Ce a discutat Nicușor Dan cu președintele Klaus Iohannis

Data actualizării: Data publicării:
Nicușor Dan dă mâna cu președintele Klaus Iohannis la Cotroceni
Nicușor Dan s-a întâlnit cu președintele Klaus Iohannis la Cotroceni Foto (arhivă): Inquam Photos/Octav Ganea

Nicușor Dan, candidatul independent la Primăria Capitalei susținut de PNL și USR PLUS, a explicat că a fost joi la Palatul Cotroceni pentru că președintele este preocupat de situația în care se află Bucureștiul, mai ales că înainte de a deveni șef al statului Klaus Iohannis a fost un primar de succes la Sibiu.

„Am discutat despre soluții pentru atragerea de fonduri europene, despre soluții pentru dezvoltarea economică a orașului, după cum știți, președintele a fost un primar de mare succes în Sibiu”, a declarat Nicușor Dan, într-o conferință de presă.

Întrebat de ce șeful statului a vorbit cu el și nu și cu ceilalți candidați, în special cu cel al PSD, Nicușor Dan a spus că este o întrebare care trebuie pusă președintelui, dar a adăugat că, în opinia sa, discuția „a fost firească, în condițiile în care, cu resurse uriașe, (capitala - n.r.) este în faliment și multe dintre serviciile esențiale pentru viața oamenilor sunt la nivelul la care sunt”.

„Este o preocupare pentru un oraș de care depinde viitorul economic al României și care, din punct de vedere financiar, este falimentar. Din punctul de vedere al încrederii și al pieței financiare și al mediului investițional, este la cele mai reduse cote din istoria recentă și servicii de bază, cum sunt căldura și apa calda, cum este traficul, cum este poluarea atmosferică, cum este infrastructura școlară, sunt la pământ”, a punctat Nicușor Dan.

El a negat, pe de altă parte, că a discutat cu președintele despre sondaje electorale, subliniind că au vorbit doar „despre București”.

Nicușor Dan a mai precizat, răspunzând la întrebările presei, că a mers la Cotroceni împreună cu premierul Ludovic Orban, cu aceeași mașină de la Guvern, și au plecat în același timp, doar că premierul s-a întors cu mașina la Guvern, iar el a plecat pe jos, pentru că avea o altă direcție.

Premierul Ludovic Orban şi candidatul susţinut de PNL şi USR-PLUS la Primăria Capitalei, Nicuşor Dan, s-au aflat joi dimineaţă la Palatul Cotroceni, unde s-au întâlnit cu preşedintele Klaus Iohannis.

Administraţia Prezidenţială a precizat ulterior că au fost discutate soluţii urgente pentru problemele cu care se confruntă zilnic bucureştenii, dar şi proiecte pe termen mediu şi lung pentru oraş. Klaus Iohannis crede că soluţiile propuse de Nicuşor Dan sunt fezabile şi pot duce la rezolvarea deficienţelor grave existente.

 

Editor : Luana Pavaluca

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
110 km/h sau 130 km/h pe autostradă? Diferența reală de timp și consum la un drum de 500 km
Digi FM
Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul 2026. Ce nu se face pe 29 august și de ce e zi de post
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Antonia, impresionată complet de felul în care arată Mădălina Ghenea: „Aceste picioare lungi pur și simplu mă...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Rebecca Ferguson preferă să se descurce fără coordonatorii de intimitate pe platourile de filmare: "Limitele...
Adevarul
Sfârșit de vară cu delicii demențiale în bucătărie. Trei rețete românești de final de sezon care te fac „să...
Newsweek
Șomajul tehnic poate conta la pensie? Ce trebuie să știe pensionarii care au trecut prin astfel de perioade
Digi FM
Gestul impresionant făcut de Dolly Parton înainte de a muri. Sora ei a dezvăluit decizia artistei
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
O substanță din portocale și lămâi ar putea încetini îmbătrânirea unui organ vital. Descoperirea care i-a...
Digi Animal World
Cum a reacționat un câine când stăpâna lui a făcut accident: „A ieșit pe geamul mașinii și a fugit”
Film Now
Matthew McConaughey, apariție rară alături de toți cei 3 copii! Actorul și soția sa au făcut senzație pe...
UTV
Cine este noul iubit al Laurei Giurcanu. Influencerița a publicat primele imagini alături de Marian Huja