UPDATE Reacția ministrului Voiculescu, după ce a fost surprins fără mască în Parlament: Am greșit și toate criticile sunt justificate
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a fost surprins fără mască pe holurile Parlamentului. Ulterior acesta a scris un mesaj pe Facebook în care recunoaște că a greșit, însă susține că era singur în încăpere, deși pe imagini se poate observa cum discută cu o altă persoană.
Controverse privind situația juridică a legii salarizării, blocată de CAB. Ce spun Tudorel Toader și Daniel Fenechiu despre soluții
Tudorel Toader: Nimic nu împiedică Guvernul să adopte hotărârile pentru alegeri anticipate
UDMR nu e de acord cu alegerile anticipate. Lorand Turos: „Ar pune țara într-o vulnerabilitate uriașă”
Adrian Veștea, discurs în Parlament: „Trecem printr-o perioadă complexă, provocări economice serioase, tensiuni sociale”
Ciprian Ciucu: „E mica mea plăcere să spun că PSD a adus țara în situația asta. Partidul va fi din ce în ce mai irelevant”
Care sunt variantele pentru formarea unui nou guvern și ce își dorește Nicușor Dan
Legea care ar putea face diferența dintre viață și moarte. Victimă: „A zis că după ce se trezește mă omoară”
Parlamentul ar putea vota, săptămâna viitoare, conducerea CNCD, Avocatul Poporului și noile șefii SRI și SIE. Ce nume sunt vehiculate
Dominic Fritz spune că USR nu va vota moțiunile împotriva miniștrilor Marinescu și Predoiu: „Nu voi cădea în capcana AUR”
Ministrul a fost fotografiat de jurnalişti în timp ce discută cu un alt bărbat. Spre deosebire de ministru, acesta din urmă poartă mască.
Mai mult, cei doi vorbesc de la o distanţă mai mică de doi metri.
Reglementările impuse de pandemie impun portul măştii în toate spaţiile publice, atât în interior, cât și în aer liber. Abaterea de la regulă este taxată cu o amendă între 500 şi 2500 de lei.
Reacția ministrului Sănătății
Într-un mesaj publicat pe Facebook, ministrul Sănătății susține că și-a dat masca jos pentru că îi era sete. Acesta precizează că nu era nicio persoană în jurul său, deși pe imagini se vede cum discută cu un coleg, fără să poarte masca.
„Eram într-o conferință video mi-am dat jos masca pentru intervenție, pentru a mă face mai bine înțeles și pentru că îmi era sete - pentru a comunica mai clar și pentru a bea apă. Fără să spun că asta justifică greșeala, trebuie spus că am făcut asta fiind singur în încăpere - fără nicio persoană la mai puțin de 10 metri în jurul meu. La un moment dat mi-a fost atrasă atenția și mi-am pus la loc masca. Fără îndoială, am greșit și toate criticile sunt justificate. Regulile trebuie respectate”, a scris Vlad Voiculescu.
Editor : M.B.
Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei
Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News