Luna august vine cu module gratuite de formare profesională. Cine poate participa
Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM) va organiza, în luna august, 114 programe de formare profesională, pentru 1.919 persoane.
Cei interesați pot aplica prin depunerea dosarului la agențiile teritoriale de ocupare a forței de muncă în a cărei rază au domiciliul sau reşedinţa. Oferta de cursuri este disponibilă pe site-ul ANOFM, la secțiunea dedicată.
Programele cu cele mai multe locuri disponibile vizează calificări, precum:
- referent resurse umane (215 persoane),
- operator introducere, validare şi prelucrare date (109),
- agent de securitate (98),
- ospătar (chelner) - 92,
- frizer (90),
- lucrător comercial (87),
- manichiurist (81),
- instalator instalaţii tehnico-sanitare şi de gaze (80),
- ajutor bucătar (76),
- lucrător calificat în culturi de câmp şi legumicultură (62).
Cele mai multe cursuri se vor organiza în Municipiul Bucureşti (pentru 252 de persoane), judeţul Neamţ (137) şi judeţul Dâmboviţa (123).
Companiile, reticente la angajări
Scăderea consumului şi a puterii de cumpărare, instabilitatea politică internă şi creşterea costurilor operaţionale sunt factorii care au deturnat planurile de angajare ale companiilor în 2026.
Sondajul, realizat în perioada aprilie - mai 2026, pe un eşantion de 150 de companii respondente, a relevat că:
- 50% pun impactul negativ pe seama scăderii consumului şi a puterii de cumpărare,
- 45,8% menţionează instabilitatea politică internă,
- 43,8% menționează creşterea costurilor operaţionale (energie, logistică),
- 35,4% menționează contextul geopolitic extern, respectiv conflictul din Orientul Mijlociu şi influenţa sa asupra creşterii preţurilor.
„Toate aceste riscuri şi-au spus cuvântul asupra rezultatelor economice ale companiilor, care, mai departe, au fost nevoite să îşi regândească planurile de dezvoltare. Creşterile preţurilor şi inflaţia au afectat nu doar business-urile, ci şi pe angajaţi, a căror putere de cumpărare a scăzut anul acesta”, a declarat pentru DigiEconomic, Bogdan Badea, CEO-ul unei platforme de recrutări.
Pentru anul acesta, majoritatea angajatorilor care au participat la studiu și-au setat ca obiectiv prioritar evitarea plecărilor şi retenţia angajaţilor performanţi.