Arsenal-Newcastle, meci de neuitat: 1-1 la pauză, 3-3 în min. 75, 7-3 la final!

3012 20arsenal-41167

Tânărul internaţional Oxlade-Chamberlaine i-a adus din nou în avantaj pe tunari. Replica lui Newcastle nu a întârziat să apară. Marveaux a restabilit din nou egalitatea pe tabelă.

La poarta celaltă, Arsenal a fost din nou de neoprit. Germanul Lukas Podolski a fost şi el responsabil cu golul. Trupa lui Wenger nu a ştiu să conserve avantajul, iar Demba Ba a fructificat o centrare perfectă a lui Marveaux şi a egalat la 3.

Mai era un sfert de oră de joc, moment în care Arsenal a pornit atacuri după atacuri la poarta lui Tim Krul. Apărarea lui Newcastle nu a rezistat, iar Walcott şi-a trecut în cont dubla. Introdus pe teren în repriza a II-a, francezul Olivier Giroud a lovit decisiv. În două minute, fostul atacant al lui Montpellier a punctat de două ori.

Reprezentaţia tunarilor a fost încheiată de Theo Wallcot, iar Arsenal-Newcastle s-a încheiat cu un neverosmil 7 - 3.