HOCHEI. Cupa rămâne la Miercurea Ciuc

HOCHEI

Corona Braşov a pierdut finala Cupei României la hochei după ce a cedat în faţa rivalei Sport Club Miercurea Ciuc, cu scorul de 5 la 2.

La capătul unui joc de un nivel ridicat braşovenii au cedat în faţa harghitenilor pe patinoarul Vakar Lajos şi au pierdut astfel primul trofeu al sezonului pus în joc. Sallo a deschis scorul pentru gazde în minutul 8, Carlson restabilind egalitatea în startul reprizei a doua, ambele reuşite venind în superioritate.

Până la cea de-a doua pauză, ciucanii au revenit la conducere, după reușita lui Taratukhin, de această dată în inferioritate. Panov a pus pentru prima dată o diferenţă de două goluri în favoarea harghitenilor în startul reprizei a a treia, 3-1, dar imediat Peretiagin a redus din handicap la 3 la 2.

Cu 7 minute înainte de final Rokaly a punctat în superioritate pentru 4 la 2 iar în secundele de final Becze a marcat pentru 5 la 2, în inferioritate. Corona Braşov pierde, pentru al doilea an la rând, finala Cupei României în timp ce harghiteni au bifat a 12-a cupă din istorie.

Redactor: Adrian Susanu