Live

Ce a discutat Nicușor Dan cu președintele Klaus Iohannis

Data actualizării: Data publicării:
Nicușor Dan s-a întâlnit cu președintele Klaus Iohannis la Cotroceni Foto (arhivă): Inquam Photos/Octav Ganea

Nicușor Dan, candidatul independent la Primăria Capitalei susținut de PNL și USR PLUS, a explicat că a fost joi la Palatul Cotroceni pentru că președintele este preocupat de situația în care se află Bucureștiul, mai ales că înainte de a deveni șef al statului Klaus Iohannis a fost un primar de succes la Sibiu.

„Am discutat despre soluții pentru atragerea de fonduri europene, despre soluții pentru dezvoltarea economică a orașului, după cum știți, președintele a fost un primar de mare succes în Sibiu”, a declarat Nicușor Dan, într-o conferință de presă.

Întrebat de ce șeful statului a vorbit cu el și nu și cu ceilalți candidați, în special cu cel al PSD, Nicușor Dan a spus că este o întrebare care trebuie pusă președintelui, dar a adăugat că, în opinia sa, discuția „a fost firească, în condițiile în care, cu resurse uriașe, (capitala - n.r.) este în faliment și multe dintre serviciile esențiale pentru viața oamenilor sunt la nivelul la care sunt”.

„Este o preocupare pentru un oraș de care depinde viitorul economic al României și care, din punct de vedere financiar, este falimentar. Din punctul de vedere al încrederii și al pieței financiare și al mediului investițional, este la cele mai reduse cote din istoria recentă și servicii de bază, cum sunt căldura și apa calda, cum este traficul, cum este poluarea atmosferică, cum este infrastructura școlară, sunt la pământ”, a punctat Nicușor Dan.

El a negat, pe de altă parte, că a discutat cu președintele despre sondaje electorale, subliniind că au vorbit doar „despre București”.

Nicușor Dan a mai precizat, răspunzând la întrebările presei, că a mers la Cotroceni împreună cu premierul Ludovic Orban, cu aceeași mașină de la Guvern, și au plecat în același timp, doar că premierul s-a întors cu mașina la Guvern, iar el a plecat pe jos, pentru că avea o altă direcție.

Premierul Ludovic Orban şi candidatul susţinut de PNL şi USR-PLUS la Primăria Capitalei, Nicuşor Dan, s-au aflat joi dimineaţă la Palatul Cotroceni, unde s-au întâlnit cu preşedintele Klaus Iohannis.

Administraţia Prezidenţială a precizat ulterior că au fost discutate soluţii urgente pentru problemele cu care se confruntă zilnic bucureştenii, dar şi proiecte pe termen mediu şi lung pentru oraş. Klaus Iohannis crede că soluţiile propuse de Nicuşor Dan sunt fezabile şi pot duce la rezolvarea deficienţelor grave existente.

 

Editor : Luana Pavaluca

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Digi Sport

Avea un job de vis și o cunoștea toată țara, dar totul s-a schimbat după ce s-a căsătorit + ”Toate marile iubiri au un sfârșit”

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

AUR merge înainte cu suspendarea lui Nicușor Dan. Petrișor Peiu: „Domnul preşedinte nu şi-a schimbat atitudinea”

Dominic Fritz, către timișoreni: „Ţinta PSD-AUR cu legea ANI e să vă omoare speranţa. Refuz să ne lăsăm descurajaţi”

Oana Ţoiu speră la modificarea legii ANI: „Mai sunt 30 de zile în care România poate să îndrepte această eroare profundă”

Ponta ar vota un guvern cu premier independent, dar miniștrii trebuie să fie „oameni care să țină cu România, nu cu alte țări”

Partenerii noștri