Matulevicius scrie scorul etapei: Pandurii Târgu Jiu îndoaie Săgeata Năvodari în deplasare

pandurii-3

Pandurii Târgu Jiu şi-a respectat statutul de echipă care joacă bine în deplasare. După punctul obţinut cu Pasos de Ferreira în Europa League, oamenii lui Pustai au făcut instrucţie în meciul de campionat de pe terenul nou-promovatei Săgeata Năvodari. Matulevicius a deschis scorul, iar Paul Anton a dat un gol de generic.

Mă bucur că am reuşit acel gol, dar cel mai mult mă bucur pentru cele trei puncte. Era foarte important pentru noi să rămânem sus, să ne putem îndeplini obiectivul”, a declarat după meci Paul Anton.

Până la pauză, Matulevicius şi-a trecut în cont dubla şi a ajuns la cinci reuşite în acest sezon.

Repriza secundă a început la fel de bine pentru Pandurii. La prima fază, Ciucur a punctat pentru 4-0, care a fost şi rezultatul final.

În ultimul sfert de oră, Săgeata a jucat în zece oameni, după eliminarea lui Vezan.

Antrenorul perdanţilor, Tibor Selyes, a criticat puternic jocul elevilor săi: „Am făcut un meci foarte, foarte slab. Am avut o atitudine de Liga a II-a astăzi. Am luat un gol şi imediat am renunţat la tot.

În urma victoriei, Pandurii lui Pustai au făcut 17 puncte şi au urcat pe locul cinci în campionat.