Avocat: Elena Udrea și Alina Bica au făcut recurs la decizia de arestare
Fostul ministru Elena Udrea şi fosta şefă a DIICOT Alina Bica au declarat deja recurs la decizia de arestare pentru o perioadă de două luni luată joi de către autorităţile din Costa Rica, a declarat, vineri dimineaţă, Veronel Rădulescu, avocatul Elenei Udrea. El a spus că în această perioadă există şi varianta ca mandatul de arestare să fie revocat şi înlocuit cu arest la domiciliu sau cu o măsură similare controlului judiciar.
Tudorel Toader, despre referendumul în Justiție: „Președintele vrea să fie jucător, dar trebuie să joace pe terenul Constituţiei”
Tudorel Toader spune că reforma pensiilor magistraților poate trece de CCR
Tudorel Toader spune că CCR va respinge reforma pensiilor magistraților pentru că așa scrie presa. Ce a declarat la termenul anterior
Reforma pensiilor magistraților trebuia să intre în vigoare de la 1 octombrie. Tudorel Toader: CCR a trecut peste această problemă
Amânarea deciziei CCR privind pensiile magistraților. Tudorel Toader: Dacă judecătorilor le era foarte clar, se pronunțau
Reforma pensiilor magistraților. Tudorel Toader, înaintea deciziei CCR: Legea se interpretează și în contextul socio-economic
Fiscul a scos la licitație terenurile Elenei Udrea. Ce sumă are ANAF de recuperat de la fosta ministră a Turismului
De ce sunt de acord judecătorii ca Elena Udrea să iasă din închisoare cu doi ani mai devreme
Elena Udrea rămâne internată, după ce a suferit o intervenție chirurgicală. Evoluţie favorabilă a stării sale de sănătate
„Elena Udrea şi Alina Bica au calea de atac a recursului la decizia judecătorilor din Costa Rica, iar recursul a fost declarat şi va fi judecat în perioada următoare. Procedura de extrădare este una complexă - în perioada următoare statul român trebuie să trimită întreaga documentaţie care a stat la baza cererii de extrădare. Conform uzanţelor şi procedurilor, documentaţia trebuie tradusă în limba statului căruia i se cere extrădarea. Dar tot în cadrul acestei proceduri va fi formulată şi apărarea şi invocate aspectul legat de statutul de refugiat, de starea ei de proaspăt mămică şi de faptul că trebuie să crească un copil cu cetăşenie costaricană. (...) Cererea de arestare preventivă a avut la bază un mandat intern de arestare. Fondul nu se putea judeca ieri, ieri s-a judecat doar forma în care va fi prezentată instanţei, pentru judecarea fondului procedurii de extrădare", a declarat avocatul Veronel Rădulescu.
El a spus că în această perioadă de două luni există şi varianta ca mandatul de arestare să fie revocat şi înlocuit cu arest la domiciliu sau cu o măsură similare controlului judiciar.
Legat de declaraţiile şefului Interpol din Costa Rica, potrivit căruia ”dacă o persoană are şi un copil în această ţară nu este un impediment pentru a duce până la capăt procesul de extrădare”, avocatul Elenei Udrea a spus că nu şeful Interpol ia decizii în justiţia din Costa Rica.
„Declaraţia unui reprezentant al Interpol pentru mine nu are valoare juridică de adevăr aşa cum va avea hotărârea unei instanţe de judecată a statului respectiv", a afirmat el.
Elena Udrea şi Alina Bica au fost arestate preventiv pentru două luni, a anunţat şeful Interpol Costa Rica, Gustavo Chinchilla, care a oferit, joi seară, într-o conferinţă de presă, detalii despre modul în care au fost reţinute Udrea şi Bica, dar şi despre statutul acestora.
Potrivit acestuia, odată ce au fost reţinute, ”Guvernul are două luni să facă tot procesul”.
„Persoanele care sunt reţinute acum au şi câteva avantaje pe care le pot folosi pentru ca acest proces să nu fie dus la sfârşit. Sunt reţinute într-un centru penal al Ministerului Justiţiei pentru că în momentul de faţă statutul lor este de persoane care urmează să fie extrădate. Ele au intrat în februarie legal în ţara noastră, avem o solicitare de exil din partea lor, vom vedea cum se va duce la capăt procesul de deportare”, a spus şeful Interpol Costa Rica.
Fostul ministru al Turismului Elena Udrea şi fosta şefă DIICOT Alina Bica au fost reţinute de Biroul Naţional Interpol din Costa Rica miercuri.
Veronel Rădulescu, avocatul Elenei Udrea, afirma că instanţa va ţine cont, cu siguranţă, de faptul că fostul ministru are un copil de câteva zile, care nu poate fi despărţit de mamă, potrivit legislaţiei din Costa Rica, dar şi de statutul de azilant, din care decurge dreptul de a nu fi extrădat.
Avocatul mai spunea că, în opinia sa, şansele ca Elena Udrea şi Alina Bica să fie aduse în ţară pentru a-şi ispăşi pedeapsa sunt "zero".
Întrebat dacă a luat legătura cu Udrea, Veronel Rădulescu a spus: „N-am reușit până acum. Am vorbit cu Alexandrov. E foarte ocupat în această perioadă. Probabilitatea e că trebuie să aibă grijă și de copil, să facă demersurile legale către autorități, să ţina legătura cu apărătorii. Sunt o serie de aspecte. Mai e un impediment în comunicare. Când aici e zi, în Costa Rica e noapte.
Legat de cum a primit Elena Udrea vestea arestării, avocatul a declarat: Cu surprindere. Nu se aștepta nimeni. Alexandrov nici măcar nu avea datele de contact ale Elenei Udrea. N-au întrezărit că se putea întâmpla. A trebuit să o contacteze la centrul de deţinere.
Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a afirmat, legat de reţinerea Elenei Udrea, că procedura de extrădare va parcurge etapele legale, el spunându-le jurnaliştilor să nu facă "din acest personaj" un subiect naţional.
Surse: News.ro, Digi24
Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei
Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News