Karolina Pliskova se califică în finala Miami Open 2019. Simona Halep ratează revenirea ca lider mondial

Karolina Pliskova
Karolina Pliskova Foto: Guliver/Getty Images

Simona Halep, nr. 3 WTA, trebuia să o învingă pe cehoaica Karolina Pliskova, nr. 7 mondial, pentru a ajunge în finala Miami Open 2019 și pentru a redobândi astfel titlul de lider WTA. A ratat însă această șansă. Duelul între cele două sportive din semifinalele competiției s-a prelungit  în noaptea de joi spre vineri. Din cauza ploii, partida a fost întreruptă de două ori. Simona Halep a fost de nerecunoscut în setul al doilea, pe care l-a pierdut cu 6-1.

Miami Open 2019 - Day 10
Karolina Pliskova o întâlnește pe Simona Halep în semifinalele Miami Open 2019  Foto: Guliver/Getty Images

Citiți și:  Ce nu a funcționat? CTP explică „povestea” meciului Simona Halep - Karolina Pliskova. O vede câștigătoarea turneului pe Ashleigh Barty

Un meci început bine, transformat în coșmar pentru Simona Halep

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 2, a fost învinsă, vineri, cu scorul de 7-5, 6-1, de Karolina Pliskova (Cehia), locul 7 WTA şi cap de serie numărul 5, în semifinalele Miami Open 2019. Partida a fost întreruptă de ploaie de două ori, o dată la scorul de 3-3, aproximativ o oră, şi a doua oară la 5-7, 0-5, circa 70 de minute. În urma acestui eşec, Halep a ratat ocazia de a reveni pe locul I WTA.

Simona Halep a început bine meciul cu Pliskova, a fost agresivă, a jucat cu mingi lungi şi pe marginile terenului, care au obligat-o pe adversară să se mişte mult şi să lovească din poziţii inconfortabile. Simona Halep a servit însă slab, a coborât nivelul de joc din ce în ce mai mult şi i-a permis jucătoarei cehe să intre mai bine în joc, scrie News.ro.

Karolina Pliskova nu a început grozav partida, dar căderea din jocul româncei i-a oferit puncte şi încredere. Sportiva cehă şi-a reglat în special serviciul, apoi loviturile imparabile şi, cum de dincolo de fileu nu a venit nicio reacţie, s-a impus cu uşurinţă.

În primul set, cele două jucătoare şi-au fructificat serviciul până la 2-2, apoi Halep a făcut break, iar Pliskova a răspuns cu rebreak. Pe serviciul Karolinei Pliskova, la 3-3, Halep a avut 40-15, dar ploaia a întrerupt partida timp de aproape o oră.

La reluare, Pliskova a comis o dublă greşeală, astfel că scorul a devenit 4-3 pentru Simona, apoi 5-3, după serviciul româncei.

Din acel moment, s-a produs o nouă prăbuşire bruscă în jocul Simonei Halep, ca și la partida precedentă, cu Qiang Wang. Simona Halep a pierdut nouă ghemuri la rând, cele de 5-5 şi de 5-6, la zero. La 5-6, Halep a condus cu 40-15 pe propriul serviciu, dar setul a trecut în dreptul adversarei, cu 7-5, după 49 de minute.

Simonei Halep nu i-a mai ieşit nimic în setul al doilea, iar Pliskova a făcut repede 5-0, înainte ca ploaia să oprească din nou partida, după 70 de minute de joc efectiv.

La reluarea jocului, după alte 70 de minute de pauză, fiecare jucătoarea şi-a făcut serviciul, astfel că Pliskova s-a impus, cu 6-1, după o oră şi 15 minute de joc efectiv. Partida s-a încheiat după ora locală 01.00, iar scorul întâlnirilor directe Halep - Pliskova a devenit 7-3.

Karolina Pliskova va evolua în finală cu australianca Ashleigh Barty, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 12. Comentatorul de tenis Cristian Tudor Popescu îi acordă prima șansă australiencei.

Calificarea în semifinale este recompensată la Miami Open cu 354.000 de dolari şi cu 390 de puncte WTA.

