Mărturie zguduitoare din timpul incendiului de la Constanța: Oameni juliți în genunchi se târau pe hol, alții săreau de la etaj
Persoanele externate din Spitalul de Boli Infecțioase Constanța, care a fost cuprins vineri de un incendiu devastator, soldat cu șapte morți, au venit la unitatea sanitară să vadă dacă își mai pot recupera ceva din lucrurile lăsate în saloane. Oamenii au spus că au trecut printr-o experiență traumatizantă, dar au apreciat eforturile personalului medical care au i-au ajutat pe oameni să iasă din spital.
O femeie a fost mușcată de două ori de un șarpe „drăgălaș, frumușel” pe care a vrut să-l salveze. A ajuns apoi la spital
Noi informații despre incendiul de la Institutul Fundeni. Focul ar fi fost pus intenționat de o pacientă
Caz revoltător într-un spital din Satu Mare: Un bărbat a fost cusut cu o bucată de lemn în obraz, de un medic ginecolog
Alertă pe litoral: două obiecte suspecte, văzute în apa mării într-o singură zi. Autoritățile intervin
Cum se scurg bani din sistemul de sănătate. Șeful CNAS: „De unde ne-am dat seama? Au uitat să întrebe dacă pacienții mai sunt în viață”
Un asistent medical din SUA pune la pământ un pacient violent. Ce nu a știut bărbatul agresiv atunci când l-a atacat
Alerta cu bombă din Portul Constanța. Radu Miruță: Amenințare transmisă de pe numere din Ucraina și Polonia, posibil creată cu AI
Activitate suspendată în secția de medicină internă de la Spitalul Floreasca, începând cu 1 august
Anchetă după o posibilă tentativă de sabotaj pe calea ferată. Bolovani puși pe o linie din zona Gării Constanța
Violeta Drezaliu, pacientă în spital: "Asistenta a venit în cameră și a zis că miroase a încins și la circa, deci 2 minute au trecut până a intrat fumul în cameră. Și la geam dintr-o dată se făcea umbră. Cred că fumul, s-a ridicat fumul, se ridică, se ridică și dintr-odată a venit fumul ăsta.
Eu n-am așteptat să zică plecați, căci am fost sigură că a luat foc ceva. Am luat băiatul, am alergat pe scări, am coborât și când am venit au început asistentele să îi scoată pe... Erau câțiva care puteau să meargă pe picioare, restul erau ajutați, erau cu pampers, dezbrăcați. Unii săreau de sus, de la etaj.
Eu o să rămân șocată toată viața de fumul ăla și toată agitația, și asistentele cum țipau, oameni juliți în genunchi, cred că se târau pe hol, pe-acolo, nu știu... dar n-o să uit, n-o să uit niciodată!"
Două anchete au fost deschise după incendiul de vineri de la Spitalul de Boli Infecțioase din Constanța, în care și-au pierdut viața 7 pacienți îngrijiți la ATI. Autoritățile încearcă să afle cauza incendiului și cine se face vinovat de tragedie.
În Spitalul de Boli Infecțioase nu mai este niciun pacient internat, toți au fost redirecționați către alte unități medicale din județ.
Personalul medical al spitalului de Boli Infecțioase a fost relocat. Rând pe rând medicii sunt audiați de procurori. Între timp, specialiștii INSEMEX Petroșani au fost chemați pentru a-i ajută pe procurori să înțeleagă de la ce a pornit incendiul.
Sadâc Zafer, procuror de caz: "Avem mai multe ipoteze, încă se fac cercetări la fața locului, este foarte mult de verificat în câmpul infracțional. Pot spune că am făcut deocamdată o investigare la fața locului de cel mult 30%."
Incendiul a curprins toate cele 7 saloane ale secției ATI, unde erau internați 10 pacienți. 3 bărbați au reușit să se salveze.
Editor : G.M.
Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei
Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News