BASCHET FEMININ. Prima victorie pentru CSU CSM Oradea

sport baschet feminin Oradea

Echipa de baschet feminin CSU CSM Oradea a obținut prima victorie în campionat. Formația antrenată de Mihai Coldea a spart gheaţa în compania fetelor de la CSM Tîrgu Mureş, pe care le-a învins cu 58-53.

Orădencele au câştigat meciul din cea de-a doua etapă a Ligii Naționale, grupa valorică B, după un start mai puţin bun, cu doar 8 puncte marcate în primele 10 minute. S-au revanşat în sfertul al doilea, în care au jucat fără greşeală.

Au reuşit ca la pauza mare să se desprindă la patru puncte, 28-24, un avans care nu a mai putut fi remontat de oaspete, chiar dacă acestea au câştigat sfertul al treilea. Cu Pfirman şi Ruxi Chiş marcatoare a 15, respectiv 18 puncte, gazdele nu au lăsat să le scape victoria din mâini.

Pentru orădence urmează deplasarea de la Alexandria, programată sâmbătă, pentru meciul cu CS Municipal.

Redactor: Nicolae Mihalcea