Miami Open 2019 - Day 11
Simona Halep pierde în fața Karolinei Pliskova meciul care o putea readuce pe locul 1 WTA Foto: Guliver/Getty Images

ACTUALIZARE. Karolina Pliskova câștigă setul cu 6-1 și se califică pentru prima dată în finala Miami Open 2019.

Calificarea în finala Miami Open este recompensată cu un premiu de 686.000 de dolari şi cu 650 de puncte WTA. Învingătoarea va primi 1.354.010 dolari şi 1.000 de puncte WTA.

ACTUALIZARE. Simona Halep își face serviciul și câștigă primul game al setului. Este 5-1.

ACTUALIZARE. Servește Halep pentru a rămâne în meci. În precedenta partidă, reușise o revenire spectaculoasă de la 5-1 pentru adversară.

ACTUALIZARE. Jucătoarele au revenit pe teren.

ACTUALIZARE. Se lucrează la uscarea terenului, dar este deja 0:15 la Miami. Organizatorii mențin partida în program, dar nu se va relua mai devreme de 6:50, ora României (0:50 la Miami)

ACTUALIZARE. Ar putea fi pauza salvatoare pentru Simona Halep. Plouă din nou, meciul se întrerupe, jucătoarele ies de pe teren. Este deja aproape miezul nopții la Miami.

Simona Halep, în derivă. Pe punctul de a pierde rușinos

ACTUALIZARE. Simona Halep se îndreaptă către una dintre cele mai usturătoare înfrângeri din ultimul timp. E 5-0 pentru Pliskova. Simona Halep n-a mai pierdut de mult un set la 0. Este pe punctul de a rata șansa să redevină nr. 1 mondial. Mai mult, ar putea pierde și locul 2 pe care îl ocupă acum în clasamentul WTA live. Beneficiară ar putea fi chiar adversara ei, Karolina Pliskova, dacă se va califica în finală și o va câștiga.

ACTUALIZARE. Karolina Pliskova defilează pe teren: 4-0 în setul al doilea. Opt game-uri la rând câștigate. Simona Halep scapă partida din mână.

ACTUALIZARE. Simona Halep nu se regăsește. E 3-0 pentru Karolina Pliskova în setul al doilea.

ACTUALIZARE. Pliskova, în mare formă, avansează: 2-0 în setul al doilea.

ACTUALIZARE. Karolina Pliskova începe bine al doilea set și își adjudecă primul game: 1-0.

ACTUALIZARE. Karolina Pliskova câștigă primul set în semifinala cu Simona Halep cu 7-5. O revenire fantastică pentru sportiva din Cehia de la scorul de 5-3 cu care conducea Simona Halep. Românca a făcut între timp o serie de greșeli.

Statistica spune că în cele nouă întâlniri precedente pe care le-au avut cele două sportive, cine a câștigat primul set a câștigat opt dintre partide.

ACTUALIZARE. Karolina Pliskova preia conducerea 6-5. Cehoaica a câștigat 10 puncte consecutiv. Pare să fi revenit în forță după pauză. Simona Halep cere on-court coaching. Daniel Dobre vine pe teren.

Schimbare de atitudine în relația cu antrenorul

Daniel Dobre a coborât pe teren și i-a dat sfaturile necesare. Dacă la meciul cu Wang, aceasta și-a contrat tehnicianul, lucrurile s-au schimbat acum, Halep neavând nicio reacție.  „Să începi punctul bine. Poți să-l dai unde vrei, un pic mai cu efect. Din spate joacă ca și până acum! Poți să stai mai mult pe el. Știu, nu-i nimic. Exact. Adună-te! Nu e niciun break în față, trebuie doar să ții serviciul ăsta acum. Ce a fost, a fost. Te aduni, cu răbdare. Alergi ca lumea, ai ținut-o bine pe mijloc. Dă în ea când poți, cu încredere! Hai că merge, merge, merge! Doar să împingi mai mult la serviciu în picioare. Că ești...cum să spun...nu aduci energie la serviciu. Da? Haide, Simona! Se poate, da? OK”, a fost discursul lui Daniel Dobre, potrivit digisport.ro

ACTUALIZARE. Simona Halep - Karolina Pliskova: 5-5.  Karolina face break-ul la zero, după mai multe greșeli ale Simonei. Setul intră în prelungiri.

