Irina Begu - Pauline Parmentier, 3-6, 6-2, 2-6, în semifinala Fed Cup 2019. Semifinala se decide la dublu

irina begu semifinala fed cup 2019

Irina Begu, locul 83 WTA, a fost învinsă, duminică, la Rouen, cu scorul de 6-3, 2-6, 6-2, de Pauline Parmentier, locul 53 WTA, iar scorul întâlnirii Franţa - România, din semifinalele FedCup, a redevenit egal, 2-2.

LIVE TEXT. Irina Begu - Kristina Mladenovic, în semifinala Fed Cup 2019. Meciul, programat în jurul orei 16.00

Mihaela Buzărnescu a fost înlocuită de Irina Begu în meciul împotriva lui Kristina Mladenovic din semifinalele Fed Cup România - Franța. Foto: Guliver/GettyImages

Parmentier, 33 de ani, 1,75 metri înălţime, a controloat cu uşurinţă primul set. Foarte bună la acoperirea terenului şi cu serviciu puternic şi bine plasat, la fel ca lovitura ei de dreapta, franţuzoaica nu a avut de salvat nicio minge de break. Cu un bandaj pe genunchiul drept, Begu a evoluat slab în primul set, a greşit mult şi a fost suficient să-şi piardă o dată serviciul, la scorul de 1-2, pentru a ceda setul cu 3-6, după 40 de minute.

Românca de 28 de ani şi-a transformat subit jocul în setul al doilea. În primul rând, ea servit mult mai bine, a apăsat mai tare pe lovituri, a fost precisă şi inspirată de cele mai multe ori, devenind mai agresivă. Franţuzoaica a părut obosită, nu a mai servit atât de eficient şi a fost pusă clar în dificultate de mingile trimise de multe ori pe linii de româncă. Begu a fructificat prima minge de break la scorul de 2-1, câştigând la 0, s-a mai impus contra serviciului rivalei şi la 5-2 şi a închis setul cu 6-2, după o oră şi 17 minute de la start.

Pe cât de bine a evoluat Begu în al doilea set, pe atât de slab a făcut-o în al treilea. Ea a început cu un prim ghem catastrofal în decisiv, pe propriul serviciu, iar franţuzoaica a reintrat în joc, găsind resurse nebănuite, faţă de cum a evoluat în setul secund. Românca s-a prăbuşit sub greutatea propriilor erori, în timp ce jucătoarea franceză a evoluat din ce în ce mai bine. La mingea prin care Parmentier a făcut 5-2, pe serviciul Irinei, românca a călcat greşit şi s-a accidentat la glezna dreaptă. După ce a primit îngijiri medicale, românca a intrat pe teren pentru a termina partida, pe care Parmentier a câştigat-o după 6-2 şi după două ore şi patru minute.

Finalista din această întâlnire va fi stabilită de meciul de dublu. La francezi este posibil ca pe teren să intre perechea Kristina Mladenovic/Caroline Garcia. La echipa română, după accidentarea Irinei Begu, ar putea evolua Monica Niculescu şi Raluca Olaru.

După prima zi a întâlnirii din semifinalele FedCup şi după al treilea meci de simplu, România conducea Franţa cu scorul de 2-1.

Simona Halep, locul 2 WTA, a învins-o, duminică, la Rouen, cu scorul de 6-7 (6), 6-3, 6-4, pe Caroline Garcia, locul 21 WTA.

În primul meci al zilei de sâmbătă, Simona Halep, locul 2 WTA, a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-1, pe Kristina Mladenovic, numărul 66 mondial. Apoi, Mihaela Buzărnescu, locul 30 WTA, a fost învinsă, cu scorul de 6-3, 6-3, de Caroline Garcia, locul 21 WTA, în al doilea meci al semifinalei FedCup Franţa - România de la Rouen.

Învingătoarea din această întâlnire va evolua în finala FedCup cu Australia.

