Live

Dosar penal pentru un bărbat care a aruncat patru pui de câine la tomberon și a târât-o pe mama cățeilor cu o sfoară pe stradă

Data publicării:
Patru pui de câine au fost aruncați la gunoi de un sibian. Foto: sibiulazi.ro

Un bărbat din județul Sibiu s-a ales cu dosar penal după ce a aruncat la gunoi patru pui de câine și a târât-o pe mama căţeilor, cu o sfoară, informează Biroul pentru Protecţia Animalelor din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Sibiu.

"La data de 14 martie a.c., în jurul orei 16,00, o femeie a sesizat poliţiştii Biroului pentru Protecţia Animalelor Sibiu cu privire la faptul că, pe strada Morii din localitatea Ighişul Nou, un bărbat târăşte un câine şi transportă mai mulţi pui de câine într-o plasă. În urma intervenţiei rapide a poliţiştilor din cadrul Biroului de Ordine Publică Mediaş, s-a reuşit identificarea persoanei în cauză. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 34 de ani, din localitatea Ighişul Nou, în curtea imobilului unde domiciliază bărbatul, într-o plasă aflată într-un tomberon, fiind găsiţi abandonaţi patru pui de câine, având 1-2 zile de la naştere. În urma cercetărilor efectuate de către poliţişti, s-a stabilit că bărbatul, după ce ar fi târât câinele pe stradă, l-a predat unui adăpost de animale", se arată în comunicatul IPJ Sibiu.

Potrivit sursei citate, "în cauză, s-a deschis un dosar de cercetare penală care vizează săvârşirea infracţiunilor de maltratarea şi schingiuirea animalelor, respectiv despărţirea puilor de mamă până la vârsta de opt săptămâni de viaţă".

Pentru cele cinci animale, povestea are un final fericit, toate cinci fiind adoptate chiar de către femeia care a sesizat poliţiştii, mai menţionează reprezentanţii IPJ Sibiu, citați de Agerpres.

Editor : A.A.

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Digi Sport

”Ești dezbrăcată”. După ce nu a fost lăsată să se urce în avion din cauza ținutei, a revenit în aeroport și n-a stat pe gânduri

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Dosar penal după poluarea masivă a Jiului: Apele Române cer tragerea la răspundere penală a conducerii Termocentralei Paroșeni

Accident cu trotinetă electrică în Sibiu: o fată de 15 ani a pierdut controlul și a ajuns la spital

Călărași: patru persoane reținute după ce și-ar fi folosit propriii copii la cerșetorie. Minorii, preluați de Protecția Copilului

Trei comisari ai Gărzii de Mediu Mehedinţi, reţinuţi pentru că au protejat o firmă care îngropa deșeuri periculoase

Partenerii noștri