Exclusiv Radu Miruță: Dacă PSD și AUR votează moțiunea de cenzură vom ajunge iar la epoca Ciucă-Ciolacu
Mâine este din nou o zi politică grea. Președintele Nicușor Dan convoacă partidele la Cotroceni pentru consultări, în vederea stabilirii unor puncte comune de vedere pentru a nu se pierde banii veniți de la Uniunea Europeană. Prezent la Digi24 ministrul Radu Miruță a spus că el crede că a mai rămas „o urmă de rațiune în clasa politică”.
Partidele au pe masă cinci scenarii pentru viitorul Guvern
Culisele dezbaterilor de la Cotroceni: de ce nu s-au înțeles partidele cu Nicușor Dan (surse)
Petrișor Peiu: AUR face apel la partide pentru suspendarea și demiterea lui Nicușor Dan. Reacție la acuzațiile lui Murad
Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice și acuză PNL că și-a schimbat poziția
Zi crucială pentru viitorul Guvern
Gigi Becali a votat guvernul Veștea, dar spune că nu avea „alură”. „Nicușor mai doarme, dar are harismă”
Nicușor Dan: „20 de ani m-am luptat cu sistemul. Nu poți să te lupți cu sistemul, când ești șeful lui”
Când va desemna Nicușor Dan noul premier. Președintele așteaptă o majoritate sigură care să treacă guvernul (surse)
Nicușor Dan, despre negocierile partidelor: „Cred că suntem toţi oameni serioşi. Ar fi bine să avem un Guvern până marți”
„E mai mult decât binevenită o astfel de întâlnire. Mă bucur foarte mult că domnul președinte Nicușor Dan a organizat, pentru că totuși trebuie să mai fi rămas o ramură de rațiune în clasa politică, încât într-o cameră ne putem lupta politic și populația va decide cine a perturbat toate lucrurile astea și cine greșește - însă cât timp ne luptăm în camera asta a scenei politice, în camera cealaltă trebuie să existe un armistițiu politic, pentru ca bucata de bani pe care România ar putea să o piardă să nu fim în situația de a o pierde”, a spus ministrul.
Întrebat dacă se poate merge mai departe și fără Ilie Bolojan, Miruță a spus: „Noi am menționat care sunt condițiile în care nu mai stăm la masă. Dacă PSD va vota o moțiune de cenzură împreună cu AUR, indiferent dacă se vor înțelege sau nu cu PNL, cu sau fără Ilie Bolojar, noi nu vom mai sta, pentru că nu e o abordare serioasă. România se va întoarce la epoca Ciucă-Ciolacu, în care își vor da mâna peste țară și vor avea voie să spună fiecăruia pe cine să-și pună premier, pe cine să pună ministru, ce să facă ministrul respectiv, bătându-joc și de votul români noștri, și de democrație”.
Editor : Sebastian Eduard
Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei
Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News