simone Biles, care la 24 de ani este deja cvadruplă campioană olimpică la Rio de Janeiro. Și România are doi „veterani” ai gimnasticii: Larisa Iordache, 25 de ani, care va concura la proba de bârnă, și Marian Drăgulescu, 40 de ani, care va concura la sărituri. 

La nataţie toate privirile sunt către americanul Caeleb Dressel, care la 24 de ani calcă pe urmele lui Michael Phelps. Și România își pune speranțe la acest sport în Robert Glință și tânărul David Popovici.

Tot la nataţie va evolua şi Katie Ledecky, care are deja cinci titluri olimpice în palmares.

În schimb, americanul Ryan Lochte nu a reuşit să facă baremul şi astfel nu va putea participa la a cincea sa Olimpiadă. El are în palmares 12 medalii olimpice, dintre care şase de aur.

Judoka francez Teddy Riner vrea să devină, la 32 de ani, triplu campion olimpic la +100 kg, chiar în ţara judo-ului.

S-a vorbit foarte mult și despre neo-zeelandeza Laurel Hubbard, primul transgender care va concura la Jocurile Olimpice. Devenită femeie în 2013, Hubbard va concura în probele de haltere.

Allyson Felix, Eliud Kipchoge, Wayde van Niekerk sau Shelly-Ann Fraser-Pryce sunt numele aşteptate să urce pe podium la atletism.

Lipsesc însă nume importante. Vedeta mondială a atletismului, etiopianul Kenenisa Bekele, nu va fi prezent la Tokyo, după ce a refuzat să participe la o selecţie la maraton în ţara sa. Britanicul Mo Farah, dublu campion olimpic la 5.000 metri şi 10.000 metri în 2012 şi 2016, nu a reuşit baremul de calificare şi rămâne acasă. Nici dubla campioană olimpică la 800 metri Caster Semenya nu a reuşit baremul pentru JO, la fel cum e cazul şi sprinterului Justin Gatlin. Kenyanul David Rudisha este accidentat şi nu va putea să-şi apere titlul olimpic la 800 metri.

Team USA nu va lipsi la baschet, avându-l ca lider pe Kevin Durant.

La fotbal nu lipseşte naţionala feminină a SUA, condusă de Megan Rapinoe şi din care face parte şi Abby Wambach.

La masculin, Spania merge cu şase jucători care au evoluat şi la Euro-2020: Pedri, Eric Garcia, Dani Olmo, Unai Simon, Mikel Oyarzabal şi Pau Torres. Brazilia îl are în lot pe Dani Alves, iar Mexic pe portarul Guillermo Ochoa.

Programul competițiilor de la Jocurile Olimpice Tokyo 2020

Vineri, 23 iulie 2021

Ceremonia de deschidere

Tir cu arcul: începe competiţia

Canotaj: încep cursele

Sâmbătă, 24 iulie 2021

Gimnastica artistică: începe competiţia

Badminton: începe etapa grupelor, simplu şi dublu

Baschet (3x3): începe etapa grupelor

Volei pe plajă: începe runda preliminară

Box: încep competiţiile

Ciclism: cursă de şosea (masculin)

Echitaţie: echipă de dresaj şi starturi individuale

Scrimă: competiţii de sabie (masculin) şi spadă (feminin)

Handbal: start preliminar (masculin)

Hochei: începe etapa grupelor

Haltere: începutul competiţiilor

Judo: -48 kg (feminin), -60 kg (masculin)

Tir sportiv: puşcă cu aer 10m (feminin), pistol cu ​​aer 10m (masculin)

Înot: începe competiţia

Tenis de masă: începe runda preliminară

Taekwondo: -49 kg (feminin), -58 kg (masculin)

Tenis: simplu şi dublu prima rundă

Volei: start competiţia preliminară (masculin)

Polo pe apă: starturi preliminare (feminin)

Haltere: 49 kg (feminin)

Duminică, 25 iulie 2021

Tir cu arcul: meciuri cu medalii pe echipe (feminin)

Gimnastica artistică: calificare (masculin)

Baschet: începe runda preliminară (masculin)

Canoe Slalom: începe cursa

Ciclism: cursă de şosea (feminin)

Sărituri în apă: trambulină finală sincronizată de 3 m (feminin)

Scrimă: concursuri de spadă (feminin) şi spadă (masculin)

Handbal: începe runda preliminară (feminin)

Judo: -52 kg (feminin), -66 kg (masculin)

