Cupa Confederaţiilor: Brazilia învinge Spania cu 3-0 şi obţine titlul pentru a patra oară în istorie

italia uruguay

Au marcat Fred, fostul golgheter al lui Olympique Lyon, în minutul 2. A urmat Neymar, în minutul 44. Fred a stabilit scorul partidei, marcând a doua oară în minutul 47.

În minutul 54, Spania a avut o ocazie, primind lovitură de la 11 metri, însă Sergio Ramos a ratat. Cu 20 de minute înainte de final, Pique a fost eliminat pentru faultul suferit de viitorul său coleg, Neymar.

Jucătorii lui Luiz Felipe Scolari au curmat astfel seria de 29 de partide oficiale fără nici o înfrângere a Spaniei, jucate din 2010 până acum, remarcă Digisport.ro. „Este o seară tristă pentru Spania”, a spus antrenorul ibericilor, recunoscând superioritatea adversarilor: „Fără discuţie, au fost mai buni”.

Echipele:

Brazilia: J. Cesar - D. Alves, T. Silva, D. Luiz, Marcelo - Paulinho (88 Hernanes), L. Gustavo - Oscar - Hulk (73 Jadson), Fred (80 Jo) - Neymar.

Antrenor: Luiz Felipe Scolari.

Spania: Casillas - Arbeloa (46 Azpilicueta), S. Ramos, Pique, J. Alba - Xavi, Busquets, Iniesta -Pedro, Torres (59 D. Villa), Mata (52 J. Navas).

Antrenor: Vicente del Bosque.