LIGA 1. Steaua - Astra 3-1. Campioana de iarnă se decide la Giurgiu

52b200a195f9cfdd54000000

Roș-albaștrii s-au impus în primul episod din războiul stelelor cu Astra. Pe un frig năpraznic, Steaua a început mai bine partida şi Kapetanos a nimerit bara. Replica liderului a venit la şutul lui William de Amorim, scos spectaculos de Tătăruşanu.

Băieţii lui Reghecampf au deschis până la urmă scorul. Adi Popa a profitat de eroarea lui Junior Morais şi l-a executat pe Coman. Steaua putea rămâne în 10, dar arbitrul Alexandru Tudor nu a văzut cum Kapetanos l-a lovit pe Mureşan.

Astra a revenit în joc imediat după pauză, prin Budescu, care a reuşit primul său gol contra Stelei şi al zecelea din acest sezon. Campioana putea profita din nou de o gafă în apărarea oaspeţilor - Găman a dat pe lângă minge -, dar Dani Coman a scos şutul lui Kapetanos.

Ultimul sfert de oră a adus descătuşarea Stelei. Nermarcat în careul mic după un corner, Gardoş a făcut 2-1, iar rezerva Piovaccari a închis tabela din pasa lui Adi Popa.

Finalul a fost încins. Pintilii şi De Amorim au luat al doilea galben şi au fost eliminaţi. S-a terminat 3-1 pentru Steaua şi trupa lui Reghecampf a urcat pe locul 2, la 3 puncte de liderul Astra. Iar sâmbătă, de la ora 18:30, este programată „revanșa” la Giurgiu, când se va disputa restanța din etapa a doua.

Urmăriți pe digisport.ro fazele video.

Au jucat echipele:

Steaua: Tătăruşanu - Prepeliţă, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Adi Popa, Stanciu (Chipciu '54), Tănase (Varela '79) - Kapetanos (Piovaccari). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Astra Giurgiu: D. Coman - Măţel, Găman, A. Mureşan, J.Morais - Yahaya (Seto '69), Laban - Yoda, Budescu (Cristescu '71), De Amorim - Yazalde (Bukari '88). Antrenor: Daniel Isăilă

Cartonaşe galbene: Stanciu '8, Kapetanos '16, Szukala '42, Pintilii '87, '90, Popa '87, Latovlevici '90+5 / Mureşan '26, Budescu '48, Yahaya '62, Yazalde 69, De Amorim '87, '90

Cartonaş roşu: Pintilii '90 / De Amorim '90

La meci au asistat 13.847 de spectatori, dintre care aproximativ 350 de fani ai echipei Astra.