ACTUALIZARE. Pliskova nu cedează ușor. E 5-4 pentru Simona Halep, care servește pentru set.

ACTUALIZARE. Simona Halep își face serviciul și se apropie de încheierea setului. Are 5-3.

ACTUALIZARE. Meciul s-a reluat, după o întrerupere de aproape o oră. Simona își face punctul care îi lipsea pentru a câștiga game-ul, practic fără să lovească mingea. A greșit adversara. E 4-3 în setul 1 pentru Simona Halep în confruntarea cu Karolina Pliskova.

ACTUALIZARE. Meciul e pe punctul de a reîncepe. Simona Halep și Karolina Pliskova au venit pe teren.

ACTUALIZARE. Pauza e de cel puțin jumătate de oră. Meciul nu se reia până la ora 4:45, ora României.

ACTUALIZARE. Începe să plouă din nou la Miami, partida se întrerupe în setul 1 la scorul de 3-3 (Simona Halep era la un punct de a face game-ul). E deja târziu la Miami, ora locală 22.15. „Ce păcat că a venit ploaia, urmăream un tenis de mare calitate!”, menționează blogul WTA.

ACTUALIZARE. Din nou egalitate: 3-3, Pliskova revine după două greșeli de forehand ale lui Halep.

ACTUALIZARE. Halep preia conducerea cu 3-2. Spunea că joacă mai bine sub presiune și pare că așa e, comentează WTA, după un break la zero reușit de Simona Halep, care o lasă fără replică pe Pliskova la ultimul schimb. Tatăl Simonei sare de pe scaun de bucurie.

ACTUALIZARE. Scor egal: 2-2 în setul 1, după ce Simona Halep salvează două mingi de break.

ACTUALIZARE. Preia conducerea Pliskova: 2-1. Simona Halep joacă un tenis frumos până acum, dar două greșeli-cheie au costat-o și i-au permis Karolinei să avanseze.

În game-ul al patrulea, când Pliskova avea 2-1, la scorul de 30-30, pe serviciul Simonei, a avut loc cel mai lung raliu din tot turneul și probabil cel mai frumos. Simona a servit bine, iar după câteva schimburi, Pliskova a încercat o scurtă. Simona a ajuns mingea și a răspuns tot cu o scurtă, raliul a continuat, iar cehoaica a trimis lovitura câștigătoare cu un forehand în lung de linie, la care Simona nu a mai ajuns. Faza a făcut deliciul spectatorilor, care au aplaudat îndelung. Tot schimbul a durat 40 de secunde și a avut 24 de mingi, scrie digisport.ro.

ACTUALIZARE 3:53 Simona Halep își face și ea serviciul. Este 1-1.

ACTUALIZARE 3:49 Simona Halep - Karolina Pliskova 0-1Pliskova câștigă primul game, pe propriul serviciu, dar Simona reușește deja o primă lovitură frumoasă cu forehand-ul:

ACTUALIZARE 03:45: A început meciul Simona Halep - Karolina Pliskova, cu cehoaica la serviciu.

LIVE TEXT ȘI LIVE VIDEO, AICI.

ACTUALIZARE. Se cunoaște deja prima finalistă de la Miami Open 2019!  Este tânăra australiancă Ashleigh Barty, 22 de ani, nr. 11 WTA, care ajunge pentru prima oară în carieră într-o finală WTA atât de importantă.  Are deja trei întâlniri cu Simona Halep și patru meciuri jucate împotriva Karolinei Pliskova.

Citiți și: Ce spune Ashleigh Barty despre o eventuală finală cu Simona Halep

ACTUALIZARE. Meciul Simona Halep - Karolina Pliskova are loc la ora 4:00.

ACTUALIZARE. S-au reluat meciurile la Miami Open. Acum este în desfășurare semifinala Anett Kontaveit - Ashleigh Barty, care fusese întreruptă din cauza ploii în setul 1, la scorul de 2-2.

ACTUALIZARE. Deocamdată, meciurile de la Miami Open sunt întrerupte din cauza ploii, astfel că inclusiv partida Halep-Pliskova ar putea fi decalată.

Simona Halep este favorita 2 a turneului, în timp ce Karolina Pliskova este favorită 5.

