Franța a învins Germania la EURO 2020. Victoria, decisă de un autogol

Fază de joc din meciul Germania - Franța de la EURO 2020
Franța a învins Germania la EURO 2020. Foto: Profimedia

Utimul meci al primei runde de la EURO 2020 s-a jucat marți seara între ultimele campioane mondiale, Franța și Germania. Le Bleus s-au impus cu ajutorul unui autogol spectaculos, marcat de Hummels, potrivit Mediafax.

Considerat cel mai tare meci al primei runde de la UEFA EURO 2020, Franța – Germania s-a ridicat la nivelul de spectaculozitate și angajament așteptat de suporterii celor două echipe care au ocupat doar parțial locurile din tribunele Allianz Arena, din Munchen.

Prima mare ocazie a meciului le-a aparținut francezilor, Mbappe nereușind să îl învingă pe Neuer, cu un șut din marginea careului.

Singurul meci al partidei a venit după o centrare a lui Hernandez, respinsă în mod spectaculos de Hummels în propria poartă, în minutul 20.

În repriza secundă s-a jucat pe contre, ambele echipe ratând rând pe rând ocazii importante.

Francezul Rabiot a șutat în bară, în minutul 52, după care Gosens, la cealaltă poartă, a șutat puțin peste.

Mbappe și Benzema au mai marcat câte un gol, dar fiecare a fost anulat pe motiv de offside, scorul rămânând 1-0, în ciuda unui asalt final prelungit al nemților, care nu au mai reușit să amenințe decisiv poarta lui Lloris.

În urma rezultatului de marți, grupa F este condusă de Portugalia, cu 3 puncte și +3 la golaveraj.

EURO 2020 continuă cu runda secundă, miercuri urmând a se juca meciurile grupei A, Turcia - Țara Galilor și Italia – Elveția.

Citiți și:
EURO 2020. Componența grupelor, programul meciurilor și locul de disputare. În ce condiții se intră pe Arena Națională

Editor : Liviu Cojan