România U21 învinge în Malta și are mari șanse de calificare la EURO 2021

tricou nationala

România U21 condusă de Adrian Mutu a învins în deplasare reprezentativa similară a Maltei cu scorul de 3-0. Au marcat Man (6), Costache (41, penalty) și Haruț (83). România se menține pe locul doi al grupei 8, la 3 puncte de Danemarca.

Minutul 90 (+3): Final de meci.

Minutul 90: Arbitrul arată 3 minute de prelungiri.

Minutul 85: George Ganea, fiul lui Ionel Ganea, intrat recent pe teren, primește cartonaș galben după o un fault care putea fi evitat. A mai luat unul în meciul cu Finlanda.

Minutul 83: GOOOL ROMÂNIA! Doi jucători de la FC Botoșani aduc cel de-al treilea gol al tricolorilor. Haruț marcheză după o lovitură de la colț executată de Cîmpanu.

Minutul 82: Încă două schimbări efectuate de Mutu: Itu în locul lui Olaru și Cîmpanu în locul lui Man.

Minutul 71: Două schimbări în echipa României. Ganea și Mățan intră pe teren, ies Mihăilă și Costache. O veste mai puțin bună - Danemarca a deschis scorul în meciul cu Irlanda de Nord. Meciul cu danezii devine decisiv pentru locul 1 în grupă. România se poate califica însă și de pe locul 2, aflându-se printre cele mai bine clasate echipe pe locul secund.

Minutul 70: Cartonaș galben pentru Pulis, de la maltezi. Costache trimite pe lângă poartă.

Minutul 67: Schimbare la maltezi. A intrat Beerman, fost jucător al lui Rangers, în locul lui Busuttil.

Minutul 65: România, aproape de un nou gol. Ciobanu a șutat în transversală.

Minutul 55: Mutu schimbă. Ciobanu intră în locul lui Casap.

Minutul 51: Ocazie Man, dar șutează pe lângă poartă.

Minutul 50: România joacă mai prudent în startul actului secund. În primele 5 minute doar maltezii au avut o acțiune periculoasă.

Minutul 46: A început repriza a doua.

Minutul 45 (+2): Pauză. La acest scor suntem la un punct de Danemarca, liderul grupei 8. Irlanda de Nord - Danemarca 0-0, la pauză. Finlanda este condusă acasă cu 2-0 de Ucraina.

Minutul 42: Încă un cartonaș galben pentru gazde. Îl primește Jan Busuttil.

Minutul 41: GOOOL ROMÂNIA! Penalty pentru tricolori. Bate sigur Costache, de la CFR Cluj, și duce scorul la 2-0.

Minutul 37: Ce ocazie pentru Costache. Portarul gazdelor reține însă mingea.

Minutul 35: România, ocazie după ocazie, dar mingea parca refuză să intre în poartă. Tricolorii sunt permanent în ofensivă.

Minutul 32: Mihăilă, o nouă ocazie de gol, dar portarul maltez reține.

Minutul 30: Malta prinde pe picior greșit defensiva României, dar Vlad salvează cu o paradă sigură.

Minutul 20: Cartonaș galben pentru Satarino. Ucraina conduce cu 1-0 Finlanda, iar la acest scor tricolorii sunt la 9 puncte distanță de locul 3 din grupă.

Minutul 15: Căpitanul Maltei este schimbat după ce s-a accidentat. Zammit este jucătorul care îl înlocuiește pe Borg.

Minutul 12: Mihăilă ratează din 6 metri pentru că nu a putut lovi mingea cu stângul.

Minutul 10: Costache, un pic egoist, ratează o mare ocazie de gol după ce a încercat să marcheze cu exteriorul.

Minutul 6: GOOOL ROMÂNIA. Marchează Denis Man, cu emoții, după un contraatac. Jucătorul nu a putut șuta cu dreptul și a trebuit să întoarcă un fundaș pentru a putea șuta cu stângul. Pasa a venit de la Mihăilă.

Minutul 1: A început meciul.

Echipele

MALTA U21: Aquilina - Shaw, Borg, Pulis, Satarino - Grech, Attard, Dimech, Jan Busuttil - Nevin, Mbong
Rezerve: Vella, Zammit, Friggieri, Frendo, Beerman, Xuereb, Zammit, Debono, Spiteri
Selecționer: Silvio Vella

ROMÂNIA U21: Vlad - Haruț, Chindriș, Ghiță, Opruț - Casap, Marin, Olaru - Man, Costache, Mihăilă
Rezerve: Moldovan, Boboc, Itu, Ganea, Mățan, Petrila, Cîmpanu, Drăgușin, Ciobanu
Selecționer: Adrian Mutu

„Tricolorii” vin cu un moral bun după succesul din Finlanda, scor 3-1, care ne-a dus la șase puncte de locul trei. De asemenea, după succesul din etapa precedentă a calificărilor pentru Euro, România s-a apropiat la trei puncte de liderul Danemarca. Nordicii au remizat acasă, cu Ucraina, scor 1-1.

Malta este cea mai slabă echipă din grupă, cu 15 goluri primite în cinci meciuri și cu un singur punct, obținut în deplasare cu Irlanda de Nord (0-0).

Adrian Mutu: Avem nevoie de forțe proaspete

Adrian Mutu a dezvăluit că vor exista câteva schimbări în echipa de start a României față de duelul cu Finlanda.

„Vor fi câteva schimbări, pentru că am avut un meci pe un teren foarte greu. Vine și un meci la patru zile. Ne trebuie forțe proaspete. Asta nu e o problemă, am încredere în toți jucătorii, de aceea i-am și selecționat. Sunt sigur că vor face un meci bun. Pentru noi, orice meci este important. Întotdeauna vom porni la victorie, indiferent cu ce adversar vom juca”, a spus Mutu, pentru FRF TV.

Editor web: Liviu Cojan