„Ne-am antrenat înainte de turneu împreună și eu am făcut un 6-0 la antrenament, deci nu pot să mă gândesc decât că va fi mai bine. Întotdeauna am avut meciuri strânse, grele, am câștigat de două ori, am pierdut de câteva ori, cred că va fi un meci bun cu ea, intens, de calitate și aiba îl aștept”, a declarat Karolina Pliskova despre semifinala pe care o va juca la Miami Open 2019 împotriva Simonei Halep.

Karolina Pliskova a învins-o, miercuri noapte, pe compatrioata sa Marketa Vondrousova, locul 59 WTA, în două seturi, câștigate cu 6-3, 6-4, după o oră și 20 de minute de joc și s-a calificat astfel în semifinalele turneului Premier Mandatory găzduit de Miami. „Mă aştept la un meci dificil, poate lung, din nou, dar voi fi pregătită pentru asta. Am învins-o la Brisbane, în prima rundă, am reuşit să revin în meci. De aceea ştiu că pot lupta pentru victorie chiar dacă nu joc cel mai bun tenis al meu”, declara Karolina Pliskova înainte de meciul din sferturile de finală cu Marketa Vondrousova. Tânăra de 19 ani este nimeni alta decât cea care a reușit să o elimine pe Simona Halep în optimi la turneul Indian Wells 2019.

Însă deocamdată Simona Halep trebuie să mai aștepte până la revanșă și trebuie să lupte cu o mai veche cunoștință: Karolina Pliskova.

O calificare în semifinale cu peripeții pentru Simona Halep. Din nou, problema descărcării nervoase

Simona Halep, la rândul ei, a trecut în două seturi de chinezoaica Qiang Wang, scor 6-4, 7-5, după o oră și 39 de minute de joc, și a ajuns în semifinale, fiind la o victorie distanță de dobândirea - pentru a treia oară - a locului 1 mondial. „Nu mă gândesc la primul loc WTA”, a spus încă o dată, după meci, Simona Halep, deşi este la o victorie distanţă de această performanţă. Simona Halep a avut un meci ciudat, cu de toate, în sferturile de finală: nervi, tensiune, lovituri frumoase, luptă și mai ales o revenire care a uluit pe toată lumea.

Simona Halep a declarat, în conferinţa de presă de după meciul cu Qiang Wang, din sferturile Miami Open, că nu a crezut că va ajunge în situaţia de a reveni pe primul loc WTA atât de repede. Ea a vorbit şi despre faptul că a avut o atitudine negativă în setul doi, dar a putut întoarce situaţia şi să privească pozitiv lucrurile. Halep i-a mulţumit fostului său antrenor, Darren Cahill, pentru că a ajutat-o să nu mai fie negativă la meciuri.

Presa a scris foarte mult despre momentul în care Simona Halep și-a chemat antrenorul la on-court couching și s-a descărcat nervos, reproșându-i până și atitudinea staff-ului în tribune. „Pe Simona trebuie să o iei așa cum este. Eu am 'învățat-o'. La Fed Cup știu ce am de făcut, am mai lucrat cu ea. Simona are o refulare în astfel de momente și trebuie să accepți. Sunt obișnuit cu așa ceva. Trebuie să accepți și să te aștepți la acest lucru. Nu este o surpriză. Cine o cunoaște pe Simona, și vrea să fie aproape și să o ajute, trebuie să accepte aceste lucruri. Ea se descarcă în aceste momente. Trebuie să o lași pe ea să se descarce și, după aceea, să poți să îi trimiți ceva pozitiv și să o ajuți”, a explicat căpitanul nejucător al echipei de FedCup, Florin Segărceanu, la Digi Sport Special.

În ce cheie ar trebui privite ieșirile nervoase ale Simonei Halep a explicat la Digi24 jurnalistul sportiv Dan Filotti. Iată comentariul:

Cu prezenţa asigurată în semifinale, Simona Halep şi-a egalat cea mai bună performanţă din istoria participărilor sale la Miami. Acum, mai are nevoie de o victorie să revină în fruntea clasamentului WTA. O poate obţine joi noaptea, în direct la Digi Sport. Deocamdată, în clasamentul live WTA este pe locul 2.

