LIGA I. Pandurii – Viitorul Constanţa 4-1. Gorjenii au revenit pe podium

picture width 295 crop 1 518bfe3a95f9cf3b52000000

Formaţia Pandurii Târgu Jiu a urcat pe treapta a treia a podiumului Ligii I, după victoria cu 4-1 obţinută pe teren propriu în faţa Viitorului Constanţa, într-un meci contând pentru etapa a 30-a.

În criză de rezultate ţi aflată în zona periculoasă a clasamentului, Viitorul Constanţa putea deschide scorul în minutul 15, însă Cârstocea a ratat un penalty obţinut de Rusu.

După doar patru minute, gazdele au deschis scorul prin Matulevicius, care l-a lobat spectaculos pe portarul advers.

În minutul 25, Benzar a restabilit egalitatea, pentru ca în ultimele secvente ale primei reprize acelaşi Matulevicius să ducă scorul la 2-1 pentru Pandurii.

După pauză, gazdele au mai punctat prin Mamele (minutul 55) şi Anton (minutul 66), scorul final fiind 4-1 pentru Pandurii, care au urcat pe locul 3, la egalitate cu ocupanta locului secund, Petrolul.

Au jucat echipele:

Pandurii: Mingote - Pleaşcă (Rusu '38), Rada, Mamele, Vlad - Nistor, Voiculeţ (Răduţ '46), Anton - Nicoară, Matulevicius, Ibeh (Cristea '65). Antrenor: Cristian Pustai.

Viitorul Constanţa: Buzbuchi - Mladen, Bejan, Bălaşa, Puţanu - Al. Lazăr, Benzar - Târnovan (Gavra '59), Cârstocea (Mitriţă '53), Cristocea (Nikolov '75) - Rusu. Antrenor: Cătălin Anghel.

Cartonaşe galbene: Mingote '15, Pleaşcă '28 / Benzar '41, Mladen '58.

Partida a fost arbitrată de o brigadă avându-l la centru pe Alexandru Tudor, ajutat la cele două linii de Mircea Orbuleţ şi Stelian Slabu.