Extremistul care a ars un Coran în Suedia a repetat gestul și în Danemarca. Ambasadorul danez în Turcia a fost chemat să dea explicații

Data publicării:
Rasmus-Paludan
Politicianul extremist Rasmus Paludan a ars mai multe exemplare din Coran în Danemarca, după ce a făcut același lucru și în Suedia. Foto: Profimedia Images

Ambasadorul Danemarcei la Ankara a fost convocat vineri la Ministerul Afacerilor Externe turc, care a protestat împotriva unor manifestaţii desfăşurate în faţa ambasadei Turciei şi a unei moschei din Copenhaga, în timpul cărora un politician extremist anti-islam a ars mai multe exemplare de Coran, informează Agerpres.

Această convocare a fost decisă când "am aflat că un atac împotriva cărţii noastre sfinte, Coranul, a fost autorizat astăzi în Danemarca", a precizat o sursă diplomatică turcă.

"I s-a stipulat ambasadorului că noi condamnăm ferm autorizarea acestui act provocator, ce constituie în mod clar o crimă de ură", a adăugat sursa.

La sfârşitul săptămânii trecute, acelaşi extremist suedezo-danez, Rasmus Paludan, liderul partidului Cauza Dreaptă, a dat foc unui Coran în faţa ambasadei Turciei la Stockholm, în prezenţa poliţiei, suscitând numeroase condamnări în lumea musulmană.

Ankara a criticat dur autorităţile Suedeze pentru că nu l-au împiedicat pe Rasmus Paludan să ardă Coranul, afirmând că în aceste condiţii Suedia nu va mai putea conta pe "sprijinul" Turciei pentru aderarea sa la NATO.

Rasmus Paludan a repetat gestul vineri, dând foc unui exemplar de Coran în faţa unei moschei în capitala daneză, apoi în faţa ambasadei Turciei.

Extremistul a susţinut că va continua aceste manifestaţii "în fiecare săptămână" până când Turcia va lăsa Suedia să adere la NATO.

Diplomaţia daneză a confirmat că ambasadorul său a fost convocat.

"Danemarca întreţine bune relaţii cu Turcia şi acest caz nu va schimba nimic", a dat asigurări ministrul danez al afacerilor externe Lars Lokke Rasmussen la televiziunea TV2.

"Sarcina noastră constă acum în a-i explica Turciei condiţiile care domnesc în Danemarca, cu democraţia noastră deschisă, şi de a o face să înţeleagă că există o diferenţă între Danemarca în calitate de ţară - şi poporul nostru ca atare - şi persoane individuale care au opinii foarte diferite", a spus ministrul danez.

Rasmus Paludan a declarat pentru presa suedeză, după ce a ars Coranul în fața ambasadei Turciei din Stockholm, că ideea i-a fost dată de Chang Frick, un jurnalist care a colaborat cu canalul Russia Today, care s-ar fi oferit să și plătească eventualele amenzi pentru gestul său.

Însă Frick a negat că acest lucru s-ar fi întâmplat, afirmând că l-ar fi sfătuit, de fapt, să ardă steagul Turciei, nu Coranul.

Editor : D.R.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
450 de radare pe drumurile din România de Paștele catolic și Floriile ortodoxe. Unde vor fi amplasate
Digi FM
Loredana Groza, pe o plajă din Maldive, la apus, îmbrăcată într-o rochie cu crăpătură până la șold. Exprimă...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Cum arată mama Loredanei la 80 de ani. Leonida Groza, rămasă văduvă recent, vacanță în Maldive alături de...
Film Now
Iubirile lui Simon Baker. Actorul din „Mentalistul”, de la relația cu o femeie mai tânără decât fiica lui la...
Adevarul
Un cunoscut medic din România a murit la doar 51 de ani, în urma unui infarct. Soția sa este cardiolog
Newsweek
Cel mai norocos pensionar. La pensie, a câștigat de 2 ori la loto. „Erau atâtea zerouri că nu înțelegam suma”
Digi FM
Marea „Păcăleală” a Universului? 78 de ani de la teoria Big Bang și întrebarea lui Hawking: „Ce se află la...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Ce fac zilnic oamenii fericiți și sănătoși. Șase obiceiuri simple, confirmate de un studiu Harvard desfășurat...
Digi Animal World
O femeie, devastată după ce și-a luat husky-ul de la salonul de câini. Nu și-a mai recunoscut câinele după...
Film Now
Aparițiile lui sunt tot mai rare de când s-a îmbolnăvit. Bruce Willis, pozat zâmbitor, într-o stare bună, la...
UTV
Connect-R face mărturisiri despre copilăria din comunism. „Eu acolo m-am îmbolnăvit de hepatită”