Simona Halep este în FINALA AUSTRALIAN OPEN 2018. Este o premieră pentru tenisul românesc și o șansă pentru Simona de atinge un nou vârf în carieră.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTA3dHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTgl/MkYwMSUyRjI1JTJGODY5NjE5Xzg2OTYx/OV9rZXJiZXIucG5nJnc9ODAwJmhhc2g9/NjQ3ZGM2ZDUyNDkzMjgwNDhmNGQ1ZjI5NTI4NmNiY2Y=.thumb.jpg)
SIMONA HALEP - CAROLINE WOZNIACKI, finala AUSTRALIAN OPEN 2018
Simona s-a impus în trei seturi în fața lui Angelique Kerber și a reușit să prindă prima sa finală de la Australian Open, la capătul unui meci epuizant, care a durat 2 ore și 22 de minute.
Halep a început meciul în forță și a condus în primul set cu 5-0 în fața lui Angelique Kerber, însă nemțoaica a revenit spectaculos și a reușit să ducă meciul în decisiv.
„Luptă până la moarte”, a scris Australian Open, după ce Kerber a salvat două mingi de meci. Australienii remarcă și faptul că, în comparație cu Simona Halep, Kerber a petrecut mai puține ore în teren: 9 ore și 56 de minute a jucat Simona, în timp ce Angelique Kerber a petrecut doar 6 ore și 19 minute.
Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media
Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media
Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media