Citiți și: Simona Halep: Nu am crezut că voi fi din nou atât de aproape de numărul 1, atât de repede

În cealaltă semifinală de la Miami Open 2019 joacă Anett Kontveit din Estonia, nr. 19 WTA, și australianca Ashleigh Barty, nr. 11 WTA, cea care a produs surpriza în sferturile de finală și a eliminat-o pe nr. 2 WTA, Petra Kvitova, principala rivală a Simonei Halep la titlul de lider mondial.

Citiți și: Cu cine ar putea juca Simona Halep finala de la Miami Open 2019. Care e raportul meciurilor directe

În ceea ce o privește pe Karolina Pliskova, și ea a făcut deja un salt în clasamentul live WTA, unde acum ocupă locul 4. Dacă va câștiga titlul la Miami, cehoaica va fi noul nr. 2 WTA.

Cine este Karolina Pliskova și cât de bine o cunoaște Simona Halep

Simona Halep și Karolina Pliskova fac parte din aceeași generație. Ambele au 27 de ani și în ultimii patru ani s-au întâlnit de nouă ori până acum, ultima dată în februarie, la FedCup, când Simona Halep a adus o victorie prețioasă pentru calificarea echipei României în semifinalele competiției. A învins-o pe Pliskova în trei seturi, 6-4, 5-7, 6-4.

2017 French Open - Day Twelve
Simona Halep și Karolina Pliskova s-au întâlnit în semifinale la Roland Garros, în 2017 Foto: Guliver/Getty Images

În cele nouă întâlniri directe pe care le-au avut, scorul e net în favoarea Simonei Halep, care are 7 victorii și două înfrângeri. Simona Halep a câștigat patru din ultimele cinci meciuri. În 2015, au jucat finala la Dubai, câștigată de Simona Halep, iar în 2017 s-au întâlnit în semifinale la Roland Garros, câștigătoare fiind tot Simona Halep. Ca și Simona Halep, Karolina Pliskova se menține de ceva timp în top 10 WTA și a fost și ea lider mondial pentru câteva luni, în 2017.

Karolina Pliskova are 12 titluri la simplu și cinci la dublu în circuitul WTA. La un moment dat, a ajuns chiar pe locul 11 WTA la dublu. Anul acesta a câștigat turneul de la Brisbane și a ajuns în semifinale la Australian Open. A fost finalistă, în 2016, la US Open.

Simona Halep va trebui să-și adapteze stilul de joc din nou - ca și în cazul Polonei Hercog, pe care a întâlnit-o în faza a treia a turneului Miami Open 2019 - la o jucătoare mult mai înaltă decât ea. Karolina Pliskova are 1,86 metri, în timp ce Simona Halep are 1,68 metri.

Karolina are o soră geamănă, Kristyna, și ea jucătoare de tenis, în prezent pe locul 94 WTA.

Karolina Pliskova locuiește la Monte Carlo, a schimbat mai mulți antrenori de-a lungul carierei, iar anul trecut s-a căsătorit cu iubitul ei, Michal Hrdlička, comentator sportiv, care se află periodic în lumina reflectoarelor presei de scandal. Relaţia cu Karolina este una indestructibilă, dădea însă asigurări Michal într-un interviu, în care recunoștea, pe de altă parte, că singurele probleme apar în momentul în care Karolina pierde câte un meci. Își dorește foarte mult să învingă și gestionează cu greu eşecurile. „Înfrângerile sunt cele mai dificile. Acestea sunt momentele care spulberă clipele plăcute din viaţa noastră. Karolina e o mare luptătoare şi vrea mereu să câştige. Se concentrează mult pe acest lucru şi eşecul e greu de digerat”, dezvăluia soţul Karolinei Pliskova, citat de digisport.ro.

Citiți și:  Câți bani ar putea câștiga Simona Halep dacă o învinge pe Karolina Pliskova în semifinalele Miami Open 2019

Cele două jucătoare sunt prietene în afara turneelor. „Am jucat foarte multe meciuri bune. De cele mai multe ori a câștigat ea, dar întotdeauna a existat calitate. E un meci pe care îl aștept și sper că va fi o șansă. Există o rivalitate între noi, dar totul rămâne pe teren. În vestiar, suntem prietene”, declara Karolina Pliskova înainte de partida cu Simona Halep  de la Ostrava, din FedCup, reamintește digisport.ro.