LIGA CAMPIONILOR. Manchester United - CFR Cluj 0 - 1. Victorie mare în „Teatrul viselor”

0612 20cfr 20cluj-37093

Campioana României a obţinut un succes de senzaţie pe terenul lui Manchester United, graţie unui gol de generic înscris în minutul 56 de Luis Alberto. Brazilianul a prins un şut de zile mari de la aproximativ 25 de metri, mingea oprindu-se în vinclul porţii lui De Gea.

Meciul de pe stadionul „Old Trafford” a stat mai mereu sub semnul echilibrului, clujenii jucând de la egal la egal cu o echipă din rândul căreia nu au lipsit vedfete precum Rooney, Hernandez, Giggs, sau Scholes.

Doar o victorie de palmares

Din păcate, această victorie, prima a unei echipe din ţara noastră în confruntările cu United, va rămâne una doar de palmares, CFR nereuşind să se califice în optimile de finală ale Ligii Campionilor, acolo unde va juca Galatasaray Istanbul.

Turcii s-au impus cu 2-1 pe terenul portughezilor de la Sporting Braga, după ce au fost conduşi la pauză cu 1-0, astfel că CFR, clasată finalmente pe locul 3 în grupă, va evolua în primăvara Europa League. Pentru această performanţă, fiecare fotbalist va fi premiat de club cu 20.000 de euro.

Au jucat echipele:

Manchester United: De Gea - Jones, Wootton, Smalling, Buttner - Powell (Macheda '73), Cleverley (Scholes '45), Giggs (Fletcher '86) - Welbeck, Rooney, Hernandez. Antrenor: Alex Ferguson.

CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Rada - G. Mureşan, Luis Alberto - Sougou (Kapetanos '90+2), Rui Pedro (Aguirregaray '71), Camora - Bastos (Maftei '78). Antrenor: Paulo Sergio.

Cartonaşe galbene: Scholes '90 / Cadu '49, Felgueiras '90+3.

Arbitri: Daniele Orsato (central) - Mauro Tonolini, Massimiliano Grilli (asistenţi) - Andrea De Marco, Mauro Bergonzi (asistenţi suplimentari) - Lorenzo Manganelli (rezervă) - toţi Italia.