Avertismentul viitorului cancelar german: „Europa este ameninţată din exterior”

Data publicării:
After the Bundestag election - CDU
Friedrich Merz. Foto: Profimedia Images

Viitorul cancelar german Friedrich Merz a atenţionat luni că „Europa unită este ameninţată'' în egală măsură de războiul dus de Rusia contra Ucrainei şi de ascensiunea electorală a extremei drepte pe plan extern.

Europa „este ameninţată din exterior de un război imperialist şi autoritar la Est şi, de asemenea, în interior, de cetăţeni înspăimântaţi şi incerţi, chiar radicalizaţi'', a declarat Merz în timpul congresului partidului său, Uniunea Creştin-Democrată (CDU), relatează AFP, potrivit Agerpres.

El le-a cerut cetăţenilor germani să sprijine în continuare Ucraina în faţa agresiunii ruse, apreciind că sunt în joc „pacea şi libertatea'' în Germania însăşi.

„Lupta Ucrainei împotriva agresiunii Rusiei este în acelaşi timp o luptă pentru menţinerea păcii şi a libertăţii în ţara noastră'', întrucât ofensiva Moscovei „se referă la ordinea politică a continentului european în ansamblul său'', a spus Merz.

Viitorul şef al executivului de la Berlin a deplâns lipsa de încredere în democraţie în ţara sa, indicator ajuns în prezent la un nivel minim după Al Doilea Război Mondial.

Pe de altă parte, liderul CDU le-a cerut celor aproximativ 150 de delegaţi să aprobe acordul de coaliţie încheiat cu Partidul Social-Democrat (SPD), după ce conservatorii germani au obţinut cele mai multe voturi în alegerile parlamentare din 23 februarie.

Aprobarea din partea delegaţilor CDU este aşteptată luni seară, după ce aliatul său tradiţional bavarez, Uniunea Creştin-Socială (CSU), şi-a dat deja acceptul.

Acordul de coaliţie va fi baza unui ''guvern stabil şi capabil de acţiune'', a explicat Friedrich Merz, care ar urma să preia mandatul de cancelar în 6 mai, după ce membrii Bundestagului (camera inferioară a parlamentului federal) îi vor fi dat votul.

Până atunci, un ultim obstacol constă în votul pe care membrii SPD ar trebui să îl dea acordului până marţi seară.

Dacă SPD şi o majoritate a deputaţilor vor aproba noul guvern, „vom putea în cele din urmă să începem rezolvarea problemelor ţării noastre'', a declarat Merz.

Liderul conservator a promis în special ''o schimbare a politicii în materie de migraţie'', cu o „ofensivă a repatrierilor'', inclusiv către Afganistan şi Siria, şi cu desfiinţarea „factorilor de atracţie care încă există în Germania''.

Editor : A.R.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce avere are Dorin Mateiu. Cum a ajuns „Regele mezelurilor” în topul celor mai bogați oameni de afaceri din...
Digi FM
Salma Hayek a furat toate privirile la deschiderea CM 2026. Apariția ei în costum roșu aprins a făcut...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Andra, spectaculoasă după ce a slăbit considerabil. Val de reacții după ce artista a apărut într-o rochie...
Film Now
Cine este logodnicul lui Kate Hudson. Actrița i-a dedicat o postare dulce de ziua lui de naștere: „Cel mai...
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează...
Newsweek
Parlamentarii au votat pentru creșterea unor pensii cu 200 lei. Care perioade vor deveni contributive?
Digi FM
Dan Negru critică două dintre destinațiile de vacanță preferate ale românilor: „Nu le-aș recomanda”
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Misterul care a sfidat istoria timp de 4.500 de ani ar putea fi rezolvat. Cercetătorii cred că au aflat cum...
Digi Animal World
Pericol ascuns în sezonul cald. Bacteria rară care poate provoca simptome severe după mușcătura de căpușă
Film Now
Hugh Jackman, criticat dur de fani după ce a făcut publică o fotografie în care apare alături de Sutton...
UTV
Andra a făcut furori într-o rochie scurtă și mulată. Cum a reusit artista să slăbeasca 10 kilograme