Video Protest spontan la Constanța: autobuzele CT Bus n-au ieșit pe traseu. Ce reclamă șoferii și care este reacția Primăriei
Un protest a avut loc marți de dimineață la sediul CT Bus, compania de transport în comun a orașului Constanța. Angajații sunt nemulțumiți că nu le sunt respectate drepturile salariale din contractul colectiv de muncă. Oamenii au fost anunțați că nu sunt fonduri pentru prima de Crăciun, dar au și alte nemulțumiri. Niciun șofer nu a ieșit pe traseu, trasportul public fiind total blocat. Primăria Constanța spune că protestul este ilegal.
ACTUALIZARE 12:20 Reprezentanţii Primăriei Constanţa au reacţionat în urma protestului declanşat la CT Bus şi au afirmat că acesta este unul ilegal. De asemenea, susţin că, în urma unui audit, recomandările au fost ca cheltuielile cu salariile să reprezinte până la 50% din totalul cheltuielilor, comparativ cu aproximativ 70%, cât se înregistrează în prezent la CT BUS S.A.
„Protestul spontan declanşat astăzi la CT BUS S.A. nu respectă cadrul legal în vigoare privind organizarea conflictelor de muncă şi nu a fost notificat conform prevederilor legale, motiv pentru care acesta poate fi calificat drept un protest ilegal.Situaţia semnalată reprezintă o problemă de management la nivelul operatorului de transport public, iar responsabilitatea gestionării relaţiilor de muncă, a politicilor salariale şi a dialogului social revine conducerii CT BUS S.A., în conformitate cu atribuţiile stabilite prin contractul de delegare a gestiunii serviciului”, au afirmat reprezentanţii Primăriei Constanţa, potrivit News.ro.
Aceştia afirmă că Primăria şi-a îndeplinit integral obligaţiile financiare faţă de operatorul de transport public pentru anul 2025.
De asemenea, Primăria Constanţa a formulat recomandări clare, fundamentate pe concluziile unui audit extern independent, iar acestea vizează eficientizarea activităţii, echilibrarea cheltuielilor şi îmbunătăţirea managementului financiar şi operaţional al societăţii.
„Printre măsurile recomandate se numără regândirea statului de funcţii, având în vedere faptul că o parte dintre posturi se suprapun sau presupun activităţi şi responsabilităţi similare. Totodată, este necesară echilibrarea structurii de personal pe categorii. Exemplele de bună practică arată că un operator bine administrat are o pondere a personalului TESA de aproximativ 5% din totalul numărului de angajaţi, în timp ce, în cazul CT BUS S.A., personalul TESA reprezintă aproximativ 11%, peste valorile recomandate. Prin urmare, o ajustare a organigramei este imperios necesară”, a mai precizat sursa citată.
Primăria Constanţa susţine că acel audit a precizat că, în mod normal, cheltuielile cu salariile ar trebui să reprezinte până la 50% din totalul cheltuielilor, comparativ cu aproximativ 70%, cât se înregistrează în prezent la CT BUS S.A.
„Din perspectiva unui operator eficient, acest procent este considerat foarte ridicat şi neobişnuit de mare. În mod uzual, la nivel european şi naţional, în condiţiile unei bune administrări, cheltuielile cu personalul se situează între 30% şi 50% din total.
Primăria Municipiului Constanţa consideră inacceptabilă deturnarea nemulţumirilor interne către un scop politic, cu afectarea directă a cetăţenilor municipiului, care depind zilnic de serviciul public de transport. Blocarea activităţii CT BUS S.A nu reprezintă o soluţie şi nu poate fi justificată în condiţiile în care finanţarea a fost asigurată, iar cadrul de dialog instituţional există”, au mai precizat reprezentanţii Primăriei Constanţa.
ACTUALIZARE 11:45: Peste 100 de angajaţi ai companiei de transport public Constanța au protestat în curtea societății după ce au fost anunțați că anul acesta nu vor primi primă de Crăciun.
Protest cu sute de angajați la rafinăria Petromidia
O dronă a fost semnalată în Marea Neagră. Scafandri specializaţi în explozibili, trimiși la fața locului
Băiețelul aflat în moarte cerebrală după o operație suferită la Spitalul Județean Constanța a decedat
Falși pensionari militari folosiți pentru credite uriașe. Zece persoane reținute în Constanța
Mai multe persoane, printre care şi Makaveli, au încercat să externeze o pacientă din spital, în Constanța, și ar fi ameninţat medicii
Pregătiri pentru Bobotează la malul mării. Voluntarii etichetează cele 300.000 de sticle care vor fi împărțite credincioșilor
Constanța. O mașină plină cu migranți s-a izbit de un cap de pod în timp ce încerca să fugă de poliție
A doua zi când autobuzele din Constanța nu circulă. Șoferii susțin că nu vor ieși pe traseu până când directorul nu demisionează
Spiritul Crăciunului a ajuns și în Cazinoul din Constanța. Cum arată decorul de sărbătoare: „Are un iz regal”
Angajații spun că le sunt ignorate și alte drepturi prevăzute în contractul colectiv de muncă, printre care și voucherele de vacanță, dar și menținerea valorii bonurilor de masă la nivelul anilor anteriori.
Protestatarii spun că blocajul ar putea continua dacă revendicările nu sunt luate în considerare.
Știrea inițială.
„La această oră, niciun autobuz CT BUS nu se află pe traseu. Are loc un protest spontan al angajaţilor”, au anunţat reprezentaţii CT Bus.
Angajaţii regiei care asigura transportul local în Constanța, CT Bus, s-au strâns în curtea instituţiei pentru a protesta.
Ei sunt nemulţumiţi de faptul că nu ar fi fost respectate prevederile Contractului Colectiv de Muncă.
Deocamdată nu se ştie când şoferii CT Bus vor reveni pe traseu.
Editor : B.E.
Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei
Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News