Trump avertizează că Israelul pierde „mult sprijin” la nivel global din cauza războiului din Gaza: „Trebuie să se termine”

Data publicării:
donald trump
Donald Trump s-a prezentat deseori drept un aliat loial al Israelului. FOTO: Profimedia Images

Fostul preşedinte american Donald Trump a declarat, într-un interviu acordat unei publicaţii israeliene, că Israelul trebuie să „încheie” războiul din Fâşia Gaza, deoarece pierde „mult sprijin” la nivel global, relatează AFP, citată de Agerpres.

Declaraţiile lui Trump, candidatul republican la alegerile prezidenţiale din noiembrie din SUA, au fost publicate luni, în ziua în care Consiliul de Securitate al ONU a adoptat o rezoluţie prin care cere încetarea imediată a focului în Fâşia Gaza, Statele Unite, principalul susţinător al Israelului, abţinându-se de la vot.

„Trebuie să pună capăt războiului. Trebuie să încheie. Şi voi spune că Israelul trebuie să fie foarte atent pentru că pierde o mare parte a lumii, pierde mult sprijin, trebuie să termine, trebuie să-şi încheie treaba”, a declarat Trump într-un interviu acordat ziarului Israel Hayom.

Donald Trump s-a prezentat deseori drept un aliat loial al Israelului, reamintind decizia sa de a transfera ambasada Statelor Unite la Ierusalim şi rolul administraţiei sale în negocierea în 2020 a acordurilor de normalizare a relaţiilor între Israel şi ţări arabe, precum Emiratele Arabe Unite şi Bahrein.

Războiul din Gaza, care a început în urmă cu cinci luni, s-a soldat cu peste 32.300 de morţi, peste 74.600 de răniţi, iar jumătate din populaţia enclavei este în pericol iminent de înfometare.

Întrebat în legătură cu modul în care el ar fi răspuns la atacul Hamas, Trump a declarat că ar fi procedat „în mare măsură în acelaşi mod” ca Israelul, dar şi-a exprimat îngrijorarea cu privire la imaginea unui război în curs în care loviturile israeliene au lăsat o mare parte a Fâşiei Gaza în ruine.

Editor : B.C.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Coșmar fără sfârșit pentru familia lui Mario. Sora băiatului, amenințată: Știu tot ce faci, unde ieși
Digi FM
Ioana Ginghină e supărată pe fostul ei soț, Alexandru Papadopol. Ce a dezamăgit-o recent: "Mă doare sufletul...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Cine este Olivia Dean, noua revelație a muzicii pop. A câștigat un premiu Grammy, iar muzica ei e virală pe...
Film Now
Lily Collins, cuvinte dulci pentru tatăl ei: „Te iubesc până la Lună și înapoi”. Phil Collins a împlinit 75...
Adevarul
Metoda populară de gătit care crește riscul de cancer. Oncologii spun că trebuie limitată urgent
Newsweek
Avocatul Poporului obligă Casa de Pensii să crească o pensie la 8.000 lei. „Punctaj majorat”. Cum a procedat?
Digi FM
Familia fostei concurente de la "Chefi la cuțite", lovită de o nouă tragedie. La doar câteva ore de la...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
O asistentă a dezvăluit care sunt ultimele cuvinte pe care le rostesc oamenii aflați pe patul de moarte: „Nu...
Digi Animal World
Doi cerbi tineri, filmaţi când îşi încearcă forţa coarnelor într-o pădure administrată de Ocolul Silvic...
Film Now
Averea lui Catherine O'Hara, dezvăluită după moartea neașteptată a actriței. Cât a strâns după 50 de ani de...
UTV
Carmen Tănase vorbește despre întâlnirea cu Brigitte Bardot. „M-a făcut să nu mai mănânc carne șapte ani”