Halep/Niculescu - Garcia/Mladenovic, 7-5, 3-6, 4-6. România pierde meciul decisiv din semifinală

simona halep monica niculescu fed cup 2019

România a ratat calificarea în finala FedCup, după ce perechea Monica Niculescu/Simona Halep a fost învinsă, duminică, la Rouen, cu scorul de 5-7, 6-3, 4-6. de cuplul Kristina Mladenovic/Caroline Garcia. Franţa s-a impus în faţa României, cu scorul de 3-2, în semifinalele FedCup.

După ce Irina Begu a făcut un meci chinuit în fața lui Pauline Parmentier și s-a accidentat, Simona Halep a fost trimisă la încălzire de căpitanul Florin Segărceanu. Foto: captură Digi Sport

Florin Segărceanu a lăsat pe bancă jucătoarele bune de dublu din echipe România, ca Irina Begu (accidentată), Mihaela Buzărnescu şi Raluca Olaru, preferând-o pe Simona Halep, care evoluase duminică trei ore cu Garcia, la simplu, şi care nu prea participă la proba de dublu. Căpitanul nejucător al României a mizat însă pe spiritul de luptătoare al Simonei Halep. Iar numărul 2 mondial a luptat cât a putut, alături de Monica Niculescu, dar ele au trebuit să se recunoască învinse o excelentă echipă franceză.

Şi Garcia a fost pe teren după meciul lung de simplu, pentru că Julien Benneteau nu se putea lipsi de aportul fostei numărul 2 mondial de dublu. Partenera ei, fosta coechipieră dintr-o echipă de succes, Kristina Mladenovic, formaţie destrămată de mai mult timp de neînţelegerile dintre ele, este acum pe locul 3 WTA la dublu.

În primul set, deşi nu au jucat de mult timp împreună, Halep şi Niculescu au evoluat mai bine şi s-au completat excelent. Halep i-a luat locul Irinei Begu în spatele terenului, a fost responsabilă cu mingile lungi, în diagonală, în timp ce Niculescu a fost la intercepţie şi a făcut diferenţa cu loburi senzaţionale.

Veriga mai slabă din jocul franţuzoaicelor a fost Mladenovic, care şi-a pierdut de două ori serviciul, la 1-1 şi la 5-5. Şi româncele şi-au pierdut o dată serviciul, prin Monica Niculescu, la 2-1, astfel că scorul primului set a fost 7-5 pentru jucătoarele oaspete, după 49 de minute.

Mladenovic şi-a luat revanşa în setul al doilea, cu un foarte eficient joc din faţa fileului, poziţie din care a interceptat mingi şi a făcut numeroase puncte. Monica Niculescu şi-a pierdut iar serviciul, la 1-2, apoi Simona Halep a imitat-o la 1-4 şi scorul a ajuns 1-5. Româncele au "spart" din nou serviciul Kristinei Mladenovic, apoi s-au apropiat la 3-5. Însă Garcia, impecabilă la serviciu, şi Mladenovic au reuşit să egaleze la seturi, după 6-3 şi după 100 de minute de joc.

Garcia, cu serviciul, şi Mladenovic, cu jocul extraordinar la fileu, au împiedicat echipa română să facă un break, salvând trei mingi de 0-2, în decisiv. La 2-2, a fost rândul româncelor să anuleze mingi de break, un 0-40, pe serviciul Simonei Halep, pentru a prelua conducerea, cu 3-2. S-a mers cu echilibrul până la 4-4, când Simona Halep nu şi-a mai putut fructifica serviciul. A făcut-o Garcia, iar perechea franceză s-a impus cu 6-4, după două ore şi 37 de minute.

După meciurile de simplu, România şi Franţa au fost la egalitate, scor 2-2, în semifinalele FedCup.

Irina Begu, locul 83 WTA, a fost învinsă, duminică, la Rouen, cu scorul de 6-3, 2-6, 6-2, de Pauline Parmentier, locul 53 WTA.

Simona Halep, locul 2 WTA, a învins-o, tot duminică, cu scorul de 6-7 (6), 6-3, 6-4, pe Caroline Garcia, locul 21 WTA.

