Simona Halep a pierdut finala de la Australian Open. Cronica unui meci cu două învingătoare

2018 Australian Open - Day 13

Simona Halep - Caroline Wozniacki, finala Australian Open 2018, a fost câștigată de daneză, care de luni îi ia Simonei și locul din fruntea WTA. Este pentru a treia oară când Simona Halep ratează primul său titlu de Grand Slam, după două finale pierdute la Roland Garros în 2014 și 2017. Miza era mare și pentru daneza Caroline Wozniacki, în prezent locul 2 WTA, care acum redevine noul număr 1 mondial și câștigă, în premieră, un titlu de Grand Slam. I-au trebuit aproape 10 ani de la precedenta „încoronare”. 16 săptămâni a rezistat Simona Halep pe locul 1 în clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis din lume, o performanță nemaiatinsă până acum de o sportivă din România. Dacă Wozniacki este acum noua regină a tenisului, coroana pierdută de Simona Halep pare să fie doar împrumutată. În ciuda rezultatului, specialiștii sunt de părere că Simona Halep este pregătită din toate punctele de vedere să revină oricând. Pentru că după finala de la Melbourne, Halep nu seamănă cu o învinsă.

UPDATE 13:45  Simona Halep a declarat, sâmbătă, după finala Australian Open, că speră ca a patra oară să reuşească să obţină un titlu de Grand Slam, după ce a fost învinsă la Melbourne, scor 7-6 (2), 3-6, 6-4, de Caroline Wozniacki.

„Nu uşor să vorbesc acum. Caroline a jucat minunat. îi felicit echipa şi pe tatăl ei, a făcut lucruri minunate. A fost un turneu minunat.. Sunt tristă, nu am putut câştiga azi, dar am mulţi ani în faţă şi sigur voi mai fi aici. E păcat că nu am reuşit a treia oară, dar poate a patra oară va fi cu noroc. Sper să ne revedem la anul, din nou în aceeaşi fază”, a declarat Simona Halep, la festivitatea de pe teren, când a fost premiată de Billie Jean King, fosta campioană americană. Detalii, aici.
Citiți și:
CTP: Pe mine Simona m-a convins că există ceva dumnezeiesc în om
Stere Halep: Îi mulțumesc lui Dumnezeu că Simona e sănătoasă. E timp să câștige și un turneu de Grand Slam

Mesajul lui Gheorghe Hagi pentru Simona Halep

„Ce finală”! Presa internațională scrie elogios despre meciul Halep-Wozaniacki

Lumea tenisului se înclină în faţa Simonei Halep: Jos pălăria!

„Am mari emoţii, îmi tremură vocea...Au fost două săptămâni incredibile. Am visat la momentul ăsta ani de zile şi acum totul a devenit realitate. Ştiu că e greu pentru ea, iartă-mă, te rog, Simona, ştiu că vei mai avea multe ocazii să câştigi", a declarat, la rândul său, Caroline Wozniacki la festivitatea de pe teren.

Pe mine, Simona Halep a reușit să mă convingă în acest turneu, în acest meci și în altele de la Australian Open că există în om ceva dumnezeisc”, a comentat la Digi24 Cristian Tudor Popescu. „Simona nu a câștigat această finală. A câștigat-o o jucătoare excepțională, Caroline Wozniacki, care a fost mai puternică fizic astăzi. Atât. Dar Simona a dominat-o la capitolul serviciu, la capitolul lovituri direct câștigătoare. Este noua Simona”, a spus CTP.

SIMONA HALEP RATEAZĂ ȘI A TREIA OARĂ ȘANSA DE A CÂȘTIGA UN TURNEU DE MARE SLAM. EA PIERDE, DUPĂ 16 SĂPTĂMÂNI, ȘI LOCUL 1 WTA.