Navigaţie: încep competiţiile

Tir: puşcă cu aer 10m (feminin), pistol cu ​​aer 10m (masculin)

Skateboard: concurs de stradă (masculin)

Surf: încep competiţiile (pot fi modificate în funcţie de condiţiile valurilor)

Înot: finale la 400 m mixt individual (ambele), 400 m liber (masculin) şi 4x100 m liber ştafetă (feminin)

Taekwondo: -57 kg (masculin), -68 kg (bărbaţi)

Volei: începe runda preliminară (feminin)

Polo pe apă: start preliminarii (masculin)

Haltere: 61 kg (masculin), 67 kg (masculin)

Luni, 26 iulie 2021

Tir cu arcul: finala pe echipe (masculin)

Gimnastica artistică: finala pe echipe (masculin)

Baschet: începe runda preliminară (feminin)

Canoe slalom: final C1 (masculin)

Ciclism, mountain bike: cross-country (masculin)

Sărituri în apă: finală platformă sincronizată de 10 m (masculin)

Scrimă: competiţii de sabie (feminin) şi spadă (masculin)

Judo: -57 kg (feminin), -73 kg (masculin)

Rugby: începe etapa grupelor (masculin)

Tir sportiv: calificarea skeet şi finală

Skateboard: concurs de stradă (feminin)

Înot: finale la 100 m fluture (feminin), 100 m bras (masculin), 400 m liber (feminin), 4x100m liber ştafetă (masculin)

Tenis de masă: final dublu (mixt)

Taekwondo: -67 kg (feminin), -80 kg (masculin)

Triatlon: cursa masculină

Haltere: 55 kg (feminin)

Marţi, 27 iulie 2021

Gimnastica artistică: finala pe echipe (feminin)

Canoe slalom: K1 final (feminin)

Ciclism, mountain bike: cross-country (feminin)

Sărituri în apă: finală platformă sincronizată de 10 m (feminin)

Echitaţie: finalul pe echipe

Scrimă: echipă spadă (feminin)

Judo: -63 kg (feminin), -81 kg (masculin)

Tir sportiv: concurs de pistol cu ​​aer (mixt)

Softball: finală (feminin)

Înot: finale în 200 m liber (masculin), 100 m spate (ambele), 100 m bras (feminin)

Taekwondo: + 67 kg (feminin), + 80 kg (masculin)

Triatlon: cursa feminină

Haltere: 59 kg (feminin), 64 kg (feminin)

Miercuri, 28 iulie 2021

Gimnastica artistică: finală generală (masculin)

Baseball: star preliminarii (masculin)

Baschet (3x3): meciuri cu medalii

Ciclism: cronometre

Sărituri în apă: trambulină sincronizată 3m finală (masculin)

Echitaţie: final individual

Scrimă: proba sabie pe echipe (masculin)

Judo: -70 kg (feminin), -90 kg (masculin)

Rugby: meciuri cu medalii (masculin)

Surf: meciuri cu medalii (pot fi modificate în funcţie de condiţiile valurilor)

Înot: finale în 200 m liber (feminin), 200 m fluture (masculin), 200 m mixt individual (feminin), 1500 m liber (feminin), 4x200m liber ştafetă (masculin)

Haltere: 73 kg (masculin)

Joi, 29 iulie 2021

Gimnastică artistică: finală generală (feminin)

Canoe slalom: C1 (feminin)

Ciclism, curse BMX: începe competiţia

Scrimă: echipă sabie (feminin)

Golf: zi de deschidere (masculin)

Judo: -78 kg (feminin), -100 kg (masculin)

Canotaj: finale dublu

Rugby: începe etapa grupelor (feminin)

Tir:

Înot: finale la 800 m liber (masculin), 200 m bras (masculin), 200 m fluture (feminin), 100 m liber (masculin), 4x200 m ştafetă liber (feminin)

Tenis de masă: meciuri la medalii la simplu (feminin)

Vineri, 30 iulie 2021

Tir cu arcul: individual (feminin)

Atletism: începe competiţia; 10.000 m final (masculin)

Badminton: meciuri de medalii la dublu mixt

Canoe slalom: K1 (masculin)

Ciclism, curse BMX: Finale

Echitaţie, evenimente: începe competiţia

Scrimă: proba spadă pe echipe (masculin)

Judo: + 78 kg (feminin), + 100 kg (masculin)

Canotaj: finale 8+1

Tir sportiv: pistol de 25 m (feminin)

Înot: 200m bras (feminin), 200m spate (masculin), 100m liber (feminin), 200m mixt individual (masculin)