În primul meci al zilei de sâmbătă, Simona Halep, locul 2 WTA, a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-1, pe Kristina Mladenovic, numărul 66 mondial. Apoi, Mihaela Buzărnescu, locul 30 WTA, a fost învinsă, cu scorul de 6-3, 6-3, de Caroline Garcia, locul 21 WTA, în al doilea meci al semifinalei FedCup Franţa - România de la Rouen.

În urma acestui eşec, România va rămâne în Gupa Mondială I şi va juca anul viitor în sferturile de finală.

Franţa va evolua, în deplasare, la 9 şi 10 noiembrie, în finala FedCup, cu Australia, care a învins Belarusul cu 3-2.

LIVE TEXT SIMONA HALEP/MONICA NICULESCU - CAROLINE GARCIA/KRISTINA MLADENOVIC ÎN FED CUP

Update ora 23:00 România ratează calificarea în finala Fed Cup. Echipa Simona Halep/Monica Niculescu a pierdut în trei seturi, scor 7-5, 3-6, 4-6 cu Kristina Mladenovic/Caroline Garcia.

Update ora 22.45 Este 4-3 pentru România în setul decisiv. Suntem la două gameuri de finala cu Australia. Hai, România! Fără break până acum în decisiv

Update ora 22.20 Franța își face servicul cu greu și restabilește egalitatea în setul decisiv. România revine rapid și face 2-1. Este un set decisiv de infract într-un meci decisiv în care tensiunea este la cote maxime. Semifinala România - Franța a început la ora 14.00 și încă se joacă. Hai, Simona! Hai, Irina! România este alături de voi!

Update ora 22.09 Tatăl Simonei Halep este în tribune și le susține pe fete.

tatal simonei halep

Update ora 22.05 Este 1-0 pentru România în acest imens set decisiv pentru România.

Update ora 21.01 Set Franța, din păcate, și vom vedea decisiv și în acest ultim meci al zilei. România - Franța, 7-5, 3-6 în acest moment. Hai, România!

Update ora 21.58 Ce meeeci! Ce meci! România câștigă încă un set și este 5-3 pentru Franța, de la 5-1. Este spectacol pe zgura de la Rouen și putem începe să văsăm la un meci în două seturi. Să vedem ce va urma

Update ora 21.54 Însă nu cedem ușor. România face încă un set, reduce diferența la 5-2 și rămâne în setul 2.

Update ora 21.50 Este 5-1 în acest moment pentru Franța și se pare că această semifinală se va decide în ultimul set posibil.

Update ora 21.38 Este 3-1 pentru Franța în această semifinală de infarct. Să le ținem pumnii fetelor noastre.

Update ora 21.15 Set România!!!!!!!! Este 7-5 și putem câștiga această semifinală în setul 2.

Update ora 21.07 Româniaaaa face spectacol la Rouen. Este 6-5 pentru țara noastră și vom servi pentru meci. Sunt absolut minunate Halep și Niculescu.

Update ora 21.05 Este 5-5 într-un meci plin de tensiune, dar și de spectacol.

Update ora 20.42 Din păcate, Franța face rapid re-break și câștigă și pe propriul serviciu. Este 3-2, și franța este la conducerea meciului în acest moment.

Update ora 20.37 Este 2-1 pentru România în acest prim set. Fetele au făcut break și acum servesc pentru a-l consolida. Niculescu este în formă maximă, plină de energie și încredere în ea. Este combinația perfectă, alături de Halep, sau cel puțin așa pare din fața televizoarelor. Să le ținem pumnii. Fetele fac spectacol. Hai, România!

Update ora 20.21 Start de partidă pentru Simona Halep și Monica Niculescu. Fetele noastre au câștigat tragerea la sorți și au ales să primească. Servește, așadar, Franța în primul game din meci.

Update ora 20.15 Simona Halep a declart la conferința de presă de după meciul cu Caroline Garcia că simte durere la șold, după ce a alunecat și a căzut pe zgura de la Rouen. A dezvăluit că a văzut pe internet o poză cu momentul în care a căzut, iar asta i-a confirmat că a aterizat exact pe șoldul care o doare. Tot atunci spune că dacă Florin Segărceanu o roagă, este gata să intre pe teren în meciul de dublu.

simona halep

Update ora 19.59 După ce Irina Begu a făcut un meci chinuit în fața lui Pauline Parmentier și s-a accidentat, Simona Halep a fost trimisă la încălzire de căpitanul Florin Segărceanu.

Update ora 12.40 LIVE TEXT. Simona Halep - Caroline Garcia, în semifinala Fed Cup 2019. Meciul, programat pentru ora 14.00

Update ora 12.35 Echipa de tenis a Australiei s-a calificat în finala Cupei Federaţiei, după ce a câştigat, cu scorul de 3-2, întâlnirea cu Belarus de la Brisbane. Ashleigh Barty şi Samantha Stosur au adus punctul victoriei în meciul de dublu contra echipei Victoria Azarenka/Arina Sabalenka, scor 7-5, 3-6, 6-2.

Australia va juca finala Cupei Federaţiei cu câştigătoarea semifinalei Fed Cup Franţa - România. Fostul antrenor al Simonei Halep, Darren Cahill, a declarat deja că și-ar dori o finala România - Australia în Fed Cup-ul de anul acesta.

Meciul la dublu din semifinala Fed Cup România - Franța se va disputa după cele două partide la simplu - cea dintre Simona Halep și Caroline Garcia și cea dintre Mihaela Buzărnescu și Kristina Mladenovic

Dacă reușește să iasă învingătoare din această confruntare cu Franța, România va juca finala Fed Cup 2019 împotriva Australiei. Australia s-a calificat în finală, după ce a câştigat, cu scorul de 3-2, întâlnirea cu Belarus de la Brisbane. Ashleigh Barty şi Samantha Stosur au adus punctul victoriei în meciul de dublu contra echipei Victoria Azarenka/Arina Sabalenka, scor 7-5, 3-6, 6-2, după un meci de o oră și 55 de minute.

Așadar, o zi plină de emoții pentru echipa României de Fed Cup. Emoțiile nu lipsesc nici de cealaltă parte. De altfel, căpitanul echipei de Fed Cup a Franţei, Julien Benneteau, a declarat că 1-1 este un scor logic la finalul primei zile a semifinalei cu România, câştigătoarele fiind rachetele numărul unu.

Julien Benneteau
Julien Benneteau: „Per total, 1-1 este un scor logic pentru finalul acestei prime zile”. Foto: Guliver/GettyImages

Principala grijă a lui Benneteau este în continuare Simona Halep: „Per total, 1-1 este un scor logic pentru finalul acestei prime zile. Cele două numărul 1 au câştigat meciurile lor de simplu. La începutul săptămânii, când am vorbit cu staful, toată lumea spunea că dacă vom fi la egalitate sâmbătă ne vom afla într-o poziţie bună pentru a încerca să ajungem în finală. Pentru mâine ne vom concentra mai întâi pentru primul meci, în care ştim că adversara va fi Simona Halep. Mai întâi trebuie să ne concentrăm pe cum să o învingem pe Simona, care a fost solidă astăzi. Apoi, vom vedea ce va fi. Kristina a avut o atitudine foarte bună pe teren, a încercat să pună în practică schema de joc, dar Simona a ştiut să contracareze acest tip de joc. Caroline a fost foarte solidă şi ştiu că Alize şi Pauline au jucat foarte bine în această săptămână şi sunt pregătite să intre pe teren duminică. Va trebui să aleg sâmbătă seară”.

simona halep, darren cahill, florin segarceanu
Fostul antrenor al Simonei Halep, Darren Cahill, a declarat deja că și-ar dori o finala România - Australia în Fed Cup-ul de anul acesta. În poză, alături de Simona Halep și Florin Segărceanu

Căpitanul României, Florin Segărceanu, este de aceeași părere: „Este un rezultat normal. Jucătoarele numărul unu şi-au făcut treaba. Simona a făcut un meci bun şi a câştigat relativ uşor. Probabil pentru al doilea meci am fi vrut mai mult, dar jucătoarea numărul unu a Franţei a făcut un meci bun. Mihaela a jucat mai bine decât alte dăţi, dar din păcate în Fed Cup nu este suficient, trebuie să dai mai mult. Nu e un rezultat care să mă surprindă foarte tare”.