Femeile din România, detronate de bărbați într-un domeniu surprinzător

Data publicării:
moda barbati designer maria simion
Reporterul Alexandra Georgescu și designerul Maria Simion Foto: captura TV

Bărbații cheltuie anual pe haine puțin peste 1 miliard de euro. Datele arată că, în ultimii ani, vânzările de haine pentru bărbați cresc mai repede decât cele pentru femei. În 2018, piața a avut o creștere de 10,5% faţă de 2017.

Bărbații români sunt din ce în ce mai pasionați de modă și trenduri. Potrivit Ziarului Financiar, bărbaţii câştigă mai mult decât femeile și sunt totodată cei care cheltuie mai mult. Nu cumpără mai multe produse, ci mai scumpe, brandul fiind un argument important.

De câte ori vezi un bărbat care e îmbrăcat frumos, nu zic la 4 ace neapărat, ochiul meu caută să descopere greșeala și de câte ori nu reușesc să găsesc lucrul ăsta, mă bucur foarte mult, înseamnă că bărbatul s-a îmbrăcat ca la carte. Ținutele într-adevăr bine conturate se observă de la 25-30 de ani încolo”, spune Alexandru Ciucu, designer.

Până acum ceva timp, bărbații se îmbrăcau doar ca să nu plece dezbrăcați de acasă, nu era o prioritate. Din ce în ce mai mult, bărbații se aranjează și pun preț pe cum se îmbracă și cu ce se îmbracă, sunt din ce în ce mai atenți la calitate. Unii bărbați au reușit să depășească doamnele. Avem bărbați care investesc mai mult decât clientele mele femei în ținute pentru ei”, arată Maria Simion, designer.

Pentru că bărbații sunt diferiți, designerii au grijă să creeze haine pentru toate gusturile.

„Un costum pentru ceremonie de zi, dar poate fi folosit si pentru vară ca și costum de business, el fiind un bleumarin-albastru. Avem un sacou, care în colecția asta are un buzunar secret. Acum nu mai e secret. În buzunar am pus un burețel pe care îl poți parfuma și în loc să te parfumezi peste tot, îl pui acolo și o să miroși a parfum într-un mod diafan”, explică designerul Alexandru Ciucu.

„Noi lucrăm foarte mult pe printuri digitale și tot ce avem pe printuri sunt colecții limitate, în ideea de a nu crea o uniformă și oamenii să se întâlnească îmbrăcați la fel. Avem printuri desenate de noi, le ducem, le printam. E o cămașă tunică, asimetrică”, adaugă designerul Maria Simion.

Și mall-urile sunt din ce în ce mai căutate de bărbații în căutare de obiecte vestimentare.

- Bărbații încep din ce în ce mai mult să se îngrijească, să poarte haine cât mai în trend, la modă, de firmă, confirmă un client.

- Și bărbații trebuie să fie la înălțimea femeilor, nu? spune un alt client.

- Câți bani dați lunar pe îmbrăcăminte? îl întreabă reporterul.

- Confidențial, mai ales că poate să vadă și soția filmarea, mă abțin.

***

- Ce face diferența între un bărbat bine îmbrăcat și unul îmbrăcat scump, dar prost?

- Cred că educația sau lipsa ei, depinde de care caz vorbim. Un bărbat bine îmbrăcat nu este neapărat să aibă toate piesele scumpe, spune designerul Alexandru Ciucu.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Poate Poliția să stea cu radarul ascuns după un copac sau un panou? Ce spune Codul Rutier
Digi FM
A câștigat un milion de euro la loterie, apoi a aruncat biletul la gunoi. Gestul făcut muncitorii de la...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Lucian Viziru, reacție fermă după ce a fost acuzat de fani că cere bani pe TikTok: „Nimeni nu vă bagă mâna în...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Cum arată Dustin Hoffman în 2026, la 89 de ani. Cele mai bune filme și rolurile de Oscar
Adevarul
Eclipsa de Soare din 12 august 2026, spectacol rar la apus. Adrian Șonka: „O imagine pe care poate nu o vezi...
Newsweek
Miercuri intră pensiile pe card. La ce oră le primesc pensionarii, în funcție de banca la care au cont?
Digi FM
Și-a rupt un deget în vacanță, dar asta nu i-a stricat cheful. Halle Berry, naturală, fără machiaj, superbă...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
La câte miliarde ar putea ajunge populația Terrei până în 2070. "Sistemele de susținere a vieții pe planetă...
Digi Animal World
Descoperirea făcută de o femeie după ce a salvat un câine care urma sa fie eutanasiat. Patrupedul are o rasă...
Film Now
Jennifer Lopez a dat cărțile pe față. Ce o face să considere un bărbat cu adevărat atrăgător: „Noi, femeile...
UTV
Gina Pistol a vorbit pentru prima dată despre relația cu tatăl ei. Cum i-a schimbat viața fiica sa, Josephine