Caroline Wozniacki intră în istoria Australian Open, dar Simona Halep are şi ea locul ei acolo, prin povestea frumoască pe care a scris-o la Melbourne, comentează News.ro. Finala de pe Rod Laver Arena a fost una memorabilă, cu un tenis aproape de perfecţiune, cu momente dramatice, cu răsturnări de situaţie. Rareori se întâmplă ca jucătoarele să aibă asemenea prestaţii precise, extremităţile terenului să fie atât de mult atinse, greşelile - mingile care au ieşit în out - să se măsoare în milimetri sau puţini centimetri, iar fileul să aibă de „suferit” numai la serviciu. Din această încleştare titanică, epuizantă, avea să iasă învingătoare Caroline Wozniacki, mai proaspătă în acest meci, dar meritele româncei nu pot fi neglijate pentru spectacolul oferit, nu numai sâmbătă, ci pe parcursul întregului turneu.

Extrem de mobilă, Wozniacki a început bine meciul, a fost mai agresivă decât de obicei, cu serviciu sigur şi cu minigi eficient plasate către liniile terenului, mai ales cu reverul. Halep a încercat şi ea să fie ofensivă, dar a fost mai puţin precisă. Românca a corectat întâi serviciul, apoi mişcarea ei în teren, a punctat cu lovitura de dreapta, de mare calitate în finală, echilibrând jocul, cu o evoluţie din ce în ce mai consistentă.

Daneza a făcut break, la 1-0, apoi s-a desprins la 3-0, înainte ca Halep să reuşescă un ghem bun cu serviciul, câştigat la 0. De la 1-3 s-a mers cu serviciul până la 3-5, când Woznaicki, care a condus şi cu 5-2, nu a mai fost atât de precisă ca până atunci. Pe fondul greşelilor rivalei, dar şi al jocului ei din ce în ce mai bun, Halep a reuşit break-ul, consolidat imediat, egalând la 5. Setul a ajuns apoi în tie-break. Cu două mini-break-uri, Wozniacki s-a impus cu 7-2, câştigând setul cu 7-6, după 50 de minute de joc.

Halep a servit mai bine la începutul setului secund decât a făcut în primul, a condus cu 1-0, apoi cu 2-1, după un ghem în care a salvat patru mingi de break. La 2-2 şi 40-15, românca i-a cerut arbitrului de scaun intervenţie medicală. Ea a reuşit să câştige ghemul şi să conducă, scor 3-2, pe tabelă, apoi, în pauza ce a urmat, medicul turneului i-a luat tensiunea jucătoarei române, care a revenit pe teren după 3-4 minute de pauză.

Wozniacki a egalat la 3, dar Halep, deşi afectată fizic, a luat din nou conducerea şi, mai mult, a reuşit primul break al setului secund, ducând scorul la 5-3. În ghemul următor, în care s-a aflat la sevrviciu, a revenit de la 15-40, a avut apoi două mingi de set ratate, a mai salvat o a treia minge de break, înainte de a lua setul, cu 6-3, după o oră şi 38 de minute de la start.

Din cauza căldurii, oficilaii le-au acordat ameblor jucătoare o pauză înaintea setului al treilea.

Decisivul a fost de un echilibru impresionant în prima parte, cu trei ghemuri în peste 20 de minute. Cu resursele aproape de epuizare, jucătoarele şi-au făcut greu serviciul. Wozniacki a reuşit în primul ghem, apoi s-a distanţat la 2-0, cu break. A urmat un ghem de peste 11 minute, cu posibilităţi de 3-0 pentru daneză, dar Halep a făcut rebreak-ul la a şasea minge avută. Partida a continuat cu o nouă serie break/rebreak, înainte ca românca să-şi facă şi ea serviciul în acest set. La 3-3, Halep a mai făcut un break, după care a fost randul danezei să ceară timeout medical, pentru o accidentare la genunchiul stâng.

Partida a continuat după o pauză de cinci minute. De la 4-3, Halep, care a lăsat impresia că a fost descumpănită de pauza anterioară, nu a mai câştigat niciun ghem, iar daneza s-a impus cu 6-4, după două ore şi 50 de minute de la start.

Astfel, Wozniacki a obţinut primul ei titlu de grand slam din carieră, după două finale pierdute, locul I în clasamentul WTA, poziţie pe care revine după şase ani, şi premiul cel mare al competiţiei, de 2,6 milioane de euro. Învinsa va primi jumătate din această sumă.

Citiți și: Românii, alături de Simona Halep. Mesaje din toate colţurile ţării

LIVE TEXT

UPDATE 13:28 Meciul se încheie după aproape trei ore. Wozniacki câștigă setul al treilea cu 6-4 și își adjudecă victoria cu 7-6, 3-6, 6-4.

UPDATE 13:24 Wozniacki are minge de meci.

UPDATE 13:19 Din nou un moment psihologic important. Wozniacki preia conducerea din nou în decisiv, are 5-4. Urmează Halep la serviciu.

UPDATE 13:15 E 4-4 în decisiv. Wozniacki aleargă că o „femeie posedată”, scrie AusOpen pe Twitter:

UPDATE 13:04 Haaaai, Simonaaa! Pentru prima oară reușește să preia conducerea în setul decisiv, e 4-3 pentru ea, este un moment psihologic extrem de important!

E un moment de respiro, în care Wozniacki primește îngrijiri medicale la genunchiul stâng, unde i se aplică un bandaj.

UPDATE 12:59 Este egal! 3-3 în decisiv. Prestația Simonei impresionează, pur și simplu nu se lasă!

UPDATE 12.54. Pare un clișeu, dar chiar este un meci interzis cardiacilor. Revine Simona. E 2-3 în decisiv.

UPDATE 12:50 Wozniacki își revine rapid: are 3-1 în decisiv.

UPDATE 12:47 Nervi întinși la maximum. Simona dă speranțe fanilor și recuperează: 1-2 în decisiv!

UPDATE 12:34 Wozniacki se desprinde: are 2-0 în decisiv. Pare să-i fi priit pauza, notează organizatorii:

UPDATE 12:33 Un nou moment de enervare al Simonei, în timp ce Cahill o încurajează din tribune.

UPDATE 12:28 Începutul setului decisiv îi aparține danezei. E 1-0 pentru Wozniacki în decisiv.

11 ore și jumătate a petrecut Simona până acum pe teren la Australian Open, în timp ce adversara ei pare să fi alergat mai puțin: aproape 10 ore.  Va face asta diferența în setul al treilea? se întreabă organizatorii.

UPDATE 12:25 A început setul decisiv.

UPDATE 12:13 SETUL AL DOILEA ÎI REVINE SIMONEI CU 6-3, SE INTRĂ ÎN SETUL DECISIV! E pauză de 10 minute, din cauza căldurii.

UPDATE 12:05 Simona duce mâna la coapsa piciorului stâng, pare să aibă dureri, dar reușește încă un punct important: are 5-3 în setul al doilea. E încurajată din tribune și de antrenorul Cahill, care îi face semn că e totul în regulă atunci când Simona pierde avantajul pe care îl avea pentru a câștiga setul al doilea.

Dacă mama Simonei este în tribune, la Melbourne, tensiunea la cote maxime se trăiește și la Constanța, acolo unde tatăl Simonei, Stere Halep, urmărește meciul alături de familie și prieteni:

UPDATE 12:01 Încă o dată, se desprinde Simona: 4-3 în setul al doilea.

UPDATE 11:59 Din nou egalitate în setul al doilea: 3-3

UPDATE 11:52 Și Simona rescrie scorul rapid: e 3-2 pentru ea. Simona este încurajată de români din tribune. La pauză, intervin kinetoterapeuta și medicul, care pare să-i ia pulsul și tensiunea.

UPDATE 11:50 Wozniacki egalează destul de repede: 2-2 în setul al doilea.

UPDATE 11:44 Simona ia conducerea în setul al doilea: 2-1. A fost un game lung, iar Simona a salvat nu mai puţin de patru mingi de break.

UPDATE 11:33 Egalează daneza în setul al doilea: 1-1.

UPDATE 11:30 Simona câștigă primul punct al setului al doilea: 1-0

UPDATE 11:25 SETUL 1 ESTE CÂȘTIGAT DE WOZNIACKI în tie-break CU 7-6 (7-2), după 52 de minute de joc. Este a doua oară în acest turneu când Halep pierde primul set, după partida din turul III cu Lauren Davis.

UPDATE 11:17 Simona nu cedează! E 6-6, pare să fie un nou meci de anduranță.

UPDATE 11:13 E 6-5 pentru Wozniacki și Simona are un gest nervos, lovind racheta cu podul palmei și spunând ceva enervată. Detalii, aici.

UPDATE 11:10 Extraordinar! Simona egalează situația: 5-5, în aplauzele lui Darren Cahill, aflat în tribune.

„E ca un zid de cărămidă”. Organizatorii de la Australian Open, impresionați de revenirea Simonei

UPDATE 11:07. Halep se apropie și mai mult: 4-5

UPDATE 11:04 Simona nu se lasă și recuperează. E 3-5.

UPDATE 11:00 Daneza se află aproape de câștigarea primului set. E 5-2 pentru Wozniacki în acest moment.

UPDATE 10:56 Wozniacki-Halep: 4-2 în setul 1. Simona dă semne că începe să-şi găsească ritmul. Şi-a făcut pentru a doua oară la rând serviciul la 0.

UPDATE 10:51 E rândul Carolinei să recupereze: 4-1.

UPDATE 10:48 Simona recuperează excelent: 1-3. Românca şi-a făcut serviciul la 0.

UPDATE 10:44 Început foarte bun pentru Wozniacki: 3-0.

UPDATE 10:40 Daneza se desprinde, are 2-0 în primul set.

UPDATE 10:37, Halep - Wozniacki 0-1. Daneza a deschis finala cu un game solid pe propriul serviciu, dar Simona a arătat deja că nu ezită să atace atunci când are ocazia.

UPDATE 10:34 - A început meciul, cu Wozniacki la serviciu

UPDATE 10:25 Simona Halep și Caroline Wozniacki au intrat în arena Rod Laver, pentru finala mult așteptată de la Australian Open 2018.

UPDATE 9:00 Organizatorii de la Australian Open 2018 au publicat imagini de la ultimul antrenament al Simonei înainte de marele meci care va începe peste o oră.

Live Text | HALEP - WOZNIACKI, FINALA AUSTRALIAN OPEN 2018

Simona Halep a declarat, înaintea finalei de la Australian Open, că se simte bine, dar că este puțin obosită după partidele disputate în acest turneu. „Mă simt bine. Sunt un pic obosită din cauza numeroaselor ore petrecute pe teren. Dar mă simt bine, sunt relaxată, nu simt presiunea meciului. Am dormit mult. Acum aştept să mă antrenez un pic pentru a simţi mingea”.

Caroline Wozniacki și-a adjudecat locul în finala Australian Open 2018 după un meci câștigat în două seturi cu belgianca Elise Mertens, numărul 37 în clasamentul WTA, scor 6-3, 7-6.

Pentru Simona Halep s-a dat o adevărată bătălie pentru finala Australian Open 2018, după ce nemțoaica Angelique Kerber, locul 16 WTA, a revenit spectaculos în primul set, când era condusă de Halep cu 5-0. Partida din semifinala Australian Open 2018 a durat 2 ore și 22 de minute și s-a încheiat cu victoria istorică a Simonei, care a devenit prima româncă într-o finală la turneul de Grand Slam din Australia.

În conferința de presă, Simona Halep a declarat că este conștientă că o așteaptă un meci dificil contra danezei, care a avut o evoluție impresionantă la Australian Open în 2018. „Felul în care joacă: nu ratează, aleargă bine, asta o face un adversar dificil. Am jucat de multe ori cu ea, am câștigat de câteva ori. Va fi un meci greu: sunt emoții și presiuni puternice pentru amândouă”, a spus Halep.

Românca a declarat în mai multe rânduri că este visul ei să câștige un titlu de Grand Slam și că pentru ea, acest lucru ar fi o realizare mai mare decât faptul că a devenit numărul 1 mondial. Este pentru a treia oară când românca joacă o finală de Grand Slam, după ce în 2014 și 2017 a ajuns în ultimul act la Roland Garros. De fiecare dată, însă, a pierdut - ultima dată, în 2017, foarte dureros, de altfel, pentru că a trecut pe lângă titlul de lider WTA- și rămâne ca la Sydney să demonstreze că poate trece și peste acest prag emoțional.

Simona Halep spune că va încerca să abordeze finala de la Australian Open cu calm, jucând punct cu punct, fără să își piardă încrederea în sine.

Citiți și:  CTP: Vom vedea un meci straniu între nou-născuta atacantă Halep și Wozniacki

În acest moment, diferența din clasamentul WTA dintre Simona Halep și Caroline Wozniacki este de doar 330 de puncte. Câștigătoarea turneului Australian Open 2018 va fi recompensată cu 2.000 de puncte WTA și 4 milioane de dolari australieni, echivalentul a 3,23 milioane de dolari. Accederea în finală este premiată cu 1.300 de puncte WTA și 1,615 milioane de dolari.

Simona Halep și Caroline Wozniacki au avut, până acum, șase meciuri disputate, dintre care patru câștigate de daneză. Ultima întâlnire dintre cele două a avut loc la Turneul Campioanelor de la Singapore de anul trecut, când Wozniacki s-a impus categoric, în două seturi (6-0, 6-2). Pe teren hard, cele două sunt la egalitate, fiecare având două victorii și două înfrângeri.

Va fi o finală care va intra în istorie din mai multe motive: în primul rând, de 38 de ani, în finala de la Australian Open nu s-a întâmplat să ajungă două sportive care nu au cel puțin un titlu de Grand Slam. În al doilea rând, duelul dintre cele mai bune jucătoare de tenis din lume la momentul actual va ține cu siguranță cu sufletul la gură milioane de oameni.

„O să vedem un meci straniu între cele două, neasemănător, cred, cu ce am văzut până acum între Halep și Wozniacki, pentru că, după părerea mea, Simona va continua și cu Wozniacki - jucătoare asemănătoare cu Angie Kerber, foarte solidă pe picioare, capabilă să trimită multe mingi înapoi, ea este Marele Zid, și nu Simona, în acest moment - și cred că Simona va alege cartea atacului, pentru că acum ea o are în cap. Acum nu-i mai e frică. Și-a șters, și-a anulat toate fricile adunate de-a lungul timpului, ancestrale, cele care au făcut-o să piardă finala de la Roland Garros, cele care i-au mai pierdut și alte meciuri. Și-a șters toate astea. De-acum are în cap al doilea joc, cum spuneam de acum un an, când își arăta mugurii: această a doua variantă, nu numai defensiva agresivă inteligentă, ci și jocul pe atac, pe lovitură decisivă. Vom vedea un meci straniu între nou-născuta atacantă Simona Halep și într-adevăr apărătoarea-beton, tractor, care e Wozniacki. Va fi din nou, cred, un meci foarte strâns, foarte dur, între cele două. Orice rezultat e posibil. Dar indiferent de rezultatul finalei de sâmbătă, cu acest meci, nu pentru că l-a câștigat, nu numai pentru că l-a câștigat, cu Kerber, ci pentru modul în care a jucat, Simona Halep intră de astăzi în categoria marilor jucătoare de tenis ale tuturor timpurilor”, a comentat la Digi24 Cristian Tudor Popescu.