LIVE TEXT IRINA BEGU - PAULINE PARMENTIER ÎN SEMIFINALA FED CUP 2019

Update ora 19.44 Irina Begu s-a accidentat, iar Pauline Parmentier a ieșit învingătoare. Soarta semifinalei se va decide în meciul de dublu. Simona Halep a fost trimisă la încălzire pentru ultima confruntare cu Franța.

Update ora 19.20 Este 3-2 pentru Parmentier, după ce Begu își face serviciul cu o serie de lovituri de senzație.

Update ora 19.07 Parmentier își confirmă break-ul din debut de set și face 2-0. Irina Begu trebuie să reintre în meci dacă își dorește o victorie în această partidă.

Update ora 19.05 Break reușit de Parmentier în debut de set 3. Este 1-0 pentru jucătoarea din Franța.

Update ora 18.55 Set Irina Begu și suntem la un set de finala Fed Cup 2019. Hai, România!

Update ora 18.47 Irina Begu este la un singur game de setul decisiv. 5-2 pentru româncă.

Update ora 18.45 Parmentier își face serviciul și este 4-2 pestru Irina Begu, care urmează la serviciu.

Update ora 18.39 Irina Begu s-a desprins la 4-1 în setul 2, după o serie de lovituri bine plasate. Hai, Irina! Hai, România!

Update ora 18.36 Break Irina Begu la 0 și este 3-1 pentru româncă.

Update ora 18.34 Este 2-1 pentru Irina Begu. Set lipsit de breakuri până acum.

Update ora 18.25 Simona Halep a revenit în sala de la Rouen. Paote e cu noroc pentru Irina Begu, care începe bine aceast set și face 1-0.

simona halep

Update ora 18.18 Irina Begu pierde primul set, scor 6-3 pentru Parmentier.

Update ora 18.03 Irina Begu este în mare încurcătură în meciul cu Parmentier. Este condusă cu 4-1 în primul set. Să sperăm că vor veni și soluțiile.

Update ora 17.40 A început partida dintre Irina Begu și Pauline Parmentier, cu jucătoarea din Franța la serviciu. Este 1-0 pentru Parmentier în acest moment.

Update ora 17.33 Căpitanul echipei Franței a luat la rândul lui să o înlocuiască pe Kristina Mladenovici. Asta după ce Florin Segărceanu a înlocuit-o pe Mihaela Buzărnescu cu Irina Begu. Așadar, Irina Begu va juca cu Pauline Parmentier.

Update ora 13.50 Mihaela Buzărnescu a fost înlocuită de Irina Begu în meciul împotriva lui Kristina Mladenovic din semifinalele Fed Cup România - Franța. Irina Begu și Simona Halep au fost văzute antrenându-se împreună.

Update ora 12.35 Echipa de tenis a Australiei s-a calificat în finala Cupei Federaţiei, după ce a câştigat, cu scorul de 3-2, întâlnirea cu Belarus de la Brisbane. Ashleigh Barty şi Samantha Stosur au adus punctul victoriei în meciul de dublu contra echipei Victoria Azarenka/Arina Sabalenka, scor 7-5, 3-6, 6-2.

Australia va juca finala Cupei Federaţiei cu câştigătoarea semifinalei Fed Cup Franţa - România. Fostul antrenor al Simonei Halep, Darren Cahill, a declarat deja că și-ar dori o finala România - Australia în Fed Cup-ul de anul acesta.

STIRE INIȚIALĂ - Buzărnescu a pierdut, ieri, cu scorul de 6-3, 6-3, meciul împotriva jucătoarei Caroline Garcia, în al doilea meci al semifinalei Fed Cup România - Franţa de la Rouen.

