Mutu a dat un gol şi a ratat un penalty în meciul Ajaccio – Valenciennes 1-1

2001 20mutu 20gol-44666

Ajaccio pornea cu a doua şansă în confruntarea cu Valenciennes. Adi Mutu a dat însă calculele peste cap. El a deschis scorul în minutul 29, după ce portarul advers nu a putut reţine şutul lui Cavalli. Briliantul a încercat apoi o execuţie de efect, dar n-a prins cadrul porţii.

În partea a doua, Valenciennes a rămas în 10 jucători, după ce Angoua a văzut direct cartonaşul roşu pentru un fault dur asupra lui Mutu. Peste doar un minut, atacantul a avut şansa de a face 2-0, dintr-un penalty obţinut de Andre.

Românul a înscris în primă fază, dar centralul a cerut repetarea execuţiei. A doua oară, scăriţa sa nu l-a putut învinge pe portar. Valenciennes a egalat prin Ngutte, care a şutat din unghi peste Ochoa.

Mutu a căutat în zadar golul victoriei, iar la final Ajaccio a trebuit să se mulţumească cu un singur punct.