Live

Ungaria permite vânzarea testelor antigen în magazine pentru a le scădea preţul

Data publicării:
Foto: Getty Images

Guvernul ungar a permis ca începând de miercuri testele antigen pentru detectarea coronavirusului, care erau disponibile până acum doar în farmacii, să fie vândute şi în supermarketuri şi în benzinării în încercarea de a reduce preţul lor actual de 15 euro (17 dolari), în această ţară unde salariul mediu este de 800 de euro (914 dolari).

Până acum doar farmaciile puteau vinde teste antigen la un preţ mediu de 14-15 euro, în timp ce în laboratoarele de analiză acelaşi tip de teste costă 25 - 30 de euro.

Testele PCR, mai fiabile, pe care unele ţări europene le impun drept condiţie pentru intrarea în ţară, în Ungaria costă între 39 şi 55 de euro. Liberalizarea vânzării testelor antigen rămâne în vigoare cât timp se menţine starea de alertă pentru pandemia de coronavirus în această ţară.

Oficiul Concurenţei din Ungaria (GVH) a propus încă din ianuarie liberalizarea vânzării de teste antigen pentru a scădea preţurile, mai mari decât media europeană, scrie Agerpres. Unele ţări europene, precum Austria sau Marea Britanie, oferă gratuit teste antigen populaţiei, în timp ce în Spania preţul lor este de maximum 2,94 de euro.

Autorităţile ungare realizează puţine teste pentru detectarea COVID-19, astfel încât procentul rezultatelor pozitive este foarte mare.

Marţi, 55% dintre cele 12.714 de teste au fost pozitive.

Editor : A.P.

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Focar de pestă porcină africană în Ungaria, în apropierea frontierei cu România. Mii de animale vor fi sacrificate

Ungaria și Ucraina ajung la un acord privind minoritatea maghiară, dar Budapesta menține condiții pentru aderarea la UE

Emmanuel Macron și Peter Magyar anunță un nou capitol în relațiile dintre Franța și Ungaria

„Dumnezeu, norocul și Viktor Orban”. Oligarhii fostului premier maghiar sunt în alertă: Ungaria pregătește introducerea taxei pe avere

Partenerii noștri