Proiect. Program naţional pentru îngrijirea la domiciliu

Data publicării:
asistenta medicala

O femeie de 56 de ani, copleşită de boli cronice, primeşte ajutor de la una dintre asociaţiile care oferă îngrijiri medicale la domiciliu. O asistentă vine la ea, de aproape un an, în fiecare zi.

„Maria e ca un înger pentru mine, când ai nevoie de o vorbă bună, ea ştie cum să ţi-o spună, are grijă să umble să nu te doară”, spune pacienta.

„La patologia dânsei, obezitatea morbidă, faptul că are diabet insulino-dependent şi face hipoglicemie, mă cheamă destul de des. Nu este singura, din nefericire, sunt din ce în ce mai multe persoane şi mai tinere care au nevoie de îngrijiri medicale la domiciliu”, spune Maria Dumitrache, asistent medical social.

Studiile recente arată că peste 20% din populaţia României ar avea nevoie de îngrijire acasă şi numai 0,2% primeşte acest ajutor. În ţările europene, media este de 10 ori mai mare.

Ar fi trebuit doar ca statul român, Guvernul României, să ia acest model, această experienţă, şi să creeze un sistem pe plan naţional ca să poată să beneficieze toţi românii, să aibă toată lumea egalitate de şanse, pentru că în acest moment sunt heirupist dezvoltate îngrijirile la domiciliu”, spune Măriuca Ivan, director general al Fundaţiei Crucea Alb-Galbenă.

Ideea a luat forma unui proiect la care au contribuit 58 de ONG-uri. Organizaţiile cer un sistem reglementat atât de Ministerul Muncii, cât şi de cel al Sănătăţii, în care să fie integrate servicii medicale, sociale, de consiliere şi informare. Toate acestea ar urma să fie decontate de Casa Naţională de Asigurări. Reprezentanţii guvernului spun că nu au bani.

Este nevoie ca furnizorii de servicii sociale să acceseze fonduri europene”, spune Codrin Scutaru, secretar de stat în Ministerul Muncii.

În acest moment, în România nu există un program naţional destinat serviciilor de îngrijire la domiciliu.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cine poate fi încorporat în România în caz de război. De ce au fost chemaţi tinerii în Armată
Digi FM
Mihai Onilă a fost operat de urgență. Fostul membru AXXA stârnise controverse după ce a ținut post negru 40...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Anca Țurcașiu, noi imagini inedite alături de partenerul ei, la malul mării. Fanii au fost cuceriți: „Așa...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Regula de aur pe care Matt Damon o respectă cu sfințenie pentru cele patru fiice ale sale: „Indiferent de...
Adevarul
Militarii ucraineni, verdict dur după exercițiile NATO: „Pauzele de cafea și restricțiile pentru drone nu au...
Newsweek
Modificare la pensie începând de vineri. Milioane de români vor munci mai mult înainte să iasă la pensie
Digi FM
Mihai Trăistariu, exasperat de turiștii de pe litoral. Ce îi dispare din apartamente și ce obiecte ajunge să...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Ce este "dirty soda", băutura care face furori pe internet, dar îi îngrijorează pe medici: "Este un dezastru...
Digi Animal World
Un câine a distrus drona vecinului, iar cazul a ajuns în instanță. Ce a decis judecătorul
Film Now
Orlando Bloom, la bustul gol în Italia. Și-a arătat mușchii în compania noii lui iubite, un model cu peste 20...
UTV
Florin Ristei și iubita lui au sărbătorit un moment special în vacanță. Cum a surprins-o artistul pe Andreea...