Poliţist de la Serviciul Rutier, lovit în cap de un şofer care depăşise neregulamentar

Data publicării:
masina de politie in misiune
Mașină a poliției rutiere. FOTO: Facebook Ministerul de Interne

Un poliţist de la Serviciul Rutier Dolj a ajuns, miercuri seara, la spital cu răni la cap după ce a fost lovit cu telefonul de un şofer care efectuase o depăşire neregulamentară pe Centura de Nord a Craiovei şi a refuzat să oprească la semnalul oamenilor legii.

"În această seară, un echipaj de poliţie din cadrul Serviciului Rutier Dolj a efectuat semnalul regulamentar de oprire a unui şofer care a efectuat o depăşire neregulamentară pe DN 65F - Centura de Nord a Craiovei. Întrucât şoferul nu a oprit la semnal, poliţiştii au pornit în urmărirea lui cu semnalele acustice şi luminoase pornite, reuşindu-se blocarea în trafic a autoturismului. În momentul în care poliţiştii încercau să-l imobilizeze, şoferul ar fi lovit unul dintre poliţişti cu telefonul în zona capului", au precizat reprezentanţii biroului de presă al IPJ Dolj.

Potrivit sursei citate, şoferul a fost urmărit şi somat verbal să se oprească, iar apoi au fost trase mai multe focuri de armă în plan vertical, fără a se reuşi însă prinderea acestuia. Ulterior şoferul s-a prezentat la sediul IPJ Dolj şi sunt efectuate cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ultraj, cauza fiind preluată de către un procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova.

Poliţistul s-a prezentat la spital pentru îngrijiri, iar Sindicatul Poliţiştilor Dolj a postat pe o reţea de socializare poze cu poliţistul lovit la faţă şi cu hainele pline de sânge.

"Azi, 19.09.2018, în Craiova a mai fost ultragiat un poliţist! Un fapt banal, cotidian în cel mai periculos oraş din România. (...) Poliţiştii din Craiova sunt ultragiaţi pentru că doamna legată la ochişori cu balanţa în mână nu este doar oarbă, este mută şi surdă când vine vorba de poliţişti! Doamna ministru Carmen Dan, dormiţi liniştită?", au scris reprezentanţii Sindicatul Poliţiştilor Dolj pe pagina de Facebook.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
ANAF extinde controalele fiscale pentru persoanele fizice. Cine poate intra în vizorul inspectorilor...
Digi FM
Și-a dat demisia după 25 de ani de muncă pentru a călători alături de tatăl său. Zece zile mai târziu, lumea...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
14 ani de căsnicie, doi copii și o siluetă perfectă. Elena Gheorghe impresionează în costum de baie, în prag...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Colega lui Michelle Trachtenberg, detalii despre ultimii ani din viața actriței: „Cred că a ajuns să consume...
Adevarul
Fosta șefă Poliției Maramureș, implicată într-un accident, după ce a pătruns pe contrasens. Chestorul în...
Newsweek
Greșeala unui pensionar, taxată de Casa de Pensii. De ce nu i-a luat în considerare 25 ani de Grupa a II-a?
Digi FM
Răsturnare de situație pentru judecătoarea celebră pentru propoziția ”m-a sunat Lia”. Ce va face la 5 luni...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Dick Van Dyke are 100 de ani și spune că acesta este secretul longevității sale. Studiile îi dau dreptate
Digi Animal World
Unii câini pot deveni „dependenți” de jucăriile lor. Ce au descoperit cercetătorii
Film Now
A murit Brenda Fricker, „doamna cu porumbei” din „Singur acasă 2”. Mesajul sfâșietor al agentului ei: „Nu va...
UTV
Loredana Groza a publicat imagini rare din tinerețe, când era o tânără mămică. Fotografiile au apărut de ziua...