România U21 a învins Ucraina U21 în preliminariile EURO și urcă în clasamentul grupei

romania u21 foto frf

Naționala U21 de fotbal a României s-a impus cu 3-0 în partida cu Ucraina U21, din preliminariile Campionatului European. Golurile meciului disputat pe stadionul din Ploiești au fost marcate de Olimpiu Moruțan și Adrian Petre, de două ori, potrivit Mediafax.

Selecționerul Mirel Rădoi a trimis pe teren o echipă ofensivă, într-un sistem 4-3-3. Naționala noastră a început bine, dar nu a reușit să marcheze, deși George Ganea și Denis Drăguș au avut câteva ocazii importante. România a arătat însă mult mai bine după pauză, când a punctat de trei ori. Prima reușită a venit în minutul 75, când Olimpiu Moruțan a marcat în urma unei centrări a lui Robert Boboc din flancul drept.

Reușita a doua a venit tot după o centrare din partea dreaptă, a lui Valentin Mihăilă, pentru Adrian Petre (minutul 80); acesta din urmă fusese introdus pe teren cu patru minute mai devreme. Același Petre a stabilit și scorul final, în minutul 90+4, după o gafă în apărarea Ucrainei.