Live

Rusia anunță un record zilnic de cazuri noi și depășește 100.000 de bolnavi

Data publicării:
O statuie a lui Lenin este dezinfectată, în Sankt Petersburg, Rusia. Foto: Profimedia

Rusia a anunțat 7.099 de cazuri noi de coronavirus joi, ducând numărul total al celor infectați la peste 100.000 informează The Moscow Times.

Numărul de cazuri anunțat joi reprezintă un nou record zilnic de îmbolnăviri. Rusia este a 8-a țară din lume după numărul de infecții, depășind China și Iran în această săptămână. Bilanțul victimelor în Rusia se ridică la 1.073 de morți.

Președintele Vladimir Putin a avertizat astăzi că Rusia încă nu a atins apogeul epidemiei, dar că o relaxare a restricțiilor ar putea începe în două săptămâni.

Cu numărul zilnic al cazurilor depășind câteva mii, Putin a extins perioada în care cetățenii din Rusia nu merg la muncă până pe 11 mai, și le-a transmis oficialilor să plănuiească o ridicare treptată a măsurilor de carantină după această dată.

Editor web: V.M.

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

O nouă variantă a virusului SARS-CoV-2 este monitorizată la nivel internaţional: A fost detectată în 23 de ţări

Studiu: COVID-ul în timpul sarcinii, asociat cu risc mai mare de autism și probleme de dezvoltare la copii

O nouă tulpină COVID-19. Cum descriu specialiștii simptomele variantei Stratus: „A fost o creștere clară a cazurilor”

Site-ul Casei Albe susţine teoria conform căreia coronavirusul provine dintr-un laborator din Wuhan

Partenerii noștri