Live

Ilie Bolojan, după incidentul din Portul Constanța: Dotările contractate prin SAFE vor întări apărarea României

Data publicării:
Ilie Bolojan. Foto: Profimedia

Premierul Ilie Bolojan a afirmat, vineri, că incidentul cu drona maritimă din Portul Constanța arată cât de multă nevoie e de dotările contractate pentru armată prin SAFE. „Indiferent de disputele privind acest program, consider că am făcut un lucru corect pentru țara noastră”, a scris Bolojan, într-un mesaj postat pe Facebook.

„Astăzi ne-am confruntat cu o situație periculoasă pentru siguranța cetățenilor români din zona Portului Constanța. Aceasta a fost generată de pierderea controlului asupra unor drone maritime ucrainene aflate în operare în Marea Neagră. Una dintre ele a ajuns în port.
După identificarea acesteia, am fost anunțați de autoritățile ucrainene că va exploda.

Instituțiile statului român au reacționat rapid și coordonat pentru evacuarea zonei, protejarea populației și limitarea riscurilor. Din fericire, nu au existat victime. Preventiv, până când am avut confirmarea că dronele navale nu mai reprezintă un pericol, s-au făcut verificări de-a lungul litoralului și au fost luate măsuri pentru îndepărtarea cetățenilor din câteva zone ale litoralului. Am fost în dialog permanent cu instituțiile noastre responsabile, iar accentul a fost pus încă de la început pe protejarea populației și a infrastructurii din port și din zonă.
Au fost implicate cadre din Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Apărării Naționale, SRI, Poliția de Frontieră, ISU și structurile locale care au acționat în teren. Le mulțumesc”, a transmis Bolojan, despre incidentul din Portul Constanța.

Premierul avertizează asupra riscurilor din zona litoralului și susține că în acest context era nevoie de dotările contractate prin programul SAFE. 

„Războiul din estul României, generat de invadarea Ucrainei de către Rusia, provoacă riscuri de securitate pentru întregul bazin al Mării Negre, inclusiv pentru infrastructura critică din zona litoralului. Am văzut resturile dronelor rusești din zona Deltei și ce s-a întâmplat la Galați săptămâna trecută.

De aceea, întărirea capacității noastre de apărare prin dotări adaptate noilor tehnici, modernizarea instituțiilor de securitate și cooperarea strânsă cu partenerii noștri sunt obligații.

Dotările contractate în primăvara acestui an pentru armată (radare, sisteme de drone, mașini de luptă, sisteme antiaeriene etc), prin programul SAFE, vor contribui la întărirea apărării României și a Flancului Estic. Indiferent de disputele legate de programul SAFE, consider că am făcut un lucru corect pentru țara noastră. Siguranța cetățenilor români rămâne prioritară. Vom continua monitorizarea situației și vom lua toate măsurile necesare pentru ca cetățenii noștri să fie protejați”, a mai transmis Bolojan.

Mesajul vine după ce o dronă navală a explodat vineri dimineață în Portul Constanța. Incidentul s-a petrecut în apropiere de danele 77 -78 ale Portului Constanța, iar autoritățile au activat planul Roșu de Intervenție.

MApN a anunțat că drona este „de tipul celor folosite în războiul din Ucraina”, iar cazul este cercetat de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Constanța.

Editor : C.L.B.

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Nicuşor Dan, despre drona din Constanţa: Voi avea o discuţie cu instituţiile responsabile, să înţeleg contextul sau eventualele lipsuri

Primarul Constanței: E bine să învățăm din ultimele incidente cu drone, să securizăm teritoriul României

MAI cere Ucrainei să transmită notificări în situaţii care pot fi periculoase pentru România

Un producător de drone explică: Cum poate fi detectată o dronă maritimă când se apropie de un port

Partenerii noștri