Live

PNL se pregătește pentru moțiunea de cenzură. Ce li se cere parlamentarilor

Data actualizării: Data publicării:

Conducerea partidului i-a informat pe parlamentarii PNL că toți parlamentarii trebuie să fie la București în perioada 14-21 noiembrie.

Motivul nu le-a fost comunicat, dar, potrivit informațiilor Digi24, PNL pregătește o moțiune de cenzură la adresa Guvernului Dăncilă.

Decizia a fost luată cu puțin timp în urmă, la ședința Biroului Executiv al PNL.

Parlamentarii PNL care aveau întâlniri sau deplasări programate în această perioadă ar trebui să le anuleze.

Pentru ca o moțiune de cenzură să fie adoptată, liberalii au nevoie de 233 de voturi, iar parlamentarii PNL, PMP și USR au împreună 152 de membri. Prin urmare ar avea nevoie și de voturi și de la alte formațiuni, inclusiv de la parlamentari ai puterii.

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Ciprian Ciucu: PSD să-și asume guvernarea dacă dărâmă Guvernul Bolojan. Nu mai acceptăm să fim bătaie de joc

Apelul ministrului de Finanțe înaintea moțiunii de cenzură PSD-AUR: „România nu își permite pași înapoi”

Dan Motreanu acuză PSD și AUR că fac parte din același sistem politic: liderul PNL amintește voturile date lui Simion la prezidențiale

Sociolog, despre moțiunea de cenzură: Urmează un mare punct de inflexiune în politica românească. „Primele semne mari se văd deja”

Partenerii noștri