Tenis de masă: meciuri la medalii la simplu (masculin)

Tenis: finala de dublu (masculin)

Gimnastică pe trambulină: individual (feminin)

Sâmbătă, 31 iulie 2021

Tir cu arcul: individual (masculin)

Atletism: finale la aruncarea discului (masculin), ştafetă 4x400m (mixt), 100m (feminin)

Badminton: meciuri de medalii la dublu (masculin)

Ciclism, BMX freestyle: începe competiţia

Scrimă: proba sabie pe echipe (feminin)

Judo: echipă (mixtă)

Rugby: meciuri de medalii (feminin)

Navigare: curse de medalii RS: X

Tir sportiv: capcană (mixtă), puşcă de 50 m 3 poziţii (feminin)

Înot: finale la 100 m fluture (masculin), 200 m spate (feminin), 800 m liber (feminin), ştafetă 4x100 m mixt

Tenis: finală individuală (feminin)

Gimnastică pe trambulină: individual (masculin)

Triatlon: mixt

Haltere: 81 kg (masculin), 96 kg (masculin)

Duminică, 1 august 2021

Gimnastică artistică: finale la sol (masculin), sărituri (feminin), cal cu mânere (masculin), paralele (feminin)

Atletism: săritură în înălţime (masculin), triplusalt (feminin), 100m (masculin)

Badminton: meciuri de medalii la simplu (feminin)

Ciclism, BMX freestyle: finale

Sărituri în apă: trambulină de 3 m (feminin)

Scrimă: echipă floretă (masculin)

Golf: ultima zi (masculin)

Navigare: curse cu medalii laser

Înot: finale în 50 m liber (ambele), 1500 m liber (masculin), ştafetă 4x100m mixt (ambele)

Tenis: finală la simplu (masculin), finală la dublu (feminin), finală la dublu (mixt)

Haltere: 76 kg (feminin)

Lupte: începe competiţia

Luni, 2 august 2021

Gimnastica artistică: finale inele (masculin), sol (feminin), sol (masculin)

Înot sincron: începe competiţia (feminin)

Atletism: finale la săritură în lungime (masculin), 100 m garduri (feminin), disc (feminin), 3000 m obstacole (masculin), 5000 m (feminin)

Badminton: meciuri de medalii la dublu (feminin), meciuri la medalii la simplu (masculin)

Canoe sprint: începe competiţia

Ciclism, pistă: începe competiţia; finale sprint echipă (feminin)

Echitaţie: finală echipă, finală individuală

Navigaţie: 49er FX cursă de medalie (feminin), 49er cursă de medalie (masculin)

Tir sportiv: 25m pistol cu ​​foc rapid (masculin), 50m puşcă 3 poziţii (masculin)

Haltere: 87 kg (feminin), + 87 kg (feminin)

Lupte: finale la greco-romane 60 kg (masculin), greco-roman 130 kg (masculin), liber 76 kg (feminin)

Marţi, 3 august 2021

Gimnastică artistică: finale la paralele (masculin), bârnă (feminin), bară (masculin)

Atletism: finale la săritura în lungime (feminin), 400 m garduri (masculin), săritura cu prăjina (masculin), aruncarea ciocanului (feminin), 800 m (feminin), 200 m (feminin)

Box: finala (masculin)

Canoe sprint: finale în caiac simplu 200m (feminin), canoe dublu 1000m (masculin), caiac simplu 1000m (masculin), caiac dublu 500m (feminin)

Ciclism, pistă: finale pe echipe (feminin) şi sprintul în echipă (masculin)

Sărituri în apă: trambulină de 3 m (masculin)

Navigaţie: curse de medalii în Finn (masculin), Foiling Nacra 17 (mixt)

Alpinism sportiv: începe competiţia (masculin)

Haltere: 109 kg (masculin)

Lupte: finale la greco-roman 77 kg (masculin), greco-roman 97 kg (masculin), liber 68 kg (feminin)

Miercuri, 4 august 2021

Înot sincron: finala dublu (masculin)

Atletism: finale la 400 m garduri (feminin), 3000m alergare cu obstacole (feminin), aruncarea ciocanului (masculin), 800m (masculin), 200m (masculin)

Box: finala la categoria uşoară (masculin)

Ciclism, pistă: finalizarea urmăririi în echipă (masculin)

Echitaţie: sărituri individuale finale

Golf: open (feminin)

Maraton înot: 10 km (feminin)

Navigaţie: 470 curse cu medalii

Skateboarding: concurs de parc (feminin)

