Live

Sanador i-a concediat pe medicii sancționați după moartea unui copil

Data actualizării: Data publicării:
Reacția Sanador după ce cântăreața Andreea Bălan a suferit un stop cardio-respirator în timpul unei cezariene efectuate în clinică. FOTO: Facebook

Sanador a reziliat contractele celor 6 medici sancționați cu vot de blam de Colegiul Medicilor după decesul unui copil operat de hernie inghinală.

Copilul a ajuns în luna octombrie 2018 la spitalul Sanador pentru o operație de hernie inghinală, iar câteva ore mai târziu a murit. Părinții au reclamat atunci o serie de nereguli și, după operație, medicii nu l-au mai consultat pentru a vedea cum se simte, deși li se atrăgea atenția că starea bebelușului se agrava de la minut la minut. Pentru că nu erau băgați în seamă, părinții au sunat din spital la 112.

Comisia de la Colegiul Medicilor care a analizat acest caz spune acum că monitorizarea parametrilor vitali a fost insuficientă.

De asemenea, nu a fost asigurată o continuitate a activității medicale a mediculu ide gardă, ceea ce înseamnă că post-operator copilul nu a fost supravegheat conform legii în ceea ce privește monitorizarea chirurgicală pediatrică.

Colegiul Medicilor mai spune că toate aceste fapte duc la o abatere de la buna practică medicală.

Votul de blam înseamnă că timp de șase luni nu vor putea avansa în carieră.

Pe rol este deschis și un dosar penal pentru ucidere din culpă.

În urma autopsiei, efectuată anul trecut, s-a stabilti că bebelușul a murit din cauza unui şoc hemoragic. Spitalul Sanador a precizat ulterior într-un comunicat de presă că au fost respectate toate protocoalele, însă părinții acuză că nu aceasta este problema, ci că angajații nu știu să le pună în practică.

 Andreea Duţă, mama copilului mort la Sanador, a declarat la Digi24, luni, în urma votului de blam dat de Colegiul Medicilor ca unică sancțiune împotriva celor șase medici de la spitalul privat că această instituție „nu ar trebui să mai existe”.

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Tragedie în cimitir: Un copil de 12 ani a murit după ce a căzut o cruce peste el. Era cu tatăl său care curăţa un mormânt

Un copil de trei ani a murit în Franța din cauza caniculei după ce a rămas blocat într-o mașină. E al treilea caz în doar câteva zile

Oboseala la eforturi mici poate ascunde o boală gravă a inimii. Povestea unei paciente

Tragedie în Constanța: un băiat de 9 ani a murit după ce a fost prins sub un capac de canalizare

Partenerii noștri