Steaua-Dinamo: 1-1. Grigore înscrie din penalty. Steaua egalează spre finalul meciului

steaua dinamo mediafax-1

Steaua Bucureşti a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susţinut, sâmbătă, pe teren propriu, în compania echipei Dinamo Bucureşti, în derbiul etapei a XXI-a a Ligii I.

Pentru Steaua a marcat Claudiu Keşeru '89, iar pentru Dinamo a înscris Dragoş Grigore '57 (penalty).

_____________________

Minutul 90+3. Final de meci.

Minutul 90+2. Piovaccari primește cartonaș galben după ce a cerut un penalty.

Minutul 90. Elton primește și el un cartonaș galben, din cauza protestelor.

Minutul 90. Sânmărtean încasează un cartonaș galben, pentru un fault la mijlocul terenului.

Minutul 87. Steaua a egalat. 1-1.

Minutul 86. Grigore e înlocuit de Asanovici.

Minutul 81. Cartonaș galben pentru Joel Thomas, care a cerut un avertisment pentru Szukala, după ce a fost faultat de fundașul Stelei.

Minutul 81. Lovitură liberă pentru Dinamo, dar Thomas șutează prost.

Minutul 77. Schimbare la Dinamo: iese Ţucudean şi intră Thomas.

Minutul 71. Ocazie pentru Dinamo. Matei își face mingea bine în centru și șutează din afara careului, dar Tătărușanu scoate de la colțul lung.

Minutul 68. Prepeliţă trage de la 35 de metri, însă nu prinde cadrul porţii.

Minutul 65. Piovaccari dă gol, dar reușita este anulată, pe motiv de offside. Italianul era în afara jocului în momentul în care Keșeru a șutat pe jos din afara careului.

Minutul 60.Cartonaș galben pentru Tănase, care a făcut un fault vital în propria jumătate, oprind un contraatac al roș-albilor.

Minutul 58. Dinamo ratează o ocazie de 2-0.

Minutul 56. 1-0 pentru Dinamo în urma unui penalty. Grigore l-a învins pe Tătărușanu.

Minutul 53. Steliano Filip încasează un cartonaș galben, după un fault la mijlocul terenului, prin care a blocat un atac periculos al Stelei.

Minutul 50. Moment de magie al lui Stanciu la mijlocul terenului. Mijlocașul stelist și-a scos un adversar din joc cu o preluare interesantă și a încercat să îl deschidă pe Piovaccari printr apărătorii dinamoviști, dar Dragoș Grigore a blocat mingea cu un tackling de manual.

Minutul 47. Chipciu șutează din afara careului, la capătul unei faze luate pe cont propriu, dar mingea e blocată de apărătorii lui Dinamo. Piovaccari încearcă o foarfecă, dar era în ofsaid în momentul șutului lui Chipciu.

Minutul 47. Chipciu şutează de la marginea careului, însă Grigore blochează mingea.

Minutul 46. A început repriza a doua.

Două schimbări la Steaua înainte de începutul celei de-a doua reprize. Au intrat Prepeliță și Piovaccari, în locul lui Varela și Adi Popa.

Minutul 45. FINALUL PRIMEI REPRIZE

Minutul 43. Ţucudean primeşte un balon pe culoar, însă se încurcă în momentul şutului.

Minutul 37. Matei intră în careul Stelei și cade, după un duel cu Gardoș și Szukala, dar arbitrul Tudor, care a fost lângă fază, lasă jocul să continue.

Minutul 35. Adi Popa pătrunde pe dreapta și trimite un șut-centrare din apropierea liniei de fund, însă mingea traversează careul și iese în aut pe cealaltă parte a terenului.

Minutul 33. Ocazie de zile mari pentru Steaua. Lucian Sânmărtean a avut o execuție de excepție din afara careului, dar nici Bălgrădean nu s-a lăsat mai prejos și a scos în corner.

Minutul 29. Ocazie pentru Dinamo, finalizată cu un șut în bara lui Tătărușanu.

Minutul 25. Pintilii trimite mingea pentru Popa în careul advers. Bălgrăădean reușește să rețină balonul.

Minutul 21. Lovitură liberă de la 20 de metri, executată greșit de Matei.

Minutul 18. Bălgrădean iese greşit din poartă la un șut al lui Chipciu, însă steliştii nu fructifică.

Minutul 15. Sînmărtean trimite în careu pentru Varela, dar Thicot respinge mingea în corner.

Minutul 13. Lovitură liberă pentru Steaua.

Minutul 09. Sînmărtean trimite pentru Chipciu, dar Rotariu reuşeşte să respingă.

Minutul 06. Trei cornere consecutive pentru Steaua.

Minutul 04. O primă posibilă schimbare la Dinamo: Bălgrădean acuză o accidentare la pulpa dreaptă, iar Naumovski a ieşit la încălzire.

Minutul 02. Elton şutează slab de la marginea careului, dar balonul e reţinut cu uşurinţă de Tătăruşanu.

Minutul 00. A început meciul.

________________

Meciul a fost amânat câteva minute, din cauza manifestărilor suporterilor.

_______________

A început meciul Steaua-Dinamo. Jucătoarea de tenis Simona Halep a dat lovitura de start.

____________________

Meciul Steaua-Dinamo, duelul celor mai titrate echipe ale României naște în continuare orgolii. Dinamoviştii vor să pună punct seriei de 6 victorii ale rivalilor, dar şi roş-albaştrii au o motivaţie puternică pentru a se impune din nou în clasicul României. Steaua poate să treacă peste Dinamo în confruntările all-time din toate competiţiile, după ce anul trecut a echilibrat balanţa la 54 de victorii, potrivit digisport.ro.

Derby-ul Steaua-Dinamo din Liga 1 se joacă în Ghencea după o pauză de aproape 3 ani. În 2011 s-a jucat ultima dată în fieful Stelei și tot de atunci datează și ultimul succes dinamovist în fața rivalei de o viață: 1-0, grație unui gol marcat de Gabriel Torje, în minutul 62.

Pe de altă parte, meciul dintre Steaua şi Dinamo este unul dintre cele mai dezechilibrate derby-uri din ultimii ani. Roş-albaştrii sunt neînvinşi în Liga I, în timp ce Dinamo trece printr-o perioadă de reconstrucţie şi de austeritate. În plus, nici rezultatele dinamoviștilor din ultima vreme nu sunt încântătoare. În acest moment, Steaua este la 16 puncte în faţa lui Dinamo.

Simona Halep va asista pentru prima oară pe viu la un derby între Steaua şi Dinamo. Cea mai bună jucătoare de tenis a României va da lovitura de start în meciul din această seară.

Ambele echipe sunt din România, vreau să mă bucur, le urez succes tuturor. Bineînțeles, Steaua este mai specială pentru mine, pentru că de mică am ținut cu Steaua”, a spus jucătoarea de tenis.

Echipele de start:

Steaua: Tătărușanu - Varela, Szukala, Gardoș, Latovlevici - Pintilii, Sânmărtean, Popa, Stanciu, Tănase - Chipciu;

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Dinamo: Bălgrădean - Rus, Thicot, D.Grigore, St. Filip - Boubacar, Elton - Matei, I. Şerban, Rotariu - Ţucudean;

Antrenor: Flavius Stoican.

Meciul Steaua - Dinamo începe la ora 21:00 și este transmis de Digi Sport 1.