Alpinism sportiv: începe competiţia (feminin)

Haltere: + 109 kg (masculin)

Lupte: finale greco-romane 67 kg (masculin), greco-roman 87 kg (masculin), liber 62 kg (feminin)

Joi, 5 august 2021

Atletism: finală la triplusalt (masculin), 100 m garduri (masculine), 20 km marş (masculin), sărituri cu prăjina (feminin), 400 m (masculin)

Canoe sprint: finale în caiac simplu 200m (masculin), canoe individual 200m (feminin), caiac simplu 500m (feminin), caiac dublu 1000m (masculin)

Ciclism, pistă: keirin final (feminin), omnium (masculin)

Sărituri în apă: platformă de 10 m (feminin)

Hochei: meciuri cu medalii (masculin)

Karate: finale kata (feminin), kumite -67 kg (masculin), kumite -55 kg (feminin)

Maraton înot: 10 km (masculin)

Pentatlon modern: începe competiţia

Skateboarding: concurs de parc (masculin)

Alpinism sportiv: final combinat (masculin)

Tenis de masă: meciuri cu medalii pe echipe (feminin)

Lupte: finale la freestyle 57 kg (masculin), liber 86 kg (masculin), liber 57 kg (feminin)

Vineri, 6 august 2021

Atletism: finale la 50km marş (bărbaţi), 20km marş (femei), aruncarea suliţei (femei), 5000m (bărbaţi), 400m (femei), 1500m (femei), ştafetă 4x100m (ambele)

Volei pe plajă: meciuri de medalii (femei)

Box: finala categoria grea (masculin)

Ciclism, pistă: finale la Madison (femei), sprint (bărbaţi)

Fotbal: meci de medalie de aur (feminin)

Hochei: meciuri de medalii (masculin)

Karate: finale în kata (bărbaţi), kumite -61 kg (femei), kumite -75 kg (bărbaţi)

Pentatlon modern: final (femei)

Gimnastica ritmică: începe competiţia (femei)

Alpinism sportiv: final combinat (feminin)

Tenis de masă: meciuri cu medalii pe echipe (masculin)

Lupte: finale în freestyle 74 kg (masculin), liber 125 kg (bărbaţi), liber 53 kg (femei)

Sâmbătă, 7 august 2021

Înot artistic: proba pe echipe (feminin)

Atletism: maraton (feminin); finale la sărituri în înălţime (feminin), 10.000 m (feminin), aruncarea suliţei (masculin), 1500 m (masculin), ştafetă 4x400 m (ambele)

Baseball: meciuri de medalii (masculin)

Baschet: meci de medalie de aur (masculin)

Volei pe plajă: meciuri de medalii (masculin)

Box: finale

Canoe sprint: finale în canoe dublu 500m (feminin), canoe simplu 1000m (masculin), caiac patru 500m (ambele)

Ciclism, pistă: finala (masculin)

Sărituri în apă: platformă de 10 m (masculin)

Echitaţie: finală de sărituri în echipă

Fotbal: meci de medalia de aur (masculin)

Golf: ultima zi (feminin)

Handbal: meciuri de medalii (masculin)

Karate: finale în kumite + 61 kg (feminin), kumite + 75 kg (masculin)

Pentatlon modern: final (masculin)

Gimnastică ritmică: individuală (feminin)

Volei: meciuri cu medalii (masculin)

Polo pe apă: meciuri cu medalii (feminin)

Lupte: finale la freestyle 65 kg (masculin), liber 97 kg (masculin), liber 50 kg (feminin)

Duminică, 8 august 2021

Ceremonie de închidere

Atletism: maraton (masculin)

Baschet: joc cu medalie de aur (feminin)

Box: finale

Ciclism, pistă: finale în sprint (feminin), keirin (masculin); omnium (feminin)

Handbal: meciuri de medalii (feminin)

Gimnastică ritmică: proba pe echipă (feminin)

Volei: meciuri cu medalii (feminin)

Polo pe apă: meciuri cu medalii (masculin).

Puteți urmări AICI rezultatele înregistrate în timpul competițiilor.