„Îmi pare foarte rău pentru acest meci, că nu l-am câştigat. Am fost foarte motivată. Ea a fost solidă cap-coadă. A fost foarte greu să pot lua iniţiativa. Regret că nu am reuşit mai mult să atac. Am dat tot ce am putut şi am luptat până la ultima minge. Nu am atât de mult să îmi reproşez astăzi pentru că am simţit că am dat tot ce am putut. Nu este uşor să joci cu ea. Sper din tot sufletul echipa în a doua zi să ajungă să câştige. Este 1-1, dar la fel şi la Ostrava mi-am dorit. Sper mine indiferent cum va evolua jucătoarea care va fi pe teren, a României, să învingă. Simt că am jucat bine, că sunt pe drumul bun. A fost incredibilă atmosfera. Tot respectul”, a spus Buzărnescu la Digi Sport.

Pe de altă parte, Virginia Ruzici, managerul Simonei Halep, a spus că Miki a fost intimidată în meciul de ieri, lipsindu-i experiența necesară pentru a gestiona astfel de evenimente mari.

LIVE TEXT. Mihaela Buzărnescu - Kristina Mladenovic, în semifinala Fed Cup 2019
Virginia Ruzici, managerul Simonei Halep, a spus că Miki a fost intimidată în meciul de ieri, lipsindu-i experiența necesară pentru a gestiona astfel de evenimente mari. În imagine, Kristina Mladenovic. Foto: Guliver/GettyImages

„Mi se apre logic scorul de astăzi, Simona a jucat excelent, deşi Mladenovic a început meciul foarte bine. În ceea ce o priveşte pe Mihaela, mi s-a părut că a fost puţin prea intimidată. Este clar că nu are o experienţă de mari evenimente la acest nivel, cu multă presă, televiziuen din toate părţile şi în faţa unei Caroline Garcia care a lovit mingea cu toată forţa şi cu multă, multă încredere şi multă determinare, A fost foarte greu pentru pentru ea, a fost depăşită de viteza şi forţa adversarei. A fost bine pentru jucătoarele noastre că s-au simţit susţinute, acum să vedem, mâine este o altă zi. Cred că Simona care conduce această echipă, este liderul echipei, joacă cu multă încredere, încearcă să tragă echipa la fel de sus ca şi ea dacă se poate. Cred că va intra cu încredere contra Carolinei Garcia, pe care o cunoaşte foarte bine. Iar în celălalt meci de simplu nu ştiu cine va juca, nici la o echipă, nici la cealalaltă. Nu aş fi vrut să fiu la o asemenea alegere, dificilă şi pentru echipa noastră de a o alege ori pe MIhaela, ori pe Irina, ori chair pe Monica Niculescu. Vom vedea. Acelaşi lucru este valabil şi în echipa Franţei, se poate auzi ideea de a o băga pe Alize Cornet, dar eu personal nu ştiu nimic”, a declarat Ruzici, la Digi Sport.

Rezumatul primei zile de Fed Cup România - Franța

După prima zi a întâlnirii din semifinalele FedCup, Franţa şi România sunt la egalitate, scor 1-1.

În primul meci al zilei de sâmbătă, Simona Halep, locul 2 WTA, a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-1, pe Kristina Mladenovic, numărul 66 mondial.

Apoi, Mihaela Buzărnescu, locul 30 WTA, a fost învinsă, cu scorul de 6-3, 6-3, de Caroline Garcia, locul 21 WTA, în al doilea meci al semifinalei FedCup Franţa - România de la Rouen.

Duminică vor avea loc, cu începere de la ora 14.00, următoarele meciuri:

• Caroline Garcia, locul 21 WTA - Simona Halep, locul 2 WTA;
  • Kristina Mladenovic, locul 66 WTA - Irina Begu, locul 30 WTA;
  • Caroline Garcia/Kristina Mladenovic - Irina Begu/Monica Niculescu (căpitanii celor două echipe pot opera schimbări în rândul jucătoarelor care vor evolua în aceste partide).

Învingătoarea din această întâlnire va evolua cu Australia, care a câștigat semifinala Fed Cup împotriva Belarusului.