Live

Bărbat din Iași condamnat pentru că și-a jignit sora pe Facebook

Data actualizării: Data publicării:
Foto: Getty Images

Un bărbat din judeţul Iaşi este obligat să-i plătească surorii sale despăgubiri de 4.000 de lei din cauza unui mesaj postat pe Facebook, pe care care instanța de judecată l-a apreciat ca fiind denigrator.

Bărbatul a fost dat în judecată de sora sa, la Hârlău, aceasta considerându-se public jignită după ce fratele ei a acuzat-o într-un mesaj postat pe rețeaua socială că nu a avut grijă de mama lor bolnavă, iar asta i-a provocat moartea, relatează Ziarul de Iași.

Femeia a publicat pe Facebook o fotografie cu ea, iar după câteva luni fratele ei a distribuit imaginea, alături de care a adăugat mesajul: „Aceasta este una dintre asasinii mamei mele, se numeşte M.S. Aceasta este una din cele mai mari libertine care au existat vreodată”.

„Instanţa este conştientă de importanţa libertăţii de exprimare într-o societate democratică şi de dreptul la imagine al persoanelor la care se referă aceste comunicări, apreciind că, prin postarea unui mesaj public, conţinând aprecieri jignitoare şi neprobate la adresa reclamantei, i-a fost afectată în mod negativ imaginea acesteia.

Astfel, deşi pârâtul este nemulţumit de faptul că reclamanta nu a ajutat-o pe mama lor, în timpul vieţii acesteia, că nu ar fi contribuit în vreun fel la întreţinerea acesteia, că ar fi luat lucruri de la locuinţa ei, că ar fi agresat-o în urmă cu mai mulţi ani, că nu i-ar fi telefonat pentru a-i face urări la ziua de naştere, ori că ar fi luat partea unităţii spitaliceşti pe care reclamantul a acuzat-o de moartea mamei sale, nu rezultă de nicăieri că atitudinea acesteia ar fi generat moartea mamei părţilor sau, mai mult, că ea însăşi, împreună cu alte persoane (neindicate de către reclamant) ar fi ucis-o pe aceasta”, au apreciat magistrații.

Același bărbat a fost dat în judecată și de fratele său, după ce i-a scris, tot pe Facebook, dar și pe afișe lipite pe garduri, că este „non valoare cu sânge de criminal”.

Editor : D.C.

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Ce condamnări au primit cinci militari ucraineni, participanți la ofensiva din Kursk, după ce au căzut prizonieri în Rusia

Cum au păcălit serviciile de la Kiev pensionarii ruși să producă o serie de explozii. Acuzațiile Moscovei

Joe Biden a anulat 37 de condamnări la moarte. Ce pedeapsă vor executa deținuții care au scăpat de execuție

Opt condamnări în Franţa legate de uciderea unui profesor care a arătat în clasă o caricatură a Profetului Mohamed

Partenerii noștri