Editor : Luana Pavaluca

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Confidenţialitatea ta este importantă pentru noi. Vrem să fim transparenţi și să îţi oferim posibilitatea să accepţi cookie-urile în funcţie de preferinţele tale.
De ce cookie-uri? Le utilizăm pentru a optimiza funcţionalitatea site-ului web, a îmbunătăţi experienţa de navigare, a se integra cu reţele de socializare şi a afişa reclame relevante pentru interesele tale. Prin clic pe butonul "DA, ACCEPT" accepţi utilizarea modulelor cookie. Îţi poţi totodată schimba preferinţele privind modulele cookie.
Da, accept
Modific setările
Alegerea dumneavoastră privind modulele cookie de pe acest site
Aceste cookies sunt strict necesare pentru funcţionarea site-ului și nu necesită acordul vizitatorilor site-ului, fiind activate automat.
- Afișarea secţiunilor site-ului - Reţinerea preferinţelor personale (inclusiv în ceea ce privește cookie-urile) - Reţinerea datelor de logare (cu excepţia logării printr-o platformă terţă, vezi mai jos) - Dacă este cazul, reţinerea coșului de cumpărături și reţinerea progresului unei comenzi
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
RCS&RDS S.A. digi24.ro Vezi politica de confidenţialitate
cmp_level, prv_level, m2digi24ro, stickyCookie
Studiu de Audienţă și Trafic Internet (prin CXENSE) brat.ro
cX_S, cX_P, cX_T
Google IDE google.com Vezi politica de confidenţialitate
IDE
Vă rugăm să alegeţi care dintre fişierele cookie de mai jos doriţi să fie utilizate în ce vă priveşte.
Aceste module cookie ne permit să analizăm modul de folosire a paginii web, putând astfel să ne adaptăm necesității userului prin îmbunătățirea permanentă a website-ului nostru.
- Analiza traficului pe site: câţi vizitatori, din ce arie geografică, de pe ce terminal, cu ce browser, etc, ne vizitează - A/B testing pentru optimizarea layoutului site-ului - Analiza perioadei de timp petrecute de fiecare vizitator pe paginile noastre web - Solicitarea de feedback despre anumite părţi ale site-ului
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Google Analytics google.com Vezi politica de confidenţialitate
_ga, _gid, _gat, AMP_TOKEN, _gac_<property-id>, __utma, __utm, __utmb, __utmc, __utmz, __utmv
Aceste module cookie vă permit să vă conectaţi la reţelele de socializare preferate și să interacţionaţi cu alţi utilizatori.
- Interacţiuni social media (like & share) - Posibilitatea de a te loga în cont folosind o platformă terţă (Facebook, Google, etc) - Rularea conţinutului din platforme terţe (youtube, soundcloud, etc)
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Facebook facebook.com Vezi politica de confidenţialitate
a11y, act, csm, P, presence, s, x-referer, xs, dpr, datr, fr, c_user
Youtube youtube.com Vezi politica de confidenţialitate
GED_PLAYLIST_ACTIVITY,APISID, GEUP, HSID, LOGIN_INFO, NID, PREF, SAPISID, SID, SSID, SIDCC, T9S2P.resume, VISITOR_INFO1_LIVE, YSC, dkv, s_gl, wide
Twitter twitter.com Vezi politica de confidenţialitate
_twitter_sess, auth_token, lang, twid, eu_cn, personalization_id, syndication_guest_id, tfw_exp
Instagram instagram.com Vezi politica de confidenţialitate
csrftoken, ds_user_id, ig_did, ig_cb, mcd, mid, rur, shbid, shbts, urlgen
Aceste module cookie sunt folosite de noi și alte entităţi pentru a vă oferi publicitate relevantă intereselor dumneavoastră, atât în cadrul site-ului nostru, cât și în afara acestuia.
- Oferirea de publicitate în site adaptată concluziilor pe care le tragem despre tine în funcţie de istoricul navigării tale în site și, în unele cazuri, în funcţie de profilul pe care îl creăm despre tine. Facem acest lucru pentru a menţine site-ul profitabil, în așa fel încât să nu percepem o taxă de accesare a site-ului de la cei care îl vizitează. - Chiar dacă astfel de module cookie nu sunt utilizate, te rugăm să reţii că ţi se vor afişa reclame pe site-ul nostru, dar acestea nu vor fi adaptate intereselor tale. Aceste reclame pot să fie adaptate în funcţie de conţinutul paginii.
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
CXENSE cxense.com Vezi politica de confidenţialitate
gcks, gckp, _cX_segmentInfo, cx_profile_timeout, cx_profile_data
Google DFP google.com Vezi politica de confidenţialitate
__gads, id, NID, SID, ANID, IDE, DSID, FLC, AID, TAID, exchange_uid, uid, _ssum, test_cookie, 1P_JAR, APISID, evid_0046, evid_0046-synced
Trimite
Vezi politica de confidențialitate