Live

Finlanda lansează o bere care celebrează cererea țării de aderare la NATO

Data publicării:
O fabrică de bere din Finlanda a lansat dozele care celebrează cererea de aderare a țării la NATO. Foto: Profimedia Images

O fabrică de bere din Finlanda, situată la 50 de kilometri de graniţa cu Rusia, în Savonlinna, a lansat un nou sortiment în cinstea cererii de aderare a NATO depusă recent de guvernul de la Helsinki, relatează Reuters

Berea a primit denumirea de "Otan olutta", care se traduce prin "voi bea niște bere. De asemenea, primul cuvânt este un joc de litere cu varianta franceză a inițialelor Organizației Tratatului Atlanticului de Nord.

Băutura are "gust de securitate, cu un strop de libertate", a spus Petteri Vanttinen, proprietarul fabricii Olaf Brewing, administrată de familie. El a precizat că de când băutura a ajuns pe rețelele sociale vânzările au explodat, ajungând și la 2.000 de doze vândute pe zi. 

"În mod normal, vindem în jur de o sută de doze de bere pe zi. În prezent, numărul se ridică la peste două mii", a spus el.

Dozele de bere poartă culorile NATO, alb şi albastru, şi ilustrează un cavaler care ţine în mână o halbă de bere, cu logo-ul alianţei nord-atlantice inscripţionat pe armură.

Finlanda şi Suedia au depus, miercuri, împreună, cererile de aderare la NATO, o decizie luată în urma războiului din Ucraina. 

Editor : A.A.

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Digi Sport

”Furie la nivel mondial” după gestul făcut de româncele care au scris istorie la Londra! ”E podium? Incredibil”

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Preşedintele unei țări NATO spune că e timpul ca Europa să stabilească un contact direct cu Rusia

Putin a afirmat că Finlanda intenționa să acapareze o parte din teritoriul Rusiei

Finlanda avertizează dur Ucraina după incidente repetate cu drone la granița cu Rusia: „Nu vom permite acest lucru”

Finlanda explică de ce nu a interceptat dronele care i-au încălcat spațiul aerian

Partenerii noștri