Live

Arafat, despre accidentul de la Pasajul Unirii: Unul dintre pacienți a murit. Un altul este intubat și în stare critică

Data actualizării: Data publicării:
Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat. Foto: INQUAM PHOTOS - Octav Ganea

Raed Arafat, șeful DSU, a dat detalii cu privire la intervenția care a avut loc după accidentul grav de la Pasajul Unirii. Unul dintre turiștii aflați în autocar a murit, în timp ce alți 22 au fost transportați la patru spitale din Capitală. Unul dintre pacienții răniți, internat la Floreasca, este în stare critică, a mai spus Arafat.

„După cum ați văzut, din păcate a fost un accident destul de grav. Au fost mobilizate toate forțele de la serviciul de ambulanță, de la SMURD, bineînțeles pe lângă forțele de la poliție și jandarmerie. La acest moment, numărul total, care va fi detaliat, este de 22 de persoane transportate la patru spitale. Din păcate, pacientul care a fost în stop cardiac și s-a încercat resuscitarea lui a fost declarat decedat. Am mai avut un pacient intubat tot la Floreasca, în stare critică.

Tot ce pot să vă spun acum, au mai rămas persoane care nu au necesitat îngrijiri medicale, au fost preluate de ISU și duse la hotelul unde era destinația lor, urmând ca, ulterior, colegii de la poliție să sprijine cu aducerea bagajelor când se termină investigația la fața locului.

Deci, în acest moment, intervenția s-a finalizat, a mai rămas doar șoferul care trebuie să stea de vorbă cu poliția, ca în procedurile normale, restul sunt fie la spitale, fie sunt la hotel.

La cererea spitalelor, am vorbit cu ambasada Republicii Elene și am asigurat să trimită translator. O să fie translator și la Spitalul Universitar și la Floreasca și la celelalte spitale dacă solicită, pentru că unele persoane nu știu limba engleză”, a spus Raed Arafat.

Editor : Adrian Dumitru

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Digi Sport

Ce-a pățit în străinătate ”perla” vândută de Gigi Becali cu 6.000.000 de euro! Mai are contract până în 2027

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Restricţii de circulaţie în zona Fântâna Mioriţa din Bucureşti: Șoseaua s-a surpat din cauza lucrărilor la metrou

Microbuz implicat într-un accident în județul Mureș: 11 persoane au ajuns la spital

Primăria Sectorului 2 înființează o companie municipală, după ce un edil PSD a spus că este „rețeta” pentru a fenta tăierile de posturi

Ce spune Ciprian Ciucu despre blocarea ședințelor CGMB de către consilieri PSD, PUSL și AUR care au lipsit de la întrunire

Partenerii noștri