VIDEO. „U” Cluj - Corona Braşov 3-2. Cinci goluri și trei penalty-uri în derby-ul retrogradării

6244036-Mediafax Foto-Mircea Rosca 1

Golurile învingătorilor au fost marcate de Lemnaru (22 -penalty, 52) şi Borza (27), în timp ce pentru oaspeţi a înscris Buş, în minutele 24 şi 85, al doilea din lovitură de la 11 metri.

VIDEO. Cele mai importante faze ale partidei, pe digisport.ro

Atacantul Universităţii Cluj, Valentin Lemnaru, a ratat un penaltz în minutul 88, acordat după un henţ comis de Martac. În minutul 90+2, braşoveanul Coman a primit direct cartonaşul roşu pentru proteste.

Înainte de începerea meciului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria foştilor fotbalişti Utu Moldovan (fost portar la Universitatea Cluj) şi Marian Măuţă (fost jucător la Corona Braşov).

Au jucat echipele:

Universitatea Cluj: Veselovsky - Ciupe, Abrudan, Ninu, Mendy - Bucşă, Cristocea (Balde '76) - Rilke (Târnăcop '64), Calcan (Kovacs '46), Borza - Lemnaru. Antrenor: Mihai Teja.

Corona Braşov: Dănălache - Martac, Tudose, Damian, Burlacu - Neacşa (H. Popa '73), Dâlbea, Vranjkovici, Braganca (Miranda '82) - C. Coman, Sg. Buş. Antrenor: Ionel Gane.