POLO. CSM Digi Oradea a pierdut finala Cupei României, 6-12 cu Steaua

CSMDigi polo

CSM Digi Oradea a pierdut finala Cupei României la polo în fața celor de la Steaua București. În ultima fază a turneului desfășurat în Capitală, vicecampionii au fost învinși de „militari” cu 6-12.

În primul sfert, orădenii au pierdut la limită, 2-3, pentru ca în următorul bucureștenii să se impună cu un sec 3-0. În al treilea sfert, CSM Digi a încasat trei goluri și a marcat doar unul. Ultimul sfert a fost cel mai echilibrat și s-a încheiat la egalitate, 3-3.

Cei mai buni marcatori ai bihorenilor au fost Yusuke Inaba și Grummy Guimaraes, cu câte două goluri, în timp ce de la steliști cel mai prolific a fost Yerko Marinic, cu trei reușite.

În turneul din acest an al Cupei României, CSM Digi Oradea a ajuns în finală după ce a trecut de Politehnica Cluj-Napoca, scor 23-1, și de Sportul Studențesc Corona Brașov, scor 11-7.

CSM Digi Oradea a ratat pentru a treia oară consecutiv câștigarea Cupei României la polo, de fiecare dată în fața campionilor de la Steaua. Bihorenii au câștigat trofeul ultima dată în 2016, când i-au învins pe bucureșteni cu 5-3.

Editor web: Adrian Laboș