TIR CU ARCUL. Arcașii orădeni s-au clasat pe podiumul "naționalelor"

sport tir cu arcul

Început perfect de an pentru arcașii orădeni care s-au întors cu medalii de la Campionatul Naţional rezervat copiilor şi cadeţilor. La linia de tragere au fost prezenți peste o sută de participanţi la probele de arc olimpic și arc compound.

Oradea, reprezentată de clubul sportiv Redpoint, a avut o prestație bună la ultima competiție indoor. La copii, în proba de compound, Bernadett Haragoș s-a clasat a treia deși vine după o singură lună de pregătire.

Tot medalie de bronz a obținut și Vivien Bălteanu care a obținut un scor egal cu sportivele clasate pe locurile întâi și respectiv al doilea. De menționat faptul că la probele de sală, distanţa de tragere este aceeași pentru toate diviziile, de 18 metri, față de concursurile în aer liber unde distanțele diferă, între 30 şi 70 de metri.

Redactor: Nicolae Mihalcea