Doi români, tată și fiu, au murit în Franța, după ce un zid s-a prăbușit peste ei
Dublă tragedie în Franța. Un tată și fiul lui, români, au murit pe șantierul pe care lucrau după ce un zid s-a prăbușit peste ei.
Bărbații în vârstă de 52, respectiv 21 de ani erau angajați legal ca zidari.
Poliția a deschis o anchetă pentru a afla în ce condiții s-a prăbușit peretele și dacă pe șantier au fost respectate normele de siguranță.
30 de pompieri, inclusiv specialiști în astfel de operațiuni de salvare au fost mobilizați ca să scoată victimele de sub dărâmături.
Când salvatorii au ajuns la ei, doar tânărul de 21 de ani mai avea puls, așa că a fost trimis de urgență la spital cu un elicopter. A murit însă, mai târziu, la spital, în ciuda eforturilor depuse de medici.
Nicușor Dan, după participarea la festivitățile de Ziua Națională a Franței: „Avem o legătură istorică”
Reuniune crucială a Coaliției de Voință la Paris, unde participă și Nicușor Dan. Macron: „Orchestrăm trezirea strategică a Europei”
Canicula face ravagii în Europa: cel puțin 212 morți în Spania, mii de școli închise în Franța, iar valul de căldură avansează spre est
Al doilea val de căldură extremă în Europa. Franța închide sute de școli, trenuri anulate în Belgia
Emmanuel Macron: Nivelul de desfășurare a trupelor franceze în România este suficient, dar ne vom adapta la orice situație
Coaliția pentru Strâmtoarea Ormuz: cinci țări din Europa, împreună cu Japonia, sunt gata să contribuie la securizarea căii navigabile
Nicușor Dan, lămuriri despre „umbrela NATO” și propunerea Franței: Nu se pune problema de elemente nucleare pe teritoriul României
Răspunsul lui Nicușor Dan la oferta lui Emmanuel Macron privind „umbrela nucleară”: România este acoperită
România a fost invitată de Franța să discute despre „umbrela nucleară”. Oana Țoiu: „Fiecare acţionează ca un factor de descurajare”
Editor : A.P.
Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei
Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News