Vești bune pentru antreprenori: Ministrul Economiei anunţă deblocarea Startup Nation 4

Ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului, Radu Miruţă, anunţă deblocarea programului Startup Nation 4.
Programul va beneficia de o finanţare totală de 444 de milioane de euro, fonduri alocate din bugetul Uniunii Europene
„Iniţial, tot proiectul de 444 milioane de euro era blocat, pentru că nu se atinsese pragul minim de 25.000 de aplicanţi sub 30 de ani.
Am păstrat această condiţie, dar am găsit o soluţie corectă: l-am spart şi împărţit lansarea în două etape, ca să nu mai ţinem pe loc pe nimeni'', a transmis ministrul de resort, prin intermediul paginii sale de Facebook.
Cei 22.000 de oameni care au aplicat deja pot merge mai departe către finanţarea europeană, până la 50.000 euro/proiect, iar pentru diferenţa de aproximativ 7.600 de locuri finanţabile pentru prima etapă va fi deschisă o nouă etapă de înscrieri, astfel încât să se ajungă la ţinta totală.
„Cu alte cuvinte, nu era corect să ţinem pe loc 22.000 de oameni, care îşi doresc să performeze, să se dezvolte şi să-i ajute şi pe ceilalţi să crească, doar pentru că încă nu s-au înscris ultimii 7.600.
Orice antreprenor are nevoie de sprijin la început de drum. Rolul meu şi al echipei mele este să-i ajutăm să reuşească, nu să-i blocăm în birocraţie”, explică Miruță.
Din 1 august încep cursurile de antreprenoriat, primul pas obligatoriu înainte de obţinerea finanţării.
„Estimăm ca în septembrie se vor putea depune deja proiectele pentru finanţare. Cei care termină cursurile mai repede vor putea aplica imediat, nu vor aştepta după ceilalţi. Selecţia finală a câştigătorilor va fi făcută după ce toată lumea a parcurs paşii obligatorii'', conchide ministrul Economiei.