JO 2016 | Handbal feminin. România câștigă meciul cu Spania și își păstrează șansele de calificare

nationala handbal feminin romania GettyImages-588142660

LIVE TEXT AICI

La 10 minute de la începerea partidei, România are în față trei goluri. Este 6-3. Diferența s-a redus însă la doar un punct după încă 10 minute. La pauză scorul este 13-11 pentru România.

La trei minute după începerea reprizei a doua, România reușește să se distanțeze la patru goluri: 15-11. Apoi, cu un om în plus, diferența crește la cinci goluri: 16-11. Încă un gol: 17-11!

Jucătoarele din Spania au momente foarte bune, recuperează din diferență: 17-14.

După zece minute din a doua repriză, scorul era 18-15, apoi diferența se reduce la două goluri: 18-16, apoi doar la un gol: 18-17.

Este egalitate: 18-18! Jocul româncelor parcă nu mai merge, de minute bune nu le-a mai ieșit niciun atac.

Este 18-19! Spania preia conducerea, pentru prima oară de la începutul partidei. Imediat, România restabilește egalitatea 19-19.

Cristina Neagu este eliminată două minute. Înscrie România: 20-19!

Sunt momente dramatice. Cu cinci minute înainte de încheierea partidei, este egalitate: 20-20.

România reușește apoi să preia conducerea: 22-21.

Mai sunt trei minute. România reușește să se distanțeze la două goluri: 23-21, apoi la trei goluri: 24-21! Și fluier final! România păstrează șanse de calificare. Urmează meciul cu Norvegia.

Duminică, în ultima etapă, România se va duela cu campioana olimpică en-titre, Norvegia (22:40).

Primele patru clasate în fiecare din cele două grupe se vor califica în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice, unde se va juca încrucişat şi eliminatoriu pentru semifinale.

Echipa de handbal feminin a României a participat doar de trei ori la Jocurile Olimpice: prima dată la ediţia din 1976, când a obţinut şi cea mai bună clasare – locul 4, iar apoi la ediţiile din 2000 şi 2008, când a încheiat pe aceeaşi poziţie, 7.

După eşecurile cu Angola, 19-23, şi Brazilia, 13-26, şi victoria contra Muntenegrului, 25-21, Cristina Neagu şi compania înfruntă în această seară Spania într-o partidă în care au o singură variantă pentru a păstra şanse reale de calificare în sferturile turneului olimpic: victoria.

Ibericele au două victorii şi o înfrângere până acum în grupa A de la Rio. Au învins Muntenegru, 25-19, şi Brazilia, 29-24, şi au pierdut împotriva Norvegiei, cu 24-27.

„Pentru mine, Spania este Germania din handbalul masculin. Este o echipă care niciodată nu cedează. Sunt nişte luptătoare şi de aici şi porecla pe care o au - guerreras”, a prefaţat partida preşedintele FRH, Alexandru Dedu.