Motivul pentru care Serena Williams a abandonat meciul cu Garbine Muguruza, la Indian Wells

BNP Paribas Open - Day 7

Americanca Serena Williams a abandonat meciul cu Garbine Muguruza din turul trei de la Indian Wells din cauza unui virus. Ea a abandonat în setul doi, când era condusă cu scorul de 6-3, 1-0.

Williams a făcut apel la medic după pierderea primului set, însă apoi a revenit şi a mai jucat un ghem.

„Nu m-am simţit bine încă de dinainte de meci. Apoi a fost din ce în ce mai rău, aveam ameţeli şi resimţeam o mare oboseală. Acum mă voi concentra la însănătoşire şi la pregătirea turneului de la Miami”, a declarat sportiva.

În optimi, Muguruza va evolua cu olandeza Kiki Bertens, care a trecut de britanica Johanna Konta, scor 7-6 (12/10), 6-4.

Tot în optimi a acces şi ucraineanca Elina Svitolina, după victoria, scor 7-5, 6-4, cu australianca Daria Gavrilova. Adversara din optimi va fi Ashleigh Barty.

Şi jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu este calificată în optimi, unde va juca împotriva chinezoaicei Wang Qiang.

